Codevz Plus - en to ja translation catalogue (2319 entries)

en: %d Products
ja: %d 商品

en: %s people are viewing this product right now
ja: %s 人が今この商品を見ています

en: %s people have added this product to their cart
ja: %s 人がこの商品をカートに追加しました

en: %s person has added this product to their cart
ja: %s 人がこの商品をカートに追加しました

en: %s person is viewing this product right now
ja: %s 人が今この商品を見ています

en: (Block in mobile)
ja: (モバイルでブロック)

en: (Center in mobile)
ja: (モバイルで中央に配置)

en: -1 means full content without readmore button
ja: -1は、読み込みボタンなしで全コンテンツを意味します

en: 100 | Thin
ja: 100 | 細い

en: 1st open?
ja: 最初に開く？

en: 2 Buttons
ja: 2つのボタン

en: 2 Columns on mobile
ja: モバイルでの2列

en: 200 | Extra Light
ja: 200 | 超軽い

en: 2x Height Image
ja: 2倍の高さの画像

en: 300 | Light
ja: 300 | 軽い

en: 360 Degree
ja: 360度

en: 360 degree rotate image
ja: 360度回転画像

en: 3rd Level
ja: 3階層

en: 400 | Normal
ja: 400 | 通常

en: 500 | Medium
ja: 500 | 中程度

en: 600 | Semi Bold
ja: 600 | セミボールド

en: 700 | Bold
ja: 700 | ボールド

en: 800 | Extra Bold
ja: 800 | エクストラボールド

en: 900 | High Bold
ja: 900 | ハイボールド

en: 9:00 to 16:30
ja: 9:00～16:30

en: A cookie notice is a banner that pops up as the first thing, when visitors arrive on your website and tell your visitor that the site is using cookies and then asks visitors to accept this.
ja: クッキーノーティスは、訪問者があなたのウェブサイトに到着したときに最初に表示されるバナーで、サイトがクッキーを使用していることを訪問者に伝え、訪問者にこれを受け入れるよう求めます。

en: AJAX Container
ja: AJAXコンテナ

en: ASC
ja: 昇順

en: About
ja: について

en: About Us
ja: 私たちについて

en: Above filters
ja: フィルターの上

en: Above filters on hover
ja: ホバー時にフィルターの上

en: Above title
ja: タイトルの上

en: Absolute
ja: 絶対的

en: Absorber
ja: アブソーバー

en: Accent Color
ja: アクセントカラー

en: Accept and close
ja: 受け入れて閉じる

en: According to form width
ja: フォームの幅に応じて

en: Accordion
ja: アコーディオン

en: Accordion item
ja: アコーディオンアイテム

en: Accordion, Toggle
ja: アコーディオン、トグル

en: Action URL
ja: アクションURL

en: Activate first item
ja: 最初の項目をアクティブ化

en: Activate your theme to access all PRO features.
ja: テーマをアクティブにして、すべてのPRO機能にアクセスしてください。

en: Activate your theme with purchase code to access this feature.
ja: この機能にアクセスするには、購入コードでテーマを有効化してください。

en: Activated Icon
ja: アクティベートされたアイコン

en: Activated icon
ja: アクティベートされたアイコン

en: Active Filter
ja: アクティブフィルター

en: Active Icons
ja: アクティブアイコン

en: Active Subtitle
ja: アクティブサブタイトル

en: Active Tab
ja: アクティブタブ

en: Active Tab subtitle
ja: アクティブタブのサブタイトル

en: Active filter
ja: アクティブフィルター

en: Active mode
ja: アクティブモード

en: Active title
ja: アクティブタイトル

en: Add
ja: 追加

en: Add Custom StyleKit
ja: カスタムスタイルキットを追加

en: Add Gallery
ja: ギャラリーを追加

en: Add Icon
ja: アイコンを追加

en: Add Image
ja: 画像を追加

en: Add Slide(s)
ja: スライドを追加

en: Add anything in carousel
ja: カルーセルに何でも追加

en: Add icon(s)
ja: アイコンを追加

en: Add images
ja: 画像を追加

en: Add item
ja: アイテムを追加

en: Add process rows
ja: プロセス行を追加

en: Add to cart
ja: カートに追加

en: Add to cart title
ja: カートに追加タイトル

en: Add to compare
ja: 比較に追加

en: Add to wishlist
ja: ウィッシュリストに追加

en: Add track(s)
ja: トラックを追加

en: Add your custom codes here such as google analytics.
ja: ここにGoogle Analyticsなどのカスタムコードを追加してください。

en: Adding
ja: 追加中

en: Adding a new badge to the product image, similar to a sale badge
ja: セールバッジに似た新しいバッジを製品画像に追加

en: Adding unlimited content as timeline
ja: タイムラインとして無制限のコンテンツを追加

en: Additional CSS
ja: 追加CSS

en: Address
ja: 住所

en: Advanced
ja: 高度な設定

en: Advanced Position
ja: 高度な位置

en: Advanced Settings
ja: 高度な設定

en: Advertisement
ja: 広告

en: After
ja: 後

en: After Excerpt
ja: 抜粋の後

en: After Title
ja: タイトル後

en: After changing slug, you should save options then go to Dashboard > Settings > Permalinks and save your permalinks.
ja: スラッグを変更した後、オプションを保存し、ダッシュボード > 設定 > パーマリンクに移動して、パーマリンクを保存する必要があります。

en: After header
ja: ヘッダー後

en: After image
ja: 後の画像

en: After the page content loads, we'll smoothly animate the preloading screen out of view using a nice transition
ja: ページコンテンツが読み込まれた後、スムーズにプリロード画面を視界からアニメーションさせ、素敵なトランジションを使用します

en: After title
ja: 後のタイトル

en: Ajax Search
ja: Ajax 検索

en: Ajax search?
ja: Ajax 検索？

en: Align
ja: 揃え

en: Alignment
ja: 整列

en: All Headers Sticky
ja: すべてのヘッダーをスティッキーにする

en: All Templates
ja: すべてのテンプレート

en: All badges
ja: すべてのバッジ

en: All links
ja: すべてのリンク

en: All posts
ja: すべての投稿

en: All primary website colors will replace.
ja: すべての主要なウェブサイトの色が置き換えられます。

en: All rows
ja: すべての行

en: All secondary website colors will replace.
ja: すべてのセカンダリーウェブサイトの色が置き換えられます。

en: All tabs
ja: すべてのタブ

en: Alphabetically, A-Z
ja: アルファベット順、A-Z

en: Alphabetically, Z-A
ja: アルファベット順、Z-A

en: Already registered? Sign In
ja: すでに登録済みですか？サインイン

en: Alternative Subtitle
ja: 代替サブタイトル

en: Alternative subtitle
ja: 代替サブタイトル

en: Alternative title
ja: 代替タイトル

en: Always open ?
ja: 常に開きますか？

en: Always open?
ja: 常に開く？

en: Always show details
ja: 常に詳細を表示

en: Always show overlay
ja: 常にオーバーレイを表示

en: Always show overlay details
ja: 常にオーバーレイの詳細を表示

en: Animate the preloading screen away from the viewport.
ja: プリロード画面をビューポートからアニメーションさせます。

en: Animated
ja: アニメーション

en: Animated Text
ja: アニメーションテキスト

en: Animated Words
ja: アニメーションされた単語

en: Animated stripes?
ja: アニメーションストライプ？

en: Animated words
ja: アニメーションされた単語

en: Animation
ja: アニメーション

en: Animation & Class
ja: アニメーションとクラス

en: Animation 1
ja: アニメーション1

en: Animation 2
ja: アニメーション2

en: Animation 3
ja: アニメーション3

en: Animation 4
ja: アニメーション4

en: Animation 5
ja: アニメーション5

en: Animation Delay
ja: アニメーション遅延

en: Animation delay (ms)
ja: アニメーション遅延（ミリ秒）

en: Any charachters or HTML symbols are allowed
ja: 任意の文字またはHTMLシンボルが使用できます

en: Apostrophe s
ja: の

en: App background color
ja: アプリの背景色

en: App description
ja: アプリの説明

en: App icon
ja: アプリアイコン

en: App name
ja: アプリ名

en: App short name
ja: アプリの短い名前

en: App theme color
ja: アプリのテーマカラー

en: Applies to any pages where you've set a sidebar containing widgets with titles.
ja: タイトルを持つウィジェットを含むサイドバーを設定したページに適用されます。

en: Archive Description
ja: アーカイブ説明

en: Archive title
ja: アーカイブタイトル

en: Archive, tag and category pages.
ja: アーカイブ、タグ、カテゴリページ。

en: Are you sure you want paste on this StyleKit?
ja: このStyleKitに貼り付けてもよろしいですか？

en: Are you sure you want reset this StyleKit?
ja: このStyleKitをリセットしてもよろしいですか？

en: Around element
ja: 要素の周り

en: Arrow
ja: 矢印

en: Arrow bottom
ja: 矢印下

en: Arrow bottom center
ja: 矢印下中央

en: Arrow color
ja: 矢印の色

en: Arrow top
ja: 矢印上

en: Arrow top center
ja: 矢印上中央

en: Arrows
ja: 矢印

en: Arrows inside carousel?
ja: カルーセルの中に矢印を表示しますか？

en: Arrows position
ja: 矢印の位置

en: Ascending
ja: 昇順

en: Assign the custom template section after the mobile header.
ja: モバイルヘッダーの後にカスタムテンプレートセクションを割り当てます。

en: Assign the custom template section before the mobile header.
ja: モバイルヘッダーの前にカスタムテンプレートセクションを割り当てます。

en: Attribute
ja: 属性

en: Attribute Box
ja: 属性ボックス

en: Attribute Color
ja: 属性色

en: Attribute swatch type
ja: 属性スウォッチタイプ

en: Attribute(s)
ja: 属性

en: Audio
ja: オーディオ

en: Author
ja: 著者

en: Author Avatar
ja: 著者のアバター

en: Author and link
ja: 著者とリンク

en: Author(s) ID
ja: 著者ID

en: Auto play seconds
ja: 自動再生秒数

en: Auto play?
ja: 自動再生しますか？

en: Auto width detection?
ja: 幅の自動検出?

en: Automatic scroll the text
ja: テキストを自動スクロール

en: Autoplay
ja: 自動再生

en: Autoplay delay (ms)
ja: 自動再生遅延（ミリ秒）

en: Available only on PRO version.
ja: PRO バージョンのみで利用可能です。

en: Availablity
ja: 在庫状況

en: Avatar
ja: アバター

en: Avatar, Author and Date
ja: アバター、著者、日付

en: Average rating
ja: 平均評価

en: Awesome text animation
ja: 素晴らしいテキストアニメーション

en: BR Container
ja: BRコンテナ

en: BR Inner Row
ja: BRインナーロー

en: Back
ja: 戻る

en: Back Button
ja: バックボタン

en: Back Content
ja: バックコンテンツ

en: Back Title
ja: バックタイトル

en: Back box
ja: バックボックス

en: Back box?
ja: バックボックス？

en: Back to homepage
ja: ホームページに戻る

en: Back to top
ja: トップへ戻る

en: Back to top icon
ja: トップに戻るアイコン

en: Background
ja: 背景

en: Background color for container is required.
ja: コンテナの背景色は必須です。

en: Background color for line is important that you can change it from line stysle button.
ja: ラインの背景色は重要で、ラインスタイルボタンから変更できます。

en: Background layer
ja: 背景レイヤー

en: Background particles
ja: 背景の粒子

en: Background stretch
ja: 背景のストレッチ

en: Backtotop icon
ja: トップに戻るアイコン

en: Backup / Reset
ja: バックアップ / リセット

en: Badge
ja: バッジ

en: Badge styling
ja: バッジスタイリング

en: Banner
ja: バナー

en: Banner Group
ja: バナーグループ

en: Banner description
ja: バナーの説明

en: Banner title
ja: バナーのタイトル

en: Bar
ja: バー

en: Before
ja: 前

en: Before After
ja: ビフォーアフター

en: Before Title
ja: タイトル前

en: Before closing &lt;/body&gt;
ja: 閉じる前 &lt;/body&gt;

en: Before closing &lt;/head&gt;
ja: 閉じる前 &lt;/head&gt;

en: Before header
ja: ヘッダー前

en: Before image
ja: 前の画像

en: Before title
ja: 前のタイトル

en: Below title
ja: タイトルの下

en: Bend In
ja: 内側に湾曲

en: Best Selling
ja: ベストセラー

en: Best Selling Products
ja: ベストセラー商品

en: Big ads image
ja: 大きな広告画像

en: Big ads link
ja: 大きな広告リンク

en: Block
ja: ブロック

en: Block Position
ja: ブロック位置

en: Block Reveal
ja: ブロックリビール

en: Block Reveal Effect
ja: ブロックリビール効果

en: Block reveal down
ja: 下からブロックを表示

en: Block reveal left
ja: 左からブロックを表示

en: Block reveal right
ja: 右からブロックを表示

en: Block reveal up
ja: 上からブロックを表示

en: Block | Center
ja: ブロック | 中央

en: Block | Left
ja: ブロック | 左

en: Block | Right
ja: ブロック | 右

en: Blockquote
ja: ブロック引用

en: Blog
ja: ブログ

en: Blog > Single Styling
ja: ブログ > シングルスタイリング

en: Blog Settings
ja: ブログ設定

en: Blog Styling
ja: ブログスタイリング

en: Blur
ja: ぼかし

en: Blur others
ja: 他をぼかす

en: Blurred
ja: ぼやけた

en: Bob
ja: バウンス

en: Bob loop
ja: ボブループ

en: Body
ja: ボディ

en: Border
ja: ボーダー

en: Border dashed
ja: 破線のボーダー

en: Border dotted
ja: 点線のボーダー

en: Border inner
ja: 内側ボーダー

en: Border right color
ja: 右ボーダーカラー

en: Border size
ja: ボーダーのサイズ

en: Border size around element.
ja: 要素の周りのボーダーサイズ。

en: Border solid
ja: 実線のボーダー

en: Both Elementor and WPBakery Page Builder are active. For better site speed and performance, it's recommended to keep only one page builder activate at a time.
ja: ElementorとWPBakery Page Builderの両方がアクティブです。サイトの速度とパフォーマンスを向上させるために、 一度に一つのページビルダーのみを有効にすることをお勧めします。

en: Both Side
ja: 両側

en: Both Sidebar
ja: 両サイドバー

en: Both Sidebar Left
ja: 左サイドバー両方

en: Both Sidebar Right
ja: 右サイドバー両方

en: Both Sidebar Small
ja: 両方のサイドバー小

en: Both Sides
ja: 両側

en: Both bottom center
ja: 両方下中央

en: Both bottom left
ja: 両方下左

en: Both bottom right
ja: 両方下右

en: Both side
ja: 両側

en: Both top center
ja: 両方上中央

en: Both top left
ja: 両方上左

en: Both top right
ja: 両方上右

en: Bottom
ja: 下

en: Bottom Center
ja: 下中央

en: Bottom Flip Horizontal
ja: 下フリップ横

en: Bottom Left
ja: 左下

en: Bottom Right
ja: 右下

en: Bottom To Top
ja: 下から上

en: Bottom center
ja: 下中央

en: Bottom left
ja: 左下

en: Bottom left / right
ja: 下左/右

en: Bottom offset
ja: 下部オフセット

en: Bottom right
ja: 右下

en: Bottom to Top
ja: 下から上

en: Bounce
ja: バウンス

en: Box
ja: ボックス

en: Box Shadow
ja: ボックスシャドウ

en: Box container
ja: ボックスコンテナ

en: Box type
ja: ボックスタイプ

en: Box width
ja: ボックス幅

en: Boxed
ja: ボックス

en: Boxed Margin
ja: ボックスのマージン

en: Brand
ja: ブランド

en: Brand Background
ja: ブランド背景

en: Brand Background on Hover
ja: ホバー時のブランド背景

en: Brand Colors
ja: ブランドカラー

en: Brand Colors on Hover
ja: ホバー時のブランドカラー

en: Brand tab?
ja: ブランドタブはありますか？

en: Brands
ja: ブランド

en: Breadcrumbs
ja: パンくずリスト

en: Breadcrumbs + title above content
ja: コンテンツの上にパンくずリスト + タイトル

en: Breadcrumbs and Title
ja: パンくずリストとタイトル

en: Breadcrumbs and title above content
ja: コンテンツの上にパンくずリストとタイトル

en: Breadcrumbs right
ja: 右にパンくずリスト

en: Btn
ja: ボタン

en: Bubble
ja: バブル

en: Buddy Press
ja: バディプレス

en: Business
ja: ビジネス

en: Businessman
ja: ビジネスマン

en: Buttom Center
ja: 中央下

en: Buttom Left
ja: 左下

en: Buttom Right
ja: 右下

en: Button
ja: ボタン

en: Button 1
ja: ボタン1

en: Button 2
ja: ボタン2

en: Button Effect
ja: ボタン効果

en: Button Icon
ja: ボタンアイコン

en: Button Link
ja: ボタンリンク

en: Button Position
ja: ボタンの位置

en: Button Style
ja: ボタンスタイル

en: Button Title
ja: ボタンタイトル

en: Button icon
ja: ボタンアイコン

en: Button position
ja: ボタンの位置

en: Button styling
ja: ボタンスタイル

en: Button title
ja: ボタンタイトル

en: Buttons
ja: ボタン

en: Buttons loader
ja: ボタンローダー

en: Buttons stick together
ja: ボタンがくっつく

en: Call to Action
ja: アクションを促す

en: Call to action
ja: 行動を促す

en: Can't find user with this information
ja: この情報でユーザーが見つかりません

en: Canvas particles container
ja: キャンバスパーティクルコンテナ

en: Capitalize
ja: 先頭大文字

en: Caption
ja: キャプション

en: Carousel
ja: カルーセル

en: Carousel Dots
ja: カルーセルドット

en: Carousel Next Icon
ja: カルーセル次アイコン

en: Carousel Prev Icon
ja: カルーセル前アイコン

en: Carousel Slider
ja: カルーセルスライダー

en: Carousel arrows
ja: カルーセル矢印

en: Carousel dots
ja: カルーセルのドット

en: Cart
ja: カート

en: Cart Remove
ja: カートから削除

en: Cart Style
ja: カートスタイル

en: Cart Thumbnail
ja: カートサムネイル

en: Cart checkout
ja: カートチェックアウト

en: Cart no prodcuts
ja: カートに商品がありません

en: Cart notification
ja: カート通知

en: Cart notification?
ja: カート通知を表示しますか？

en: Cart's empty! Let's fill it up!
ja: カートが空です！商品を追加しましょう！

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Categories list
ja: カテゴリリスト

en: Category
ja: カテゴリー

en: Category ID
ja: カテゴリーID

en: Category ID exclude
ja: カテゴリーIDを除外する

en: Category ID include
ja: カテゴリーIDを含める

en: Category Taxonomy
ja: カテゴリ分類

en: Category selection
ja: カテゴリ選択

en: Category selection?
ja: カテゴリ選択？

en: Category slug
ja: カテゴリーのスラッグ

en: Category title
ja: カテゴリータイトル

en: Category(s)
ja: カテゴリ

en: Center
ja: 中央

en: Center Mode
ja: センターモード

en: Center To Sides
ja: 中央から両端へ

en: Center center
ja: 中央の中央

en: Center horizontal
ja: 水平方向に中央揃え

en: Center mode?
ja: センターモードですか？

en: Center on Mobile?
ja: モバイルで中央揃えにしますか？

en: Center on mobile
ja: モバイルで中央

en: Center on mobile?
ja: モバイルで中央に表示しますか？

en: Center padding
ja: センターのパディング

en: Center position
ja: 中央位置

en: Center relative
ja: 中央相対

en: Center slide
ja: 中央スライド

en: Center slide styling
ja: 中央スライドスタイリング

en: Center to Bottom
ja: 中央から下

en: Center to Left
ja: 中央から左

en: Center to Right
ja: 中央から右

en: Center to Top
ja: 中央から上

en: Center vertical
ja: 垂直方向に中央揃え

en: Change website direction from right to left by loading RTL styles.
ja: RTLスタイルを読み込むことで、ウェブサイトの方向を右から左に変更します。

en: Characters
ja: 文字

en: Checkout Coupon
ja: チェックアウトクーポン

en: Checkout Details
ja: チェックアウトの詳細

en: Checkout steps
ja: チェックアウト手順

en: Choose
ja: 選択

en: Choose Filter
ja: フィルターを選択

en: Choose between image, percentage and or custom HTML code.
ja: 画像、パーセンテージ、またはカスタムHTMLコードのいずれかを選択してください。

en: Choose filters
ja: フィルターを選択

en: Choose tabs type between default, center and vertical mode.
ja: デフォルト、中央、縦モードの間でタブの種類を選択します。

en: Circle
ja: 円

en: Circle 2
ja: 円2

en: Circle Fade
ja: サークルフェード

en: Circle Outline
ja: 円のアウトライン

en: Circle outline
ja: 円アウトライン

en: Circles
ja: 円

en: Circles Type
ja: 円タイプ

en: Cite
ja: 引用

en: Class
ja: クラス

en: Clear
ja: クリア

en: Click mode
ja: クリックモード

en: Clickable box?
ja: クリック可能なボックス？

en: Client
ja: クライアント

en: Clients
ja: クライアント

en: Clients testimonials
ja: クライアントの証言

en: Clip
ja: クリップ

en: Clone
ja: クローン

en: Close
ja: 閉じる

en: Close icon
ja: 閉じるアイコン

en: Codevz plus elements
ja: Codevzプラス要素

en: Collapse
ja: 折りたたむ

en: Collapsible content, Accordion & Toggle
ja: 折りたたみ可能なコンテンツ、アコーディオン＆トグル

en: Color
ja: 色

en: Color 2
ja: 色2

en: Color Mode
ja: カラーモード

en: Color mode
ja: カラーモード

en: Color mode?
ja: カラーモード？

en: Color or Image
ja: 色または画像

en: Color scheme
ja: 配色

en: Colors & Styling
ja: 色とスタイリング

en: Column
ja: カラム

en: Columnar
ja: コラム

en: Columns
ja: カラム

en: Comment
ja: コメント

en: Comment Count
ja: コメント数

en: Comments
ja: コメント

en: Comments are disabled.
ja: コメントは無効です。

en: Compare
ja: 比較

en: Compare icon
ja: 比較アイコン

en: Comparision
ja: 比較

en: Contact
ja: お問い合わせ

en: Contact Form
ja: コンタクトフォーム

en: Contact Form 7
ja: コンタクトフォーム7

en: Contact Form 7 Pro
ja: コンタクトフォーム 7 プロ

en: Contact Icon
ja: 連絡先アイコン

en: Contact form 1
ja: お問い合わせフォーム 1

en: Container
ja: コンテナ

en: Container Background
ja: コンテナの背景

en: Container height
ja: コンテナの高さ

en: Container styling
ja: コンテナスタイリング

en: Content
ja: コンテンツ

en: Content Box
ja: コンテンツボックス

en: Content Type
ja: コンテンツタイプ

en: Content Width
ja: コンテンツ幅

en: Content after product meta
ja: 商品メタの後のコンテンツ

en: Content in Grid?
ja: グリッド内のコンテンツ？

en: Content medium window
ja: コンテンツの中くらいのウィンドウ

en: Content on any places
ja: 任意の場所にコンテンツ

en: Content position
ja: コンテンツ位置

en: Content styling
ja: コンテンツスタイリング

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: Continue shop
ja: ショッピングを続ける

en: Continue shopping
ja: ショッピングを続ける

en: Contnet
ja: コンテンツ

en: Cookie Notice
ja: クッキーノーティス

en: Copied
ja: コピー完了

en: Copy
ja: コピー

en: Copyright text
ja: 著作権テキスト

en: Could not be found. Please create a new one from the Revolution Slider menu
ja: 見つかりませんでした。Revolution Sliderメニューから新しいものを作成してください

en: Count
ja: カウント

en: Count Style
ja: カウントスタイル

en: Count down
ja: カウントダウン

en: Count dropdown
ja: カウントドロップダウン

en: Count to certain number
ja: 特定の数までカウント

en: Count up
ja: カウントアップ

en: Countdown
ja: カウントダウン

en: Counter
ja: カウンター

en: Counts
ja: カウント

en: Counts numbers
ja: カウント数

en: Counts seperator
ja: カウントセパレーター

en: Countup
ja: カウントアップ

en: Cover
ja: カバー

en: Create a template or page and assign it as custom template here.
ja: テンプレートまたはページを作成し、ここにカスタムテンプレートとして割り当てます。

en: Create custom sticky
ja: カスタムスティッキーを作成

en: Creating space around an element, INSIDE of any defined margins and borders. Can set using px, %, em, ...
ja: 要素の周りにスペースを作成します。定義されたマージンとボーダーの内側に。px、%、emなどを使用して設定できます。

en: Creating space around an element, OUTSIDE of any defined borders. Can set using px, %, em, auto, ...
ja: 要素の周りにスペースを作成します。定義されたボーダーの外側に。px、%、em、自動などを使用して設定できます。

en: Cross ( ┼ )
ja: 交差（ ┼ ）

en: Currency
ja: 通貨

en: Current Language
ja: 現在の言語

en: Cursor
ja: カーソル

en: Cursor image
ja: カーソル画像

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom 1
ja: カスタム 1

en: Custom 2
ja: カスタム 2

en: Custom 3
ja: カスタム 3

en: Custom 4
ja: カスタム 4

en: Custom 5
ja: カスタム 5

en: Custom 6
ja: カスタム 6

en: Custom 7
ja: カスタム 7

en: Custom 8
ja: カスタム 8

en: Custom Ads
ja: カスタム広告

en: Custom CSS
ja: カスタム CSS

en: Custom Code
ja: カスタムコード

en: Custom Codes
ja: カスタムコード

en: Custom Color
ja: カスタムカラー

en: Custom Footer Template
ja: カスタムフッターテンプレート

en: Custom Header Template
ja: カスタムヘッダーテンプレート

en: Custom Image
ja: カスタム画像

en: Custom JS
ja: カスタムJS

en: Custom Menu
ja: カスタムメニュー

en: Custom Menu List
ja: カスタムメニューリスト

en: Custom Menu [Deprecated]
ja: カスタムメニュー [非推奨]

en: Custom Meta
ja: カスタムメタ

en: Custom Nav Menu
ja: カスタムナビメニュー

en: Custom Page
ja: カスタムページ

en: Custom Page Content
ja: カスタムページコンテンツ

en: Custom Rotate
ja: カスタム回転

en: Custom Shortcode
ja: カスタムショートコード

en: Custom Single Styles?
ja: カスタムシングルスタイルを使用しますか？

en: Custom StyleKits
ja: カスタムスタイルキット

en: Custom Template
ja: カスタムテンプレート

en: Custom Text
ja: カスタムテキスト

en: Custom Width
ja: カスタム幅

en: Custom button link
ja: カスタムボタンのリンク

en: Custom button title
ja: カスタムボタンのタイトル

en: Custom class
ja: カスタムクラス

en: Custom code
ja: カスタムコード

en: Custom color
ja: カスタムカラー

en: Custom cookie
ja: カスタムクッキー

en: Custom footer
ja: カスタムフッター

en: Custom footer is ON
ja: カスタムフッターがオンです

en: Custom header
ja: カスタムヘッダー

en: Custom header is ON
ja: カスタムヘッダーがオンです

en: Custom item(s)
ja: カスタムアイテム

en: Custom link
ja: カスタムリンク

en: Custom list with icon
ja: アイコン付きカスタムリスト

en: Custom login link
ja: カスタムログインリンク

en: Custom logo
ja: カスタムロゴ

en: Custom menu
ja: カスタムメニュー

en: Custom menu list
ja: カスタムメニューリスト

en: Custom meta name
ja: カスタムメタ名

en: Custom newsletter form
ja: カスタムニュースレターフォーム

en: Custom page
ja: カスタムページ

en: Custom position
ja: カスタム位置

en: Custom product meta
ja: カスタム商品メタ

en: Custom shortcode
ja: カスタムショートコード

en: Custom shortcode as mega menu
ja: カスタムショートコードをメガメニューとして

en: Custom size
ja: カスタムサイズ

en: Custom sticky
ja: カスタム固定

en: Custom text
ja: カスタムテキスト

en: Custom theme icons
ja: カスタムテーマアイコン

en: Custom width
ja: カスタム幅

en: Customer
ja: 顧客

en: Customisable google map
ja: カスタマイズ可能なGoogleマップ

en: Customizable box
ja: カスタマイズ可能なボックス

en: Customizable image
ja: カスタマイズ可能な画像

en: DESC
ja: 降順

en: Dark
ja: ダーク

en: Dark Mode
ja: ダークモード

en: Dark text?
ja: ダークテキスト？

en: Dashed
ja: 破線

en: Date
ja: 日付

en: Date styling
ja: 日付スタイリング

en: Day
ja: 日

en: Default
ja: デフォルト

en: Default Icon
ja: デフォルトアイコン

en: Default Marker
ja: デフォルトのマーカー

en: Default and activated icons
ja: デフォルトとアクティブなアイコン

en: Default center
ja: デフォルトの中央

en: Default icon
ja: デフォルトアイコン

en: Default option
ja: デフォルトオプション

en: Default output for product attributes' variations in HTML: dropdowns or swatches.
ja: HTMLにおける商品属性の変種のデフォルト出力：ドロップダウンまたはスウォッチ。

en: Default with children
ja: 子を含むデフォルト

en: Delay Seconds
ja: 遅延秒数

en: Delay seconds
ja: 遅延（秒）

en: Delicious
ja: デリシャス

en: Delimiter
ja: 区切り

en: Delivery method
ja: 配達方法

en: Demo Importer
ja: デモインポーター

en: Descending
ja: 降順

en: Description
ja: 説明

en: Description after title
ja: タイトルの後の説明

en: Description before title
ja: タイトルの前の説明

en: Description below
ja: 下に説明を表示

en: Description position?
ja: 説明の位置？

en: Desktop
ja: デスクトップ

en: Details align
ja: 詳細の配置

en: Dialog
ja: ダイアログ

en: Direct Link
ja: 直接リンク

en: Direction
ja: 方向

en: Disable
ja: 無効にする

en: Disable Default Styles?
ja: デフォルトスタイルを無効にしますか？

en: Disable Dots
ja: ドットを無効にする

en: Disable RTL numbers
ja: RTL番号を無効にする

en: Disable Responsive
ja: レスポンシブを無効にする

en: Disable comma?
ja: カンマを無効にしますか？

en: Disable comments
ja: コメントを無効にする

en: Disable features
ja: 機能を無効にする

en: Disable lightbox
ja: ライトボックスを無効にする

en: Disable links?
ja: リンクを無効にしますか？

en: Disable slides links?
ja: スライドリンクを無効にしますか?

en: Disable?
ja: 無効にしますか？

en: Display
ja: 表示

en: Display & Position
ja: 表示と位置

en: Display number of how many people added product to their cart
ja: 何人が商品をカートに追加したかを表示

en: Display number of product viewers
ja: 商品閲覧者数を表示

en: Display post types posts
ja: 投稿タイプの投稿を表示

en: Display the sale percentage as "-50%" instead of a sale badge
ja: セールバッジの代わりに「-50%」としてセールパーセンテージを表示

en: Displaying a notification message when a product has been successfully added to the cart
ja: 製品がカートに正常に追加されたときに通知メッセージを表示

en: Displaying an SVG cover for posts lacking a featured image
ja: 特徴的な画像がない投稿のためにSVGカバーを表示

en: Displaying the short description of products under the title and category
ja: タイトルとカテゴリーの下に製品の短い説明を表示

en: Divider
ja: 区切り

en: Dots
ja: ドット

en: Dots Container
ja: ドットコンテナ

en: Dots container
ja: ドットコンテナ

en: Dots inside carousel?
ja: カルーセル内のドット?

en: Dots position
ja: ドットの位置

en: Dots styling
ja: ドットスタイリング

en: Dotted
ja: 点線

en: Double
ja: 二重

en: Down
ja: 下

en: Drag element or manually set e.g. 10%
ja: 要素をドラッグするか、手動で設定（例：10％）

en: Draggable container
ja: ドラッグ可能なコンテナ

en: Drop
ja: ドロップ

en: Dropcap
ja: ドロップキャップ

en: Dropcap Border
ja: ドロップキャップのボーダー

en: Dropdown
ja: ドロップダウン

en: Dropdown content
ja: ドロップダウンコンテンツ

en: Duplicate
ja: 複製

en: Duration
ja: 期間

en: Duration seconds
ja: 持続時間（秒）

en: EDD Settings
ja: EDD設定

en: EDD Styling
ja: EDDスタイリング

en: Easy Digital Download
ja: イージーデジタルダウンロード

en: Edge
ja: エッジ

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Gallery
ja: ギャラリーを編集

en: Effect
ja: エフェクト

en: Effect duration
ja: 効果の持続時間

en: Effects
ja: 効果

en: Element
ja: 要素

en: Element position
ja: 要素の位置

en: Email
ja: メール

en: Email sent, Please check your email
ja: メールが送信されました。メールを確認してください

en: Embed
ja: 埋め込む

en: Embed Code
ja: 埋め込みコード

en: Empty
ja: 空

en: Enable mouse wheel?
ja: マウスホイールを有効にしますか？

en: Enable this option to convert your website into the web application. A progressive web app (PWA) is an app that's built using web platform technologies, but that provides a user experience like that of a platform-specific app
ja: このオプションを有効にすると、ウェブサイトをウェブアプリケーションに変換します。プログレッシブウェブアプリ（PWA）は、ウェブプラットフォーム技術を使用して構築されたアプリですが、プラットフォーム固有のアプリのようなユーザーエクスペリエンスを提供します

en: Enable this option you will be able to override single posts styling for this post type.
ja: このオプションを有効にすると、この投稿タイプのシングルポストスタイリングを上書きできます。

en: End
ja: 終了

en: Enlarge the post thumbnails to a size larger than their current dimensions
ja: 投稿サムネイルのサイズを現在の寸法よりも大きくします

en: Enter image size (e.g: "thumbnail", "medium", "large", "full"), Alternatively enter size in pixels (e.g: 200x100 (Width x Height)).
ja: 画像サイズを入力してください（例: "サムネイル", "中", "大", "フル"）、またはピクセルでサイズを入力してください（例: 200x100（幅 x 高さ））。

en: Enter the term slug
ja: タームスラッグを入力

en: Enter your MP3 URL
ja: MP3のURLを入力してください

en: Enter your Title
ja: タイトルを入力してください

en: Enter your URL
ja: URLを入力してください

en: Enter your email ...
ja: メールアドレスを入力...

en: Enter your subtitle
ja: サブタイトルを入力してください

en: Even / Odd
ja: 偶数 / 奇数

en: Events timeline
ja: イベントタイムライン

en: Everytime open on page start loading
ja: ページが読み込み始めるたびに開く

en: Everytime open when page fully loaded
ja: ページが完全に読み込まれるたびに開く

en: Example for MailChimp: MERGE0
ja: MailChimpの例：MERGE0

en: Excerpt
ja: 抜粋

en: Excerpt By
ja: 抜粋による

en: Excerpt Dots
ja: 抜粋ドット

en: Excerpt by
ja: 抜粋による

en: Excerpt by post words or characters.
ja: 投稿の単語または文字による抜粋。

en: Excerpt lenght
ja: 抜粋の長さ

en: Exclude Category(s)
ja: カテゴリを除外

en: Exclude Tag
ja: タグを除外

en: Exclude Tag ID
ja: タグIDを除外

en: Exclude Tags
ja: タグを除外

en: Exclude admin
ja: 管理者を除外

en: Exclusive Ads
ja: 独占広告

en: Expand/collapse panel designed to optimize the display of content in limited spaces by means of an “expand/collapse” system.
ja: 制限されたスペースでコンテンツの表示を最適化するために設計された展開/折りたたみパネルです。

en: Expire message
ja: 期限切れメッセージ

en: Expired message
ja: 期限切れメッセージ

en: Export and Download Backup
ja: バックアップをエクスポートしてダウンロード

en: Extra Class
ja: 追加クラス

en: Extra Panel
ja: エクストラパネル

en: Extra class
ja: 追加クラス

en: FAQ
ja: よくある質問

en: FAQ tab
ja: FAQタブ

en: FAQ tab?
ja: FAQタブはありますか？

en: Facebook
ja: フェイスブック

en: Facebook Page URL
ja: FacebookページURL

en: Fade
ja: フェード

en: Fade In
ja: フェードイン

en: Fade In Bottom
ja: フェードイン・ボトム

en: Fade In Left
ja: 左からフェードイン

en: Fade In Right
ja: 右からフェードイン

en: Fade In Top
ja: 上からフェードイン

en: Fade Out/In
ja: フェードアウト/イン

en: Fade To Bottom
ja: 下にフェード

en: Fade To Left
ja: 左にフェード

en: Fade To Right
ja: 右にフェード

en: Fade To Top
ja: 上にフェード

en: Fade in Bottom
ja: 下からフェードイン

en: Fade in Left
ja: 左からフェードイン

en: Fade in Right
ja: 右からフェードイン

en: Fade in Top
ja: 上からフェードイン

en: Fade mode?
ja: フェードモード?

en: FadeIn
ja: フェードイン

en: Fall Perspective
ja: 落下視点

en: Fancy animation
ja: ファンシーアニメーション

en: Fancy delay
ja: ファンシーディレイ

en: Fancy letters
ja: ファンシーレター

en: Fancy line
ja: ファンシーライン

en: Fancy speed
ja: ファンシースピード

en: Fancy words
ja: ファンシーワード

en: Fast Fade
ja: ファストフェード

en: Fast Spinner
ja: 高速スピナー

en: Featured
ja: おすすめ

en: Featured Products
ja: 特集商品

en: Featured image
ja: フィーチャー画像

en: Features
ja: 特徴

en: Feed
ja: フィード

en: Feedburner ID or Name
ja: FeedburnerのIDまたは名前

en: Feild
ja: フィールド

en: Field
ja: フィールド

en: Field 1
ja: フィールド1

en: Field 10
ja: フィールド10

en: Field 11
ja: フィールド11

en: Field 12
ja: フィールド 12

en: Field 13
ja: フィールド 13

en: Field 14
ja: フィールド 14

en: Field 15
ja: フィールド 15

en: Field 2
ja: フィールド2

en: Field 3
ja: フィールド3

en: Field 4
ja: フィールド4

en: Field 5
ja: フィールド5

en: Field 6
ja: フィールド6

en: Field 7
ja: フィールド7

en: Field 8
ja: フィールド8

en: Field 9
ja: フィールド9

en: Fill Down
ja: 下に満たす

en: Fill Left
ja: 左に満たす

en: Fill Right
ja: 右に満たす

en: Fill Up
ja: 満たす

en: Fill with another carousel class, e.g. my_carousel_2, then add my_carousel_1 to second carousel
ja: 別のカルーセルクラス（例: my_carousel_2）で埋めて、次にmy_carousel_1を2番目のカルーセルに追加します

en: Filled left
ja: 左に塗りつぶし

en: Filled right
ja: 右に塗りつぶし

en: Filter
ja: フィルター

en: Filter & Search
ja: フィルターと検索

en: Filter and Search
ja: フィルターと検索

en: Filter by authors
ja: 著者でフィルター

en: Filter by posts
ja: 投稿でフィルター

en: Filter items count
ja: フィルターアイテム数

en: Filter(s)
ja: フィルター

en: Filters
ja: フィルター

en: Filters & Search
ja: フィルターと検索

en: Filters delimiter
ja: フィルターの区切り

en: Filters items count?
ja: フィルター項目数？

en: Filters styling
ja: フィルタースタイリング

en: Find your location Lat and Long from
ja: 位置の緯度と経度を探す

en: First load fade
ja: 最初のロードフェード

en: Fixed Side
ja: 固定サイド

en: Fixed bottom?
ja: 固定底部？

en: Fixed footer
ja: 固定フッター

en: Fixed navigation bars allow visitors to quickly access the main site links, remaining constantly visible at the bottom of the website
ja: 固定ナビゲーションバーにより、訪問者は主要なサイトリンクに迅速にアクセスでき、ウェブサイトの下部に常に表示されます

en: Flag
ja: フラッグ

en: Flash
ja: フラッシュ

en: Flat?
ja: フラット？

en: Flex
ja: フレックス

en: Flip
ja: 反転

en: Flip Horizontal
ja: 水平方向に反転

en: Flip Vertical
ja: 垂直方向に反転

en: Float
ja: フロート

en: Flow root
ja: フローのルート

en: Focus
ja: フォーカス

en: Font Family
ja: フォントファミリー

en: Font Size
ja: フォントサイズ

en: Font family
ja: フォントファミリー

en: Footer
ja: フッター

en: Footer Bottom Bar
ja: フッター下部バー

en: Footer Top Bar
ja: フッター上部バー

en: Footer Widgets
ja: フッターウィジェット

en: For adding or changing widgets in offcanvas area, go to Appearance > Widgets > Offcanvas
ja: オフキャンバスエリアにウィジェットを追加または変更するには、外観 > ウィジェット > オフキャンバスに移動してください

en: For hashtag # is required before word
ja: ハッシュタグの場合、単語の前に#が必要です

en: For opening in lightbox use #
ja: ライトボックスで開くには#を使用

en: Forgot password link
ja: パスワードを忘れたリンク

en: Forgot your password? Get help
ja: パスワードを忘れましたか？サポートを受ける

en: Form
ja: フォーム

en: Forums
ja: フォーラム

en: Frames Count
ja: フレーム数

en: Frames count
ja: フレーム数

en: Free Line
ja: フリーライン

en: Free Position Element
ja: フリーポジション要素

en: From Down
ja: 下から

en: From Left
ja: 左から

en: From Right
ja: 右から

en: From Up
ja: 上から

en: Full Center
ja: フルセンター

en: Full height
ja: フル高さ

en: Full opacity
ja: 完全な不透明度

en: Full screen
ja: フルスクリーン

en: Fullscreen
ja: 全画面

en: Fullwide according to header
ja: ヘッダーに合わせてフルワイド

en: Fullwide according to window
ja: ウィンドウに合わせてフルワイド

en: Fullwidth
ja: フル幅

en: Fully customizable
ja: 完全にカスタマイズ可能

en: GDPR Confirmation
ja: GDPR確認

en: GDPR Error
ja: GDPRエラー

en: GO PRO
ja: PRO版に移行

en: Gallery
ja: ギャラリー

en: Gallery items
ja: ギャラリー項目

en: Gallery type
ja: ギャラリータイプ

en: Gap
ja: 隙間

en: Gap between slides
ja: スライド間の隙間

en: General
ja: 一般

en: General Posts
ja: 一般的な投稿

en: General Settings
ja: 一般設定

en: General styling for all post types single posts located in the
ja: すべての投稿タイプのシングルポストに対する一般的なスタイル

en: Generate the arc for lines around element, e.g. 10px or manually set with this four positions respectively: <br />Top Right Bottom Left <br/><br/>e.g. 10px 10px 10px 10px
ja: 要素の周りに線の弧を生成します。例：10px、またはこの四つの位置を手動で設定します：<br />上 右 下 左<br/><br/>例：10px 10px 10px 10px

en: Get
ja: 取得

en: Get your API Key from
ja: APIキーを取得する

en: Ghost Icon
ja: ゴーストアイコン

en: Glare
ja: グレア

en: Go to Theme Options > Header > Social Icons for add or remove social icons
ja: テーマオプション > ヘッダー > ソーシャルアイコンに移動して、ソーシャルアイコンを追加または削除します

en: Google
ja: グーグル

en: Google API Key
ja: Google APIキー

en: Google Fonts
ja: Google フォント

en: Google Map
ja: Google マップ

en: Grab
ja: つかむ

en: Gradient
ja: グラデーション

en: Gradient Title
ja: グラデーションタイトル

en: Grayscale
ja: グレースケール

en: Grayscale Effect?
ja: グレースケール効果？

en: Grayscale on hover
ja: ホバー時のグレースケール

en: Grid
ja: グリッド

en: Grid regular work process
ja: グリッドの定期的な作業プロセス

en: Group
ja: グループ

en: Group of layered items
ja: 重ねられたアイテムのグループ

en: Grow rotate left
ja: 左に回転して成長

en: Grow rotate right
ja: 右に回転して成長

en: Growth
ja: 成長

en: HTML tag
ja: HTMLタグ

en: Half Highlight
ja: ハーフハイライト

en: Handle
ja: ハンドル

en: Handle
ja: ハンドル

en: Header
ja: ヘッダー

en: Header + Header bottom bar
ja: ヘッダー + ヘッダー下部バー

en: Header - Logo
ja: ヘッダー - ロゴ

en: Header - Menu
ja: ヘッダー - メニュー

en: Header - Offcanvas
ja: ヘッダー - オフキャンバス

en: Header - Search
ja: ヘッダー - 検索

en: Header - Shopping Cart
ja: ヘッダー - ショッピングカート

en: Header - WPML
ja: ヘッダー - WPML

en: Header - Wishlist
ja: ヘッダー - ウィッシュリスト

en: Header Bottom Bar
ja: ヘッダー下部バー

en: Header Position
ja: ヘッダーの位置

en: Header Settings
ja: ヘッダー設定

en: Header Top Bar
ja: ヘッダー上部バー

en: Header after title
ja: タイトルの後にヘッダー

en: Header banner
ja: ヘッダーバナー

en: Header before title
ja: タイトルの前にヘッダー

en: Header bottom bar
ja: ヘッダー下部バー

en: Header buttons
ja: ヘッダーボタン

en: Header cart zero number
ja: ヘッダーのカートゼロ番号

en: Header container
ja: ヘッダーコンテナ

en: Header position
ja: ヘッダーの位置

en: Header top bar
ja: ヘッダー上部バー

en: Header top bar + Header
ja: ヘッダー上部バー + ヘッダー

en: Header top bar + Header bottom bar
ja: ヘッダー上部バー + ヘッダー下部バー

en: Heading
ja: 見出し

en: Headline
ja: 見出し

en: Headlines
ja: 見出し

en: Height
ja: 高さ

en: Height of line
ja: ラインの高さ

en: Height on Mobile
ja: モバイルでの高さ

en: Height on Tablet
ja: タブレットでの高さ

en: Helix
ja: 螺旋

en: Here
ja: こちら

en: Hero Section
ja: ヒーローセクション

en: Hexagon Icon
ja: 六角形アイコン

en: Hide
ja: 隠す

en: Hide Activation menu
ja: アクティベーションメニューを非表示にする

en: Hide Breadcrumbs
ja: パンくずリストを隠す

en: Hide Change Log
ja: 変更ログを非表示にする

en: Hide Cover?
ja: カバーを非表示にしますか？

en: Hide Dashboard Envato logo
ja: ダッシュボードのEnvatoロゴを非表示にする

en: Hide Demo importer menu
ja: デモインポーターメニューを非表示にする

en: Hide Documentation
ja: ドキュメンテーションを非表示にする

en: Hide Elements videos
ja: 要素の動画を非表示にする

en: Hide Empty
ja: 空のものを非表示

en: Hide F.A.Q
ja: FAQを非表示にする

en: Hide Footer
ja: フッターを隠す

en: Hide Header
ja: ヘッダーを隠す

en: Hide Page builder templates
ja: ページビルダーテンプレートを非表示にする

en: Hide Support
ja: サポートを非表示にする

en: Hide Video Tutorials
ja: ビデオチュートリアルを非表示にする

en: Hide XTRA menu
ja: XTRAメニューを非表示にする

en: Hide all widgets
ja: すべてのウィジェットを隠す

en: Hide box arrow?
ja: ボックス矢印を隠しますか？

en: Hide breadcrumbs if they are fewer than 3 levels
ja: 3レベル未満の場合はパンくずリストを隠す

en: Hide current item
ja: 現在のアイテムを隠す

en: Hide it only on this page
ja: このページだけで隠す

en: Hide map controls?
ja: 地図コントロールを非表示にしますか？

en: Hide on Desktop?
ja: デスクトップで隠しますか？

en: Hide on Mobile
ja: モバイルで非表示

en: Hide on Mobile?
ja: モバイルで非表示にしますか？

en: Hide on Tablet
ja: タブレットで非表示

en: Hide on Tablet?
ja: タブレットで隠しますか？

en: Hide on mobile?
ja: モバイルで非表示にしますか？

en: Hide on parent hover
ja: 親ホバーで非表示

en: Hide overlay on hover
ja: ホバー時にオーバーレイを非表示

en: Hide title?
ja: タイトルを隠しますか？

en: High priority?
ja: 高優先度？

en: Highest Discount
ja: 最大割引

en: Highlight
ja: ハイライト

en: History
ja: 履歴

en: History Line
ja: 履歴線

en: History Timeline
ja: 歴史タイムライン

en: Home type
ja: ホームタイプ

en: Hook
ja: フック

en: Horizontal
ja: 横

en: Horizontal & Down ( ┬ )
ja: 横 & 下（ ┬ ）

en: Horizontal & Up ( ┴ )
ja: 横 & 上（ ┴ ）

en: Horizontal + Mouse Parallax
ja: 水平 + マウスパララックス

en: Horizontal + Mouse parallax
ja: 水平 + マウスパララックス

en: Horizontal Bottom Center
ja: 水平下中央

en: Horizontal Bottom Left
ja: 水平下左

en: Horizontal Bottom Right
ja: 水平下右

en: Horizontal Offset Right Line
ja: 水平オフセット右ライン

en: Horizontal Top Center
ja: 水平上中央

en: Horizontal Top Left
ja: 水平上左

en: Horizontal Top Right
ja: 水平上右

en: Hotspot
ja: ホットスポット

en: Hour
ja: 時

en: Hours
ja: 営業時間

en: Hover
ja: ホバー

en: Hover Effect
ja: ホバー効果

en: Hover Icon
ja: ホバーアイコン

en: Hover Image
ja: ホバー画像

en: Hover Style
ja: ホバースタイル

en: Hover cursor
ja: ホバーカーソル

en: Hover effect
ja: ホバー効果

en: Hover effect?
ja: ホバー効果？

en: Hover image effect
ja: ホバー画像効果

en: Hover image effect?
ja: ホバー画像効果？

en: Hover instead click?
ja: クリックの代わりにホバー？

en: Hover mode?
ja: ホバーモード？

en: Hover style
ja: ホバースタイル

en: Hover visibility
ja: ホバーの可視性

en: Hover visibility?
ja: ホバーの可視性？

en: Hover zoom
ja: ホバーズーム

en: How did you get here?! It’s cool. We’ll help you out.
ja: どうやってここにたどり着いたのですか？大丈夫です。お手伝いします。

en: How many days should the 'NEW' badge remain visible?
ja: 'NEW'バッジは何日間表示されるべきですか？

en: Html tag
ja: HTMLタグ

en: I am a text
ja: 私はテキストです

en: I am marquee text, you can edit me and insert your text ...
ja: 私はマルキーテキストです、編集してあなたのテキストを挿入できます...

en: I am text 2
ja: 私はテキスト 2です

en: ID
ja: 予約

en: Icon
ja: アイコン

en: Icon & Title & Meta on hover
ja: ホバー時にアイコン、タイトル、メタ

en: Icon & Title on hover
ja: ホバー時にアイコンとタイトル

en: Icon After
ja: 後のアイコン

en: Icon After Title
ja: タイトルの後のアイコン

en: Icon Before
ja: 前のアイコン

en: Icon Before Title
ja: タイトルの前のアイコン

en: Icon Color
ja: アイコンの色

en: Icon Link
ja: アイコンリンク

en: Icon Move Down
ja: アイコンを下に移動

en: Icon Move Left
ja: アイコンを左に移動

en: Icon Move Right
ja: アイコンを右に移動

en: Icon Move Up
ja: アイコンを上に移動

en: Icon Position
ja: アイコンの位置

en: Icon Style
ja: アイコンスタイル

en: Icon Title
ja: アイコンタイトル

en: Icon Type
ja: アイコンタイプ

en: Icon after title
ja: タイトルの後のアイコン

en: Icon and Title on hover
ja: ホバー時のアイコンとタイトル

en: Icon and text
ja: アイコンとテキスト

en: Icon and text 2
ja: アイコンとテキスト2

en: Icon and text box
ja: アイコンとテキストボックス

en: Icon before title
ja: タイトルの前のアイコン

en: Icon color
ja: アイコンの色

en: Icon container
ja: アイコンコンテナ

en: Icon effect
ja: アイコン効果

en: Icon for posts without image
ja: 画像なしの投稿用アイコン

en: Icon on hover, Title & Meta & Excerpt after Image
ja: ホバー時にアイコン、画像の後にタイトル、メタ、抜粋

en: Icon on hover, Title & Meta after Image
ja: ホバー時にアイコン、画像の後にタイトルとメタ

en: Icon on hover, Title and Meta after Image
ja: ホバー時のアイコン、画像の後のタイトルとメタ

en: Icon on hover, Title, Meta and Excerpt after Image
ja: ホバー時のアイコン、画像の後のタイトル、メタ、抜粋

en: Icon position
ja: アイコンの位置

en: Icon separator
ja: アイコンセパレーター

en: Icon style
ja: アイコンスタイル

en: Icon styling
ja: アイコンスタイリング

en: Icon type
ja: アイコンの種類

en: Icon(s) or Social icons
ja: アイコンまたはソーシャルアイコン

en: Icon, Author and Date
ja: アイコン、著者、日付

en: Icon, Title and Meta on hover
ja: ホバー時のアイコン、タイトル、メタ

en: Icons
ja: アイコン

en: Icons Hover
ja: アイコンホバー

en: Icons before title?
ja: タイトルの前にアイコンを表示しますか？

en: Icons container
ja: アイコンコンテナ

en: Icons hover
ja: アイコンホバー

en: Ideal height
ja: 理想的な高さ

en: If you are not using any SEO plugin, So turn this option ON, This will automatically add meta tags to all pages according to page title, content and kewords.
ja: SEOプラグインを使用していない場合は、このオプションをONにしてください。これにより、ページタイトル、コンテンツ、キーワードに応じてすべてのページにメタタグが自動的に追加されます。

en: If you fill this field for this column, then title and icon not works for this menu item. This field allows Shortcode and HTML code.
ja: このカラムのためにこのフィールドを埋めると、タイトルとアイコンはこのメニューアイテムには機能しません。このフィールドはショートコードとHTMLコードを許可します。

en: If you want enable magnet on any elements you can use custom class ".cz_magnet"
ja: 要素にマグネットを有効にしたい場合は、カスタムクラス ".cz_magnet" を使用できます。

en: If you want only show on some products, then leave this empty and from your dashboard add FAQ and select it in edit product page.
ja: 一部の商品にのみ表示したい場合は、この部分を空白のままにして、ダッシュボードからFAQを追加し、商品編集ページで選択してください。

en: If you want only show on some products, then leave this empty and from your dashboard add size guide and select it in edit product page.
ja: 一部の商品にのみ表示したい場合は、この部分を空白のままにして、ダッシュボードからサイズガイドを追加し、商品編集ページで選択してください。

en: If you want show full content set -1
ja: 全コンテンツを表示したい場合は-1に設定します

en: If you want to have custom page 404, Create a new page from Dashboard > Pages > Add New, set title to 404 and change slug to page-404 or not-found then save it as draft
ja: カスタム404ページを作成したい場合は、ダッシュボード > ページ > 新規追加から新しいページを作成し、タイトルを404に設定し、スラッグをpage-404またはnot-foundに変更してドラフトとして保存します

en: If you want to learn more about how title section works, set this to default then go to Theme Options > Header > Title & Breadcrumbs and change settings.
ja: タイトルセクションの使い方についてもっと知りたい場合は、これをデフォルトに設定し、テーマオプション > ヘッダー > タイトルとパンくずリストに移動して設定を変更してください。

en: Image
ja: 画像

en: Image Hover
ja: 画像ホバー

en: Image Hover Zoom
ja: 画像ホバズーム

en: Image Position
ja: 画像の位置

en: Image box with hover FX
ja: ホバー効果付き画像ボックス

en: Image container
ja: 画像コンテナ

en: Image hover
ja: 画像ホバー

en: Image hover effects are effects that are applied to an image, activated when someone hovers the mouse over product.
ja: 画像ホバー効果は、画像に適用される効果で、誰かが製品の上にマウスをホバーしたときに有効になります。

en: Image hover opacity
ja: 画像ホバー時の不透明度

en: Image offset
ja: 画像オフセット

en: Image on color
ja: 色の上の画像

en: Image opacity
ja: 画像の不透明度

en: Image placeholder
ja: 画像プレースホルダー

en: Image position
ja: 画像位置

en: Image size
ja: 画像サイズ

en: Image style
ja: 画像スタイル

en: Image styling
ja: 画像スタイリング

en: Images
ja: 画像

en: Images Gap
ja: 画像の隙間

en: Images comparison
ja: 画像の比較

en: Images gap
ja: 画像の間隔

en: Images size
ja: 画像サイズ

en: Img
ja: 画像

en: Import a Backup
ja: バックアップをインポート

en: In which post type would you like to display social share icons?
ja: どの投稿タイプにソーシャルシェアアイコンを表示しますか？

en: Indicator
ja: インジケーター

en: Indicator Inner
ja: インジケーター内側

en: Individual sale
ja: 個別販売

en: Infinite Scroll
ja: 無限スクロール

en: Infinite Shake
ja: 無限シェイク

en: Infinite Wink
ja: 無限ウィンク

en: Infinite?
ja: 無限ですか？

en: Info
ja: 情報

en: Info text
ja: 情報テキスト

en: Inherit
ja: 継承

en: Inline
ja: インライン

en: Inline Block
ja: インラインブロック

en: Inline Title
ja: インラインタイトル

en: Inline beside filters
ja: フィルターの横にインラインで

en: Inline subtitle?
ja: インラインサブタイトルですか？

en: Inline title
ja: インラインタイトル

en: Inline title?
ja: インラインタイトル？

en: Inline video?
ja: インラインビデオ？

en: Inline view
ja: インラインビュー

en: Inline | Center
ja: インライン | 中央

en: Inline | Left
ja: インライン | 左

en: Inline | Right
ja: インライン | 右

en: Inner Color
ja: 内部カラー

en: Inner Icons
ja: インナーアイコン

en: Inner Idicator
ja: 内部インジケーター

en: Inner Menus
ja: 内部メニュー

en: Inner Row
ja: インナーロー

en: Inner Title
ja: インナータイトル

en: Inner circle
ja: 内円

en: Inner column
ja: 内部カラム

en: Inner gap
ja: 内側の隙間

en: Inner icons
ja: 内部アイコン

en: Input
ja: 入力

en: Input Icon
ja: 入力アイコン

en: Inputs
ja: 入力

en: Insert
ja: 挿入

en: Insert codes without script tag
ja: スクリプトタグなしでコードを挿入

en: Insert codes without style tag
ja: スタイルタグなしでコードを挿入

en: Inset
ja: 内側

en: Inset Mask 1x
ja: インセットマスク1倍

en: Inset Mask 2x
ja: インセットマスク2倍

en: Inset Mask 3x
ja: インセットマスク3倍

en: Inset mask
ja: インセットマスク

en: Instagram
ja: インスタグラム

en: Install XTRA PWA
ja: XTRA PWAをインストール

en: Install our website's web application on your home screen for quick and easy access every time you are on the go
ja: 当社のウェブサイトのウェブアプリケーションをホーム画面にインストールして、外出時にすぐに簡単にアクセスできます

en: Instead current year you can use [codevz_year]
ja: 現在の年の代わりに [codevz_year] を使用できます

en: Instead of the current year, you can use [codevz_year]
ja: 現在の年の代わりに、[codevz_year]を使用できます

en: Instock
ja: 在庫あり

en: Inter Activity
ja: インタラクティビティ

en: Intro animation
ja: イントロアニメーション

en: Invalid Order ID or Email. Please try again.
ja: 無効な注文IDまたはメールです。もう一度お試しください。

en: Invalid security answer, Please try again
ja: 無効なセキュリティ回答です。もう一度お試しください

en: Invert color
ja: 色を反転

en: Inverted
ja: 反転

en: Isotope
ja: アイソトープ

en: It will Hide the header when user scroll down but show the header when user scroll up.
ja: ユーザーが下にスクロールするとヘッダーが隠れ、上にスクロールするとヘッダーが表示されます。

en: Italic
ja: イタリック

en: Item
ja: アイテム

en: Item styling
ja: アイテムスタイリング

en: Item(s)
ja: アイテム

en: Items
ja: アイテム

en: Jello
ja: ゼリー

en: Job
ja: 仕事

en: John Carter
ja: ジョン・カーター

en: John Doe
ja: ジョン・ドー

en: Join Now
ja: 今すぐ参加

en: Just tap %s then 'Add to home screen'
ja: 単に %s をタップして「ホーム画面に追加」を選択してください。

en: Justified
ja: 整列

en: Justify
ja: 両端揃え

en: Keeping the header of your website in the same place on the screen while the user scrolls down the page.
ja: ユーザーがページをスクロールしても、ウェブサイトのヘッダーを画面の同じ位置に保ちます。

en: Keywords
ja: キーワード

en: Labels
ja: ラベル

en: Language
ja: 言語

en: Language code
ja: 言語コード

en: Large
ja: 大

en: Large Rotated
ja: 大回転

en: Large Rotated Radius
ja: 大回転半径

en: Large Square
ja: 大正方形

en: Last update
ja: 最終更新

en: Lat
ja: 緯度

en: Latest Photos
ja: 最新の写真

en: Latest posts
ja: 最新の投稿

en: Layer Position
ja: レイヤー位置

en: Layer Priority
ja: レイヤー優先度

en: Layers
ja: レイヤー

en: Layout
ja: レイアウト

en: Left
ja: 左

en: Left (Center in Small Devices)
ja: 左（小型デバイスで中央）

en: Left (center_in_mobile)
ja: 左（モバイルで中央）

en: Left Center
ja: 左中央

en: Left Side
ja: 左側

en: Left Sidebar
ja: 左サイドバー

en: Left Sidebar Small
ja: 小さい左サイドバー

en: Left To Right
ja: 左から右

en: Left To Right Long
ja: 左から右へ長い

en: Left offset
ja: 左オフセット

en: Left one third
ja: 左三分の一

en: Left relative
ja: 左相対

en: Left text
ja: 左のテキスト

en: Left to Right
ja: 左から右

en: Left to bottom ( ┐ )
ja: 左から下へ（ ┐ ）

en: Left to right ( ─ )
ja: 左から右へ（ ─ ）

en: Left vertical
ja: 左縦

en: Length
ja: 長さ

en: Less
ja: 少なく

en: Letter Spacing
ja: 文字の間隔

en: Light (Silver)
ja: ライト（シルバー）

en: Lightbox
ja: ライトボックス

en: Like us on Facebook
ja: Facebookで私たちをフォロー

en: Limit
ja: 制限

en: Limit title words
ja: タイトルの単語数を制限

en: Line
ja: ライン

en: Line Between
ja: 間のライン

en: Line Color
ja: ラインカラー

en: Line Style
ja: ラインスタイル

en: Line between texts?
ja: テキスト間のライン？

en: Line color
ja: ラインカラー

en: Line height
ja: 行の高さ

en: Line size
ja: ラインサイズ

en: Line styling
ja: ラインスタイリング

en: Line(s)
ja: ライン

en: Line(s) container
ja: ラインコンテナ

en: Line(s) styling
ja: ラインスタイリング

en: Lines
ja: 線

en: Lines Color
ja: 線の色

en: Lines Distance
ja: 線の距離

en: Lines Width
ja: 線の幅

en: Lines around element, e.g. 2px or manually set with this four positions respectively: <br />Top Right Bottom Left <br/><br/>e.g. 2px 2px 2px 2px
ja: 要素の周囲の線。例：2px。または次の4つの位置を手動で設定します：<br />上 右 下 左 <br/><br/>例：2px 2px 2px 2px

en: Lines style
ja: ラインスタイル

en: Link
ja: リンク

en: Link Type
ja: リンクタイプ

en: Link copied
ja: リンクがコピーされました

en: Link only button
ja: リンクのみボタン

en: Link to large image (Lightbox)
ja: 大きな画像へのリンク（ライトボックス）

en: Linkable Gallery
ja: リンク可能なギャラリー

en: Linkedin
ja: リンクトイン

en: Links
ja: リンク

en: List
ja: リスト

en: List item
ja: リストアイテム

en: List items
ja: リストアイテム

en: Lists
ja: リスト

en: Lists li
ja: リスト li

en: Live visitors
ja: ライブ訪問者

en: Load More
ja: さらに読み込む

en: Load more
ja: もっと読み込む

en: Load more active
ja: さらに読み込むアクティブ

en: Loading
ja: ローディング

en: Loading...
ja: 読み込み中...

en: Location
ja: 位置

en: Logged-in user avatar
ja: ログインユーザーのアバター

en: Login
ja: ログイン

en: Login / Register
ja: ログイン / 登録

en: Login Now
ja: 今すぐログイン

en: Login button
ja: ログインボタン

en: Login form?
ja: ログインフォームですか？

en: Login now
ja: 今すぐログイン

en: Login, Register
ja: ログイン、登録

en: Logo
ja: ロゴ

en: Logo Size
ja: ロゴサイズ

en: Logo alternative
ja: ロゴの代替

en: Logo slogan
ja: ロゴスローガン

en: Logout
ja: ログアウト

en: Long
ja: 経度

en: Looks like your cart is empty!
ja: カートが空のようです！

en: Loop
ja: ループ

en: Loop Animations
ja: ループアニメーション

en: Loop animation
ja: ループアニメーション

en: Loop count down
ja: ループカウントダウン

en: Low opacity
ja: 低い不透明度

en: Low to Fill
ja: 満たすために低い

en: Low to Fill Vertical
ja: 垂直に満たすために低い

en: Lowercase
ja: 小文字

en: Lowest Discount
ja: 最小割引

en: Lozenge
ja: ひし形

en: MP3 or Stream URL
ja: MP3またはストリームURL

en: Magazine
ja: 雑誌

en: Magic Mouse
ja: マジックマウス

en: Magic mouse
ja: マジックマウス

en: Magnet on
ja: マグネットオン

en: Mailchimp
ja: メールチンプ

en: Mailchimp action or Google feedburner url
ja: MailchimpアクションまたはGoogle Feedburner URL

en: Maintenance
ja: メンテナンス

en: Maintenance message
ja: メンテナンスメッセージ

en: Maintenance mode is ON
ja: メンテナンスモードがONです

en: Make the product tabs row sticky at the top of the screen on page scrolls
ja: ページをスクロールすると、商品タブ行を画面の上部に固定します

en: Manage footer widgets from Theme Options > Widgets
ja: テーマオプション > ウィジェットからフッターウィジェットを管理する

en: Map
ja: 地図

en: Map container
ja: マップコンテナ

en: Map size
ja: 地図サイズ

en: Margin
ja: マージン

en: Margin 0px
ja: マージン0px

en: Margin bottom 10px
ja: 下マージン10px

en: Margin bottom 20px
ja: 下マージン20px

en: Margin bottom 30px
ja: 下マージン30px

en: Margin top 10px
ja: 上マージン10px

en: Margin top 20px
ja: 上マージン20px

en: Margin top 30px
ja: 上マージン30px

en: Marker
ja: マーカー

en: Marker Offset X
ja: マーカーオフセットX

en: Marker Offset Y
ja: マーカーオフセットY

en: Marker image
ja: マーカー画像

en: Marquee
ja: マルキー

en: Mask
ja: マスク

en: Masonry
ja: マasonry

en: Medium
ja: 中

en: Medium Rotated
ja: 中回転

en: Medium Rotated Radius
ja: 中回転半径

en: Medium Square
ja: 中正方形

en: Mega menu
ja: メガメニュー

en: Mega menu size
ja: メガメニューのサイズ

en: Megamenu
ja: メガメニュー

en: Megamenu Title
ja: メガメニュータイトル

en: Member
ja: メンバー

en: Menu
ja: メニュー

en: Menu Background
ja: メニューバックグラウンド

en: Menu Icon
ja: メニューアイコン

en: Menu Item
ja: メニューアイテム

en: Menu Styling
ja: メニュースタイリング

en: Menu icon
ja: メニューアイコン

en: Menu item skipped due to missing menu slug
ja: メニューのスラッグが欠落しているため、メニュー項目がスキップされました

en: Menu items
ja: メニュー項目

en: Menu order
ja: メニュー順序

en: Menu shape
ja: メニュー形状

en: Menus
ja: メニュー

en: Menus li
ja: メニュー li

en: Message SVG icon
ja: メッセージSVGアイコン

en: Message Wrapper
ja: メッセージラッパー

en: Messages
ja: メッセージ

en: Meta
ja: メタ

en: Meta Icon
ja: メタアイコン

en: Meta Link
ja: メタリンク

en: Meta Links
ja: メタリンク

en: Meta Text
ja: メタテキスト

en: Meta compare
ja: メタ比較

en: Meta icons
ja: メタアイコン

en: Meta key
ja: メタキー

en: Meta links
ja: メタリンク

en: Meta on image, Title & Excerpt after image
ja: 画像上にメタ、画像の後にタイトルと抜粋

en: Meta on image, Title after image
ja: 画像上にメタ、画像の後にタイトル

en: Meta on image, Title and Excerpt after image
ja: 画像上のメタ、画像の後のタイトルと抜粋

en: Meta position?
ja: メタの位置？

en: Meta text
ja: メタテキスト

en: Meta value
ja: メタ値

en: Method
ja: メソッド

en: Metro
ja: メトロ

en: Middle
ja: 中央

en: Middle Center
ja: 中央

en: Middle Left
ja: 左中央

en: Middle Right
ja: 右中央

en: Middle left / right
ja: 中央左/右

en: Mini cart footer
ja: ミニカートフッター

en: Minimum Height
ja: 最小高さ

en: Minimum height
ja: 最小高さ

en: Minute
ja: 分

en: Minutes
ja: 分

en: Misc
ja: その他

en: Mobile
ja: モバイル

en: Mobile Fixed Nav
ja: モバイル固定ナビ

en: Mobile Fixed Navigation
ja: モバイル固定ナビゲーション

en: Mobile Header
ja: モバイルヘッダー

en: Mobile Sticky
ja: モバイルスティッキー

en: Mobile breakpoint
ja: モバイルのブレークポイント

en: Mobile container
ja: モバイルコンテナ

en: Mobile row inner
ja: モバイル行内部

en: Modal
ja: モーダル

en: Modified
ja: 修正済み

en: More
ja: もっと

en: More advanced
ja: さらに高度な

en: More carousel settings
ja: その他のカルーセル設定

en: More settings
ja: 追加設定

en: Mouse Dragging
ja: マウスドラッグ

en: Mouse Hover
ja: マウスオーバー

en: Mouse Parallax
ja: マウスパララックス

en: Mouse Speed
ja: マウス速度

en: Mouse hover zoom image
ja: マウスホバーで拡大する画像

en: Mouse parallax
ja: マウスパララックス

en: Mouse parallax is according to mouse move
ja: マウスの動きに応じたパララックス

en: Mouse speed
ja: マウスの速度

en: MouseWheel?
ja: マウスホイール?

en: Move
ja: 移動

en: Move Direction
ja: 移動方向

en: Move Down
ja: 下に移動

en: Move Left
ja: 左に移動

en: Move Out Mode
ja: 移動モード

en: Move Right
ja: 右に移動

en: Move Speed
ja: 移動速度

en: Move Up
ja: 上に移動

en: Move Up Show Icon
ja: 上に移動してアイコンを表示

en: Move down
ja: 下に移動

en: Move left
ja: 左に移動

en: Move right
ja: 右に移動

en: Move up
ja: 上に移動

en: Move wishlist, compare and quick view icons to the center of products.
ja: ウィッシュリスト、比較、およびクイックビューボタンを製品の中央に移動します。

en: Music
ja: 音楽

en: Music Player
ja: 音楽プレーヤー

en: My Skill
ja: 私のスキル

en: NEW
ja: 新しい

en: Name
ja: 名前

en: Name Attribute
ja: 名前属性

en: Name and job title
ja: 名前と職業名

en: Native name
ja: 母国語名

en: Navigate to Blog > Search Settings to configure the search query
ja: ブログ > 検索設定に移動して検索クエリを設定します

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: New Badge
ja: 新着バッジ

en: New Tab?
ja: 新しいタブ？

en: New badge days
ja: 新しいバッジの日数

en: New badge?
ja: 新しいバッジを表示しますか？

en: News
ja: ニュース

en: News Ticker
ja: ニュースティッカー

en: News ticker slider
ja: ニュースティッカー スライダー

en: Newsletter
ja: ニュースレター

en: Next & Previous Posts
ja: 次の投稿と前の投稿

en: Next Prev Posts
ja: 次の投稿と前の投稿

en: Next Surtitle
ja: 次のサーボタイトル

en: Next icon
ja: 次のアイコン

en: Next icon styling
ja: 次のアイコンスタイリング

en: No
ja: いいえ

en: No Icon, Title & Meta & Excerpt after Image
ja: アイコンなし、画像の後にタイトル、メタ、抜粋

en: No Icon, Title, Meta and Excerpt after Image
ja: アイコンなし、画像の後のタイトル、メタ、抜粋

en: No Image
ja: 画像なし

en: No Sidebar
ja: サイドバーなし

en: No Title
ja: タイトルなし

en: No comment
ja: コメントなし

en: No contact forms found
ja: コンタクトフォームが見つかりません

en: No effect
ja: 効果なし

en: No gap between content and footer
ja: コンテンツとフッターの間に隙間はありません

en: No gap between header and content
ja: ヘッダーとコンテンツの間に隙間はありません

en: No gap between header, content and footer
ja: ヘッダー、コンテンツ、フッターの間に隙間はありません

en: No hover
ja: ホバーなし

en: No hover details
ja: ホバーディテールなし

en: No hover details, Title & Meta after Image
ja: ホバーディテールなし、画像の後にタイトルとメタ

en: No hover details, Title and Meta after Image
ja: ホバー詳細なし、画像の後のタイトルとメタ

en: No hover, title and description after image
ja: ホバーなし、画像の後にタイトルと説明

en: No image, Title & Meta
ja: 画像なし、タイトルとメタ

en: No image, Title & Meta & Excerpt
ja: 画像なし、タイトル、メタ、抜粋

en: No image, Title and Meta
ja: 画像なし、タイトルとメタ

en: No image, Title, Meta and Excerpt
ja: 画像なし、タイトル、メタ、抜粋

en: No title
ja: タイトルなし

en: None
ja: なし

en: Normal
ja: 通常

en: Normal Spinner
ja: 通常のスピナー

en: Normal effect
ja: 通常の効果

en: Not found
ja: 見つかりません

en: Not found any options
ja: オプションが見つかりません

en: Not found any posts in this category.
ja: このカテゴリには投稿が見つかりません。

en: Not found more posts
ja: これ以上の投稿は見つかりません

en: Not found!
ja: 見つかりません！

en: Not registered? Create an account
ja: 未登録ですか？アカウントを作成

en: Notice:
ja: お知らせ：

en: Num
ja: 数値

en: Number
ja: 番号

en: Number of posts
ja: 投稿数

en: Number of rows
ja: 行数

en: Number of shapes
ja: 形状の数

en: Number styling
ja: 番号スタイリング

en: Numbers
ja: 数字

en: OR
ja: または

en: Oblique
ja: 傾斜

en: Odd / Even
ja: 奇数 / 偶数

en: Off
ja: オフ

en: Offcanvas
ja: オフキャンバス

en: Offcanvas left
ja: オフキャンバス左

en: Offcanvas right
ja: オフキャンバス右

en: Offcanvas sidebar
ja: オフキャンバスサイドバー

en: Older / Newer
ja: 古い / 新しい

en: On
ja: オン

en: On Click
ja: クリック時

en: On Mobile
ja: モバイルで

en: On Sticky
ja: スティッキー時

en: On Tablet
ja: タブレットで

en: On all bbpress pages
ja: すべてのbbPressページで

en: On all product pages
ja: すべての製品ページで

en: On all single product pages
ja: すべての単一商品ページに

en: On hover
ja: ホバー時

en: On sale
ja: セール中

en: Once open on page start loading
ja: ページが読み込み始めたときに一度だけ開く

en: Once open when page fully loaded
ja: ページが完全に読み込まれたときに一度だけ開く

en: One Page
ja: ワンページ

en: Only Title
ja: タイトルのみ

en: Only icon
ja: アイコンのみ

en: Only icon on hover
ja: ホバー時にアイコンのみ

en: Only play button ?
ja: 再生ボタンのみですか？

en: Only play button?
ja: 再生ボタンのみ？

en: Only products?
ja: 製品のみ？

en: Only title on mouse moves
ja: マウス移動時にタイトルのみ表示

en: Only works for gallery layout 1
ja: ギャラリーレイアウト1のみ機能します

en: Only works on layout 1
ja: レイアウト1のみ機能します

en: Only works when slide to show is 1
ja: スライド数が1の時のみ機能

en: Opacity
ja: 不透明度

en: Open first widget
ja: 最初のウィジェットを開く

en: Open in new page?
ja: 新しいページで開きますか？

en: Open in new tab
ja: 新しいタブで開く

en: Open in same page?
ja: 同じページで開きますか？

en: Open in same tab
ja: 同じタブで開く

en: Opening Horizontal
ja: 横方向のオープニング

en: Opening Vertical
ja: 縦方向のオープニング

en: Opinion
ja: 意見

en: Options
ja: オプション

en: Order
ja: 順序

en: Order By
ja: 並び替え

en: Order Complete
ja: 注文完了

en: Order ID
ja: 注文ID

en: Order by
ja: 並び替え基準

en: Order date
ja: 注文日

en: Order note
ja: 注文メモ

en: Order number
ja: 注文番号

en: Order status
ja: 注文の状態

en: Orderby
ja: 並べ替え

en: Original background
ja: オリジナルの背景

en: Original background on hover
ja: ホバー時のオリジナルの背景

en: Original colors
ja: オリジナルの色

en: Original colors of social media icons
ja: ソーシャルメディアアイコンのオリジナルカラー

en: Original colors on hover
ja: ホバー時のオリジナルの色

en: Other Styling
ja: その他のスタイリング

en: Others Styling
ja: その他のスタイリング

en: Out
ja: 外へ

en: Out content
ja: アウトコンテンツ

en: Out of stock
ja: 在庫切れ

en: Outer circle
ja: 外円

en: Outer content
ja: 外側のコンテンツ

en: Outer gap
ja: 外側の隙間

en: Outset
ja: 外側

en: Overall Header
ja: 全体ヘッダー

en: Overflow visible?
ja: オーバーフローを表示?

en: Overlay
ja: オーバーレイ

en: Overlay background
ja: オーバーレイ背景

en: Overlay color
ja: オーバーレイの色

en: Overlay description
ja: 説明のオーバーレイ

en: Overlay icon - title and description after image
ja: アイコンのオーバーレイ - 画像の後にタイトルと説明

en: Overlay icon and description
ja: アイコンと説明のオーバーレイ

en: Overlay icon and title
ja: アイコンとタイトルのオーバーレイ

en: Overlay icon, title and description
ja: アイコン、タイトル、および説明のオーバーレイ

en: Overlay on all devices
ja: すべてのデバイスでオーバーレイ

en: Overlay on desktop
ja: デスクトップにオーバーレイ

en: Overlay on desktop & tablet
ja: デスクトップとタブレットにオーバーレイ

en: Overlay only icon
ja: アイコンのみのオーバーレイ

en: Overlay only on desktop
ja: デスクトップのみオーバーレイ

en: Overlay only on desktop & tablet
ja: デスクトップとタブレットのみオーバーレイ

en: Overlay scale
ja: オーバーレイスケール

en: Overlay title
ja: タイトルのオーバーレイ

en: Overlay title and description
ja: タイトルと説明のオーバーレイ

en: PRO
ja: プロ

en: Padding
ja: パディング

en: Page
ja: ページ

en: Page 404
ja: ページ404

en: Page Background
ja: ページの背景

en: Page Content
ja: ページコンテンツ

en: Page Content Gap
ja: ページコンテンツの隙間

en: Page Settings
ja: ページ設定

en: Page content as mega menu
ja: ページ内容をメガメニューとして

en: Pages title tag
ja: ページタイトルタグ

en: Pages title tag in the Title and Breadcrumbs section, and above content.
ja: タイトルおよびパンくずリストセクション、コンテンツの上にあるページタイトルタグです。

en: Paginate
ja: ページネート

en: Pagination
ja: ページネーション

en: Panel
ja: パネル

en: Paragraphs
ja: 段落

en: Parallax
ja: パララックス

en: Parallax Layers
ja: パララックスレイヤー

en: Parallax Speed
ja: パララックス速度

en: Parallax effect
ja: パララックス効果

en: Parallax is according to page scrolling
ja: パララックスはページのスクロールに応じて動きます

en: Parallax speed
ja: パララックス速度

en: Parent
ja: 親

en: Parent ID
ja: 親ID

en: Particles
ja: パーティクル

en: Particles?
ja: 粒子ですか？

en: Password
ja: パスワード

en: Password recovery button
ja: パスワード回復ボタン

en: Password reset?
ja: パスワードをリセットしますか？

en: Password should be atleast 8 charachters
ja: パスワードは少なくとも8文字である必要があります

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Payment method
ja: 支払い方法

en: Pending
ja: 保留中

en: Percentage
ja: パーセンテージ

en: Percentage progress bar
ja: パーセンテージプログレスバー

en: Personal information
ja: 個人情報

en: Phone
ja: 電話

en: Photo
ja: 写真

en: Photo Gallery
ja: フォトギャラリー

en: Photos
ja: 写真

en: Pin
ja: ピン

en: Pinterest
ja: ピンタレスト

en: Place
ja: 場所

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: Placeholder (loading image)
ja: プレースホルダー（読み込み画像）

en: Play
ja: 再生

en: Player
ja: プレーヤー

en: Player Width
ja: プレーヤーの幅

en: Player styling
ja: プレイヤースタイリング

en: Player width
ja: プレイヤー幅

en: Playlist Height
ja: プレイリストの高さ

en: Playlist height
ja: プレイリストの高さ

en: Playlist open?
ja: プレイリストを開く？

en: Please be sure for reset all of framework options, You will lose current theme options and custom sidebars.
ja: フレームワークオプションをすべてリセットすると、現在のテーマオプションやカスタムサイドバーが失われますので、ご注意ください。

en: Please insert correct facebook url page.
ja: 正しいFacebook URLページを入力してください。

en: Please install WPML plugin.
ja: WPMLプラグインをインストールしてください。

en: Please try again ...
ja: もう一度お試しください...

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Plugin "Contact Form 7" not installed or activated
ja: プラグイン「Contact Form 7」がインストールまたは有効化されていません

en: Polygon
ja: ポリゴン

en: Popular
ja: 人気

en: Popularity
ja: 人気

en: Popup
ja: ポップアップ

en: Popup Modal Box
ja: ポップアップモーダルボックス

en: Popup video player
ja: ポップアップビデオプレイヤー

en: Portfolio
ja: ポートフォリオ

en: Portfolio Settings
ja: ポートフォリオ設定

en: Position
ja: 位置

en: Position bottom
ja: 下に配置

en: Position left
ja: 左に配置

en: Position right
ja: 右に配置

en: Position top
ja: 上に配置

en: Position will affect according to image width
ja: 位置は画像の幅に応じて変わります

en: Position?
ja: ポジション？

en: Positions
ja: 位置

en: Positon
ja: 位置

en: Post
ja: 投稿

en: Post Format
ja: 投稿形式

en: Post Image
ja: 投稿画像

en: Post Type
ja: 投稿タイプ

en: Post Type(s)
ja: 投稿タイプ

en: Post meta display
ja: 投稿メタ表示

en: Post meta title
ja: 投稿メタタイトル

en: Post type
ja: 投稿タイプ

en: Post type(s)
ja: 投稿タイプ

en: Post views
ja: 投稿ビュー

en: Post views count
ja: 投稿ビュー数

en: Post(s) ID
ja: 投稿ID

en: Posts
ja: 投稿

en: Posts & Carousel
ja: 投稿とカルーセル

en: Posts Gap
ja: 投稿の隙間

en: Posts Grid
ja: 投稿グリッド

en: Posts Icon
ja: 投稿アイコン

en: Posts Order
ja: 投稿順序

en: Posts count
ja: 投稿数

en: Posts details
ja: 投稿の詳細

en: Posts details style
ja: 投稿詳細スタイル

en: Posts gap
ja: 投稿の隙間

en: Posts list
ja: 投稿リスト

en: Posts meta
ja: 投稿メタ

en: Posts per page
ja: ページあたりの投稿数

en: Posts to show at once
ja: 一度に表示する投稿

en: Predefined style
ja: 定義済みスタイル

en: Prefix
ja: 接頭辞

en: Premium Templates
ja: プレミアムテンプレート

en: Presets
ja: プリセット

en: Prev Surtitle
ja: 前のサーボタイトル

en: Preview
ja: プレビュー

en: Preview Mode Disabled
ja: プレビューモードが無効です

en: Previous icon
ja: 前のアイコン

en: Previous icon styling
ja: 前のアイコンスタイリング

en: Price
ja: 価格

en: Price high to low
ja: 価格が高い順

en: Price low to high
ja: 価格が安い順

en: Pricing
ja: 価格

en: Primary
ja: プライマリ

en: Primary Sidebar
ja: プライマリサイドバー

en: Print
ja: 印刷

en: Process
ja: プロセス

en: Process Line Vertical
ja: プロセスライン（縦）

en: Process Road
ja: プロセスロード

en: Product
ja: 商品

en: Product Attribute
ja: 商品属性

en: Product Price
ja: 商品価格

en: Product SKU
ja: 製品SKU

en: Product Settings
ja: 商品設定

en: Product Styling
ja: 商品スタイリング

en: Product add to cart
ja: 商品をカートに追加

en: Product has been added to your list.
ja: 商品がリストに追加されました。

en: Product tabs
ja: 商品タブ

en: Product title tag
ja: 商品タイトルタグ

en: Product(s)
ja: 商品

en: Products
ja: 商品

en: Products Compare
ja: 製品比較

en: Products Settings
ja: 製品設定

en: Products Styling
ja: 商品スタイル

en: Products count
ja: 製品数

en: Products type
ja: 商品タイプ

en: Progress
ja: 進捗

en: Progress Bar
ja: プログレスバー

en: Progressive Web App
ja: プログレッシブウェブアプリ

en: Projects
ja: プロジェクト

en: Pulse
ja: パルス

en: Push
ja: プッシュ

en: Push in
ja: 押し込む

en: Qty Down
ja: 数量ダウン

en: Qty Input
ja: 数量入力

en: Qty Up
ja: 数量アップ

en: Query
ja: クエリ

en: Quick Bob
ja: クイックボブ

en: Quick Bob Infinite
ja: クイックボブ無限

en: Quick View
ja: クイックビュー

en: Quick contact
ja: クイックコンタクト

en: Quick view
ja: クイックビュー

en: Quotation of someone
ja: 誰かの引用

en: Quote
ja: 引用

en: Quote color
ja: 引用の色

en: Quote shape
ja: 引用の形

en: RTL Mode
ja: RTLモード

en: RTL mode
ja: RTL モード

en: Radius
ja: 半径

en: Rand
ja: ランダム

en: Random
ja: ランダム

en: Rating
ja: 評価

en: Rating Stars
ja: 評価スター

en: Read More
ja: もっと読む

en: Read more
ja: 続きを読む

en: Read more icon
ja: 続きを読むアイコン

en: Read more link
ja: 続きを読むリンク

en: Recent Products
ja: 最近の商品

en: Recently Viewed
ja: 最近見た商品

en: Recently viewed products
ja: 最近見た商品

en: Rectangle
ja: 長方形

en: Rectangle Outline
ja: 長方形のアウトライン

en: Reddit
ja: レディット

en: Redirect URL
ja: リダイレクトURL

en: Regisration link
ja: 登録リンク

en: Register button
ja: 登録ボタン

en: Registeration form?
ja: 登録フォームですか？

en: Registration form?
ja: 登録フォーム？

en: Registration was completed, You can log in now
ja: 登録が完了しました。今すぐログインできます

en: Related Posts & Comments
ja: 関連投稿とコメント

en: Relative
ja: 相対的

en: Remove
ja: 削除

en: Remove Grayscale
ja: グレースケールを解除

en: Remove container?
ja: コンテナを削除しますか？

en: Remove from cart
ja: カートから削除

en: Repulse
ja: 反発

en: Reset
ja: リセット

en: Reset All Options
ja: すべてのオプションをリセット

en: Responsive
ja: レスポンシブ

en: Result
ja: 結果

en: Result Count
ja: 結果数

en: Retro
ja: レトロ

en: Reverse hover mode
ja: 逆ホバーモード

en: Reverse position
ja: 逆位置

en: Review count
ja: レビュー数

en: Reviews
ja: レビュー

en: Reviews count
ja: レビュー数

en: Revolution Slider
ja: レボリューションスライダー

en: Rhombus
ja: 菱形

en: Rhombus Outline
ja: ひし形のアウトライン

en: Rhombus Radius
ja: ひし形の半径

en: Rhombus Radius Outline
ja: ひし形の半径アウトライン

en: Rhombus on hover
ja: ホバー時の菱形

en: Right
ja: 右

en: Right (Center in Small Devices)
ja: 右（小型デバイスで中央）

en: Right (center_in_mobile)
ja: 右（モバイルで中央）

en: Right Center
ja: 右中央

en: Right Side
ja: 右側

en: Right Sidebar
ja: 右サイドバー

en: Right Sidebar Small
ja: 小さい右サイドバー

en: Right To Left
ja: 右から左

en: Right To Left Long
ja: 右から左へ長い

en: Right one third
ja: 右三分の一

en: Right relative
ja: 右相対

en: Right text
ja: 右のテキスト

en: Right then Left
ja: 右から左へ

en: Right to Left
ja: 右から左

en: Right to bottom ( ┌ )
ja: 右から下へ（ ┌ ）

en: Right vertical
ja: 右縦

en: Ripple
ja: 波紋

en: Road
ja: 道

en: Rotatable stylish line
ja: 回転可能なスタイリッシュなライン

en: Rotate
ja: 回転

en: Rotate by
ja: 回転角度

en: Round
ja: 丸

en: Round, Button next line
ja: 丸、ボタン次の行

en: Row
ja: 行

en: Row Inner
ja: 行の内側

en: Row Styling
ja: 行スタイリング

en: Row inner
ja: 行内部

en: Row separator space
ja: 行のセパレーターのスペース

en: Row separator, Page divider
ja: 行のセパレーター、ページの区切り

en: Rows
ja: 行

en: SEO & Title tags
ja: SEOおよびタイトルタグ

en: SEO Settings
ja: SEO設定

en: SEO meta tags
ja: SEOメタタグ

en: SKU
ja: 品番

en: SVG Cover
ja: SVGカバー

en: SVG Size
ja: SVGサイズ

en: SVG cover on the image
ja: 画像上のSVGカバー

en: Sale Badge
ja: セールバッジ

en: Sale Price
ja: セール価格

en: Sale Products
ja: セール商品

en: Sale badge?
ja: セールバッジを表示しますか？

en: Save and refresh is required
ja: 保存してリフレッシュが必要です

en: Saved
ja: 保存済み

en: Saved Template
ja: 保存されたテンプレート

en: Saved template
ja: 保存されたテンプレート

en: Scale
ja: スケール

en: Screenshot
ja: スクリーンショット

en: Scroll
ja: スクロール

en: Search
ja: 検索

en: Search Button
ja: 検索ボタン

en: Search Icon
ja: 検索アイコン

en: Search Input
ja: 検索入力

en: Search Page
ja: 検索ページ

en: Search icon
ja: 検索アイコン

en: Search input
ja: 検索入力

en: Search keyword
ja: 検索キーワード

en: Search placeholder
ja: 検索プレースホルダー

en: Search result for:
ja: 検索結果：

en: Search styling
ja: 検索スタイリング

en: Second
ja: 秒

en: Secondary
ja: セカンダリ

en: Secondary Color
ja: セカンダリーカラー

en: Secondary Sidebar
ja: セカンダリサイドバー

en: Section
ja: セクション

en: Section customizable title
ja: セクションのカスタマイズ可能なタイトル

en: Select
ja: 選択

en: Select Contact Form
ja: コンタクトフォームを選択

en: Select Footer
ja: フッターを選択

en: Select Icon
ja: アイコンを選択

en: Select Mask
ja: マスクを選択

en: Select Page
ja: ページを選択

en: Select Product
ja: 商品を選択

en: Select Slider
ja: スライダーを選択

en: Select a color for this attribute.
ja: この属性の色を選択してください。

en: Select header
ja: ヘッダーを選択

en: Select page
ja: ページを選択

en: Select template
ja: テンプレートを選択

en: Select the page that contains contact form element.
ja: お問い合わせフォーム要素を含むページを選択してください。

en: Selector
ja: セレクタ

en: Self hosted
ja: 自己ホスト

en: Self-hosted MP4
ja: 自己ホスティングのMP4

en: Send my Password
ja: パスワードを送信

en: Send my password
ja: パスワードを送信

en: Separate with comma
ja: カンマで区切る

en: Separate words with comma
ja: 単語をカンマで区切る

en: Separator
ja: セパレーター

en: Separator Icon
ja: セパレーターアイコン

en: Separator container
ja: セパレーターコンテナ

en: Server error, Please reload page ...
ja: サーバーエラーです。ページを再読み込みしてください...

en: Server unable to send email
ja: サーバーがメールを送信できません

en: Service
ja: サービス

en: Service Box
ja: サービスボックス

en: Services
ja: サービス

en: Settings
ja: 設定

en: Shadow
ja: 影

en: Shake
ja: 揺れる

en: Shake Infinite
ja: 無限揺れ

en: Shape
ja: 形状

en: Shape 1
ja: 形 1

en: Shape 2
ja: 形 2

en: Shapes
ja: 形状

en: Shapes Color
ja: 形状の色

en: Shapes Size
ja: 形状のサイズ

en: Share
ja: 共有

en: Share Icons
ja: シェアアイコン

en: Share by
ja: 共有方法

en: Share icons
ja: シェアアイコン

en: Share on
ja: で共有

en: Shine
ja: シャイン

en: Shipping & Returns
ja: 配送と返品

en: Shipping & Returns?
ja: 配送と返品はありますか？

en: Shipping only
ja: 送料のみ

en: Shop
ja: ショップ

en: Shop Columns
ja: ショップ列

en: Shop cart icon
ja: ショッピングカートアイコン

en: Shopping
ja: ショッピング

en: Shopping Cart
ja: ショッピングカート

en: Shopping cart
ja: ショッピングカート

en: Short description
ja: 短い説明

en: Short description?
ja: 短い説明を表示しますか？

en: Short products title?
ja: 製品タイトルを短縮しますか？

en: Shortcode and custom HTML code allowed.
ja: ショートコードとカスタムHTMLコードが許可されています。

en: Shortcode or custom HTML codes allowed, This will show instead title section.
ja: ショートコードまたはカスタムHTMLコードが許可されています。これにより、タイトルセクションの代わりに表示されます。

en: Shortening product titles to maintain consistent product heights.
ja: 一貫した製品の高さを維持するために製品タイトルを短縮します。

en: Shortlink
ja: ショートリンク

en: Shot
ja: ショット

en: Show
ja: 表示

en: Show 3 steps above on cart, checkout and order completion pages.
ja: カート、チェックアウト、注文完了ページに3つの手順を表示します。

en: Show All
ja: すべて表示

en: Show Faces?
ja: 顔を表示しますか？

en: Show Handle?
ja: ハンドルを表示しますか？

en: Show Header?
ja: ヘッダーを表示しますか？

en: Show Hidden Icon
ja: 隠れたアイコンを表示

en: Show More, Less
ja: もっと見る、少なくする

en: Show More,Less
ja: もっと見る、少なく

en: Show Posts?
ja: 投稿を表示しますか？

en: Show all
ja: すべて表示

en: Show always?
ja: いつもショー？

en: Show another page content as a section in this page.
ja: このページのセクションとして別のページの内容を表示します。

en: Show form for admin?
ja: 管理者用のフォームを表示しますか？

en: Show handle
ja: ハンドルを表示

en: Show info by default?
ja: デフォルトで情報を表示？

en: Show less
ja: 少なく表示

en: Show more
ja: もっと見る

en: Show on hover?
ja: ホバー時に表示しますか？

en: Show on parent hover FadeDown
ja: 親ホバーで表示フェードダウン

en: Show on parent hover FadeIn
ja: 親ホバーで表示フェードイン

en: Show on parent hover FadeLeft
ja: 親ホバーで表示フェード左

en: Show on parent hover FadeRight
ja: 親ホバーで表示フェード右

en: Show on parent hover FadeUp
ja: 親ホバーで表示フェードアップ

en: Show on parent hover ZoomIn
ja: 親ホバーで表示ズームイン

en: Show on parent hover ZoomOut
ja: 親ホバーで表示ズームアウト

en: Show only to logged-in users
ja: ログインユーザーのみに表示

en: Show only to non-logged-in users
ja: 非ログインユーザーのみに表示

en: Show other page content as template
ja: 他のページの内容をテンプレートとして表示

en: Show overlay on hover
ja: ホバー時にオーバーレイを表示

en: Show popup after scrolling page
ja: ページをスクロールした後にポップアップを表示

en: Show popup after specific seconds
ja: 特定の秒数後にポップアップを表示

en: Show post counts
ja: 投稿数を表示

en: Show related products on the cart page based on items in the cart and random products when the cart is empty.
ja: カートにアイテムがある場合は関連製品をカートページに表示し、カートが空の時にはランダム製品を表示します。

en: Show/Hide large content
ja: 大きなコンテンツを表示/非表示

en: Showing archive description below products
ja: 製品の下にアーカイブ説明を表示

en: Showing brand info tab in the product page if product have a brand.
ja: 商品にブランドがある場合、商品ページにブランド情報タブを表示します。

en: Showing default FAQ tab in the product page for all products, also you can add separate FAQ for each product from Dashboard > Products > FAQ.
ja: すべての商品ページにデフォルトのFAQタブを表示します。また、ダッシュボード > 商品 > FAQから各商品に対する個別のFAQを追加できます。

en: Showing default size guide tab in the product page for all products, also you can add separate size guide for each product from Dashboard > Products > Size Guide.
ja: すべての商品ページにデフォルトのサイズガイドタブを表示します。また、ダッシュボード > 商品 > サイズガイドから各商品に対する個別のサイズガイドを追加できます。

en: Showing fixed add to cart section on scroll in the product single page.
ja: 商品詳細ページでスクロール時に固定されたカートに追加セクションを表示します。

en: Showing grid icons columns selector above shop page
ja: ショップページの上にグリッドアイコンの列セレクタを表示

en: Showing post view count under the post title in single post
ja: 単一投稿の投稿タイトルの下に投稿ビュー数を表示

en: Showing products count dropdown above products in archive pages.
ja: アーカイブページの製品の上に製品数のドロップダウンを表示します。

en: Showing shipping and return tab in the product page.
ja: 商品ページに配送と返品のタブを表示します。

en: Showing title and breadcrumbs section after above option
ja: 上記のオプションの後にタイトルとパンくずリストのセクションを表示

en: Sidebar
ja: サイドバー

en: Sidebar & Widgets
ja: サイドバーとウィジェット

en: Sidebar position for archive and single posts
ja: アーカイブおよび単一投稿のサイドバー位置

en: Signup
ja: サインアップ

en: Signup Now
ja: 今すぐ登録

en: Simple Ads
ja: シンプルな広告

en: Simple Fade
ja: シンプルフェード

en: Single Hard Beat
ja: シングルハードビート

en: Single Posts
ja: シングル投稿

en: Single Settings
ja: シングル設定

en: Single Styling
ja: シングルスタイリング

en: Single and playlist music
ja: シングルおよびプレイリスト音楽

en: Single line title
ja: 単一行タイトル

en: Site
ja: サイト

en: Site Favicon
ja: サイトのファビコン

en: Site Logo
ja: サイトロゴ

en: Site Width
ja: サイト幅

en: Size
ja: サイズ

en: Size Guide
ja: サイズガイド

en: Size and Position
ja: サイズと位置

en: Size guide tab
ja: サイズガイドタブ

en: Size guide tab?
ja: サイズガイドタブはありますか？

en: Sizes
ja: サイズ

en: Skew left
ja: 左に傾ける

en: Skew right
ja: 右に傾ける

en: Skill
ja: スキル

en: Slant
ja: 斜め

en: Slash
ja: スラッシュ

en: Slide
ja: スライド

en: Slide Style
ja: スライドスタイル

en: Slide in
ja: スライドイン

en: Slide in Left
ja: 左からスライドイン

en: Slide in Right
ja: 右からスライドイン

en: Slider
ja: スライダー

en: Slides
ja: スライド

en: Slides gap
ja: スライドの隙間

en: Slides on Mobile
ja: モバイルでのスライド数

en: Slides on Tablet
ja: タブレットでのスライド数

en: Slides styling
ja: スライドスタイリング

en: Slides to scroll
ja: スクロールするスライド数

en: Slides to show
ja: 表示するスライド

en: Sliding menu left
ja: スライディングメニュー左

en: Sliding menu right
ja: スライディングメニュー右

en: Slogan style
ja: スローガンスタイル

en: Slow Fade
ja: スローフェード

en: Slow Spinner
ja: 低速スピナー

en: Slug
ja: スラッグ

en: Slug and Title
ja: スラッグとタイトル

en: Small
ja: 小さい

en: Small ads image
ja: 小さな広告画像

en: Small ads link
ja: 小さな広告リンク

en: Smart Sticky
ja: スマートスティッキー

en: Smart details?
ja: スマート詳細ですか？

en: Smart sticky?
ja: スマート固定ですか？

en: Social
ja: ソーシャル

en: Social Icons
ja: ソーシャルアイコン

en: Social Title
ja: ソーシャルタイトル

en: Social and title on image
ja: 画像上のソーシャルとタイトル

en: Social icons
ja: ソーシャルアイコン

en: Social icons color
ja: ソーシャルアイコンの色

en: Social icons on image
ja: 画像上のソーシャルアイコン

en: Sold out
ja: 売り切れ

en: Sold out badge
ja: 売り切れバッジ

en: Sold out grayscale
ja: 売り切れのグレースケール

en: Solid
ja: 実線

en: Some sections feature dynamic colors, which may still appear in light mode. You'll need to locate and manually edit each setting
ja: 一部のセクションには動的な色があり、ライトモードでも表示される可能性があります。各設定を手動で見つけて編集する必要があります

en: Song
ja: 曲

en: Sorry, the Revolution Slider hasn't been installed or activated
ja: 申し訳ありませんが、Revolution Sliderがインストールされていないか、アクティブになっていません

en: Sort by latest
ja: 最新順に並べ替え

en: Sort by oldest
ja: 古い順に並べ替え

en: Sorting
ja: ソート

en: Soundcloud
ja: サウンドクラウド

en: Source
ja: ソース

en: Source link
ja: ソースリンク

en: Source title
ja: ソースタイトル

en: Space
ja: スペース

en: Space around an element, INSIDE of any defined margins and borders. Can set using px, %, em, ...
ja: 要素の周囲のスペース。定義されたマージンやボーダーの内側にあります。px、%、emなどを使用して設定できます。

en: Space around an element, OUTSIDE of any defined borders. Can set using px, %, em, auto, ...
ja: 要素の周囲のスペース。定義されたボーダーの外側にあります。px、%、em、autoなどを使用して設定できます。

en: Space with custom height
ja: カスタム高さのスペース

en: Spaces
ja: スペース

en: Split box with image
ja: 画像付きの分割ボックス

en: Spread
ja: 広がり

en: Square
ja: 四角

en: Square Outline
ja: 四角のアウトライン

en: Square, Button next line
ja: 四角、ボタン次の行

en: Standard
ja: 標準

en: Standard Rotated
ja: 標準回転

en: Standard Rotated Radius
ja: 標準回転半径

en: Standard Square
ja: 標準正方形

en: Star
ja: 星

en: Stars
ja: 星

en: Stars color
ja: 星の色

en: Stars rating?
ja: 星評価は？

en: Static
ja: 静的

en: Status
ja: ステータス

en: Steps
ja: ステップ

en: Sticky
ja: スティッキー

en: Sticky Header
ja: 固定ヘッダー

en: Sticky Post
ja: 固定投稿

en: Sticky Sidebar
ja: スティッキーサイドバー

en: Sticky Size
ja: スティッキーサイズ

en: Sticky add to cart
ja: 固定カートに追加

en: Sticky add to cart?
ja: 固定されたカートに追加を表示しますか？

en: Sticky bottom bar
ja: スティッキー下部バー

en: Sticky column?
ja: スティッキーコラムですか？

en: Sticky header
ja: スティッキーヘッダー

en: Sticky header?
ja: 固定ヘッダーですか？

en: Sticky on mouse hover?
ja: マウスホバーでスティッキー？

en: Sticky sidebar is a sidebar that remains fixed in place, ensuring it doesn't disappear when a user scrolls down the page
ja: スティッキーサイドバーは、固定されたままのサイドバーで、ユーザーがページをスクロールしても消えないようにします

en: Sticky tabs?
ja: 固定タブを表示しますか？

en: Sticky top bar
ja: スティッキー上部バー

en: Stop on hover?
ja: ホバー時に停止？

en: Stop when done
ja: 完了したら停止

en: Store
ja: ストア

en: Store data once
ja: データを一度保存

en: Stretch full
ja: フルに拡張

en: Stretch row
ja: 行をストレッチ

en: Stretch to left
ja: 左にストレッチ

en: Stretch to right
ja: 右にストレッチ

en: Stripe Image
ja: ストライプ画像

en: Stripe image
ja: ストライプ画像

en: Style
ja: スタイル

en: StyleKit located in Theme Options > General > Colors & Styles
ja: スタイルキットはテーマオプション > 一般 > 色とスタイルにあります

en: StyleKit located in Theme Options > General > Colors & Styling
ja: テーマオプション > 一般 > 色とスタイリングにあるスタイルキット

en: StyleKit, custom post types, options and page builder elements.
ja: StyleKit、カスタム投稿タイプ、オプション、ページビルダー要素。

en: StyleKits
ja: スタイルキット

en: Styles
ja: スタイル

en: Styling
ja: スタイリング

en: Styling each row
ja: 各行のスタイリング

en: Stylish List
ja: スタイリッシュリスト

en: Stylish contact form 7
ja: スタイリッシュなコンタクトフォーム7

en: Sub
ja: 下付き文字

en: Sub name
ja: サブネーム

en: Sub title
ja: サブタイトル

en: Subscribe
ja: 購読

en: Subtitle
ja: 字幕

en: Subtitle styling
ja: サブタイトルスタイリング

en: Suffix
ja: 接尾辞

en: Sup
ja: 上付き文字

en: Sur Titles
ja: サーボタイトル

en: Svg Cover
ja: Svg カバー

en: Swing
ja: スイング

en: Symbol
ja: シンボル

en: Sync class
ja: 同期クラス

en: Sync to
ja: 同期先

en: TRENDING
ja: トレンド

en: Tab Content
ja: タブコンテンツ

en: Tab content
ja: タブコンテンツ

en: Tab item
ja: タブアイテム

en: Tab title
ja: タブタイトル

en: Table
ja: テーブル

en: Table Cell
ja: テーブルセル

en: Table header, footer
ja: テーブルヘッダー、フッター

en: Tablet
ja: タブレット

en: Tablet & mobile
ja: タブレットとモバイル

en: Tablet breakpoint
ja: タブレットのブレークポイント

en: Tabs
ja: タブ

en: Tabs Row
ja: タブ行

en: Tabs subtitle
ja: タブサブタイトル

en: Tabs title
ja: タブタイトル

en: Tada
ja: タダ

en: Tag
ja: タグ

en: Tag ID
ja: タグID

en: Tag(s)
ja: タグ

en: Tags
ja: タグ

en: Tags Taxonomy
ja: タグ分類

en: Tags slug
ja: タグのスラッグ

en: Tags title
ja: タグタイトル

en: Target
ja: ターゲット

en: Tax status
ja: 税の状況

en: Taxable
ja: 課税対象

en: Taxonomy
ja: タクソノミー

en: Taxonomy menus
ja: タクソノミーメニュー

en: Team
ja: チーム

en: Team Member
ja: チームメンバー

en: Team style
ja: チームスタイル

en: Tel
ja: 電話

en: Telegram
ja: テレグラム

en: Template
ja: テンプレート

en: Testimonial
ja: 推薦の言葉

en: Testimonials
ja: お客様の声

en: Text
ja: テキスト

en: Text + Percentage
ja: テキスト + パーセンテージ

en: Text 2
ja: テキスト 2

en: Text 2 Style
ja: テキスト 2 スタイル

en: Text Effect
ja: テキスト効果

en: Text Marquee
ja: テキストマルキー

en: Text Move Down
ja: テキストを下に移動

en: Text Move Left
ja: テキストを左に移動

en: Text Move Right
ja: テキストを右に移動

en: Text Move Up
ja: テキストを上に移動

en: Text Style
ja: テキストスタイル

en: Text center?
ja: テキストを中央揃えにしますか？

en: Text style
ja: テキストスタイル

en: Text with background
ja: 背景付きテキスト

en: Thank you for resigtration
ja: 登録していただきありがとうございます

en: The application icon should be in PNG format, 512x512 pixels, and high quality
ja: アプリアイコンはPNG形式で、512x512ピクセルの高品質である必要があります

en: The default option can be adjusted in Theme Options > Header > Title & Breadcrumbs
ja: デフォルトオプションは、テーマオプション > ヘッダー > タイトルとパンくずリストで調整できます

en: The default option for all pages
ja: すべてのページのデフォルトオプション

en: The default sidebar position can be adjusted in Theme Options > General > Sidebar position
ja: デフォルトのサイドバー位置は、テーマオプション > 一般 > サイドバー位置で調整できます

en: The default sidebar setting can be adjusted in General > Layout
ja: デフォルトのサイドバー設定は「一般 > レイアウト」で調整できます

en: The gap between header, content and footer
ja: ヘッダー、コンテンツ、フッターの間の隙間

en: The header position adjusts based on the page title and breadcrumbs
ja: ヘッダーの位置は、ページタイトルとパンくずリストに基づいて調整されます

en: The image caption
ja: 画像のキャプション

en: The position CSS property sets how an element is positioned in the container. The top, right, bottom, and left properties determine the final location of positioned element
ja: position CSSプロパティは、要素がコンテナ内でどのように配置されるかを設定します。top、right、bottom、および left プロパティは、配置された要素の最終的な位置を決定します

en: The quick view is a button to show product details in a lightbox when clicked.
ja: クイックビューは、クリック時にライトボックスで製品詳細を表示するボタンです。

en: The site width is flexible, supporting units like px, %, and em
ja: サイトの幅は柔軟で、px、%、emなどの単位をサポートしています

en: The sticky back to top button is a helpful navigation element that helps users get back to the top of the web page they’re viewing.
ja: 固定されたトップへ戻るボタンは、ユーザーが閲覧しているウェブページのトップに戻るのを助ける便利なナビゲーション要素です。

en: Theme Colors
ja: テーマカラー

en: Theme Name
ja: テーマ名

en: Theme Options
ja: テーマオプション

en: This color should be different from the accent color.
ja: この色はアクセントカラーとは異なる必要があります。

en: This element required plugin Contact Form 7, You can install it via Dashboard > Plugins > Add New
ja: この要素はプラグインContact Form 7を必要とします。ダッシュボードのプラグイン > 新規追加からインストールできます

en: This event has been expired
ja: このイベントは終了しました

en: This is a premium feature and it's only available on PRO version of this theme, Activate your theme with purchase code to access this feature.
ja: これはプレミアム機能であり、このテーマのPROバージョンのみで利用可能です。この機能にアクセスするには、購入コードでテーマをアクティブにしてください。

en: This is list item
ja: これはリストアイテムです

en: This is useful for mailchip, You can get your form input name from mailchip
ja: これはMailchimpに役立ちます。Mailchimpからフォーム入力名を取得できます

en: This option applies to all internal pages of your website as default.
ja: このオプションは、あなたのウェブサイトのすべての内部ページにデフォルトで適用されます。

en: This option applies to overal website layout.
ja: このオプションは全体的なウェブサイトのレイアウトに適用されます。

en: This option lets you easily set a custom template.
ja: このオプションを使用すると、カスタムテンプレートを簡単に設定できます。

en: This option only works on single posts and products
ja: このオプションは、単一の投稿と製品でのみ機能します

en: This option only works with container background color
ja: このオプションは、コンテナの背景色でのみ機能します

en: This option required background color
ja: このオプションは背景色を必要とした

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Ticker
ja: ティッカー

en: Tilt effect
ja: ティルト効果

en: Tilt effect on hover
ja: ホバー時の傾き効果

en: Time
ja: 時間

en: Time reminder for event
ja: イベントの時間リマインダー

en: Time to start your shopping
ja: ショッピングを始める時間です

en: Timeline
ja: タイムライン

en: Timeline Item
ja: タイムラインアイテム

en: Tiny line
ja: 小さな線

en: Title
ja: タイトル

en: Title & Breadcrumbs
ja: タイトルとパンくずリスト

en: Title & Excerpt on hover
ja: ホバー時にタイトルと抜粋

en: Title & Meta & Excerpt on hover
ja: ホバー時にタイトル、メタ、抜粋

en: Title & Meta on hover
ja: ホバー時にタイトルとメタ

en: Title & Text
ja: タイトルとテキスト

en: Title Background
ja: タイトル背景

en: Title Color
ja: タイトルの色

en: Title Line
ja: タイトルライン

en: Title Prefix
ja: タイトル接頭辞

en: Title Style
ja: タイトルスタイル

en: Title Tag
ja: タイトルタグ

en: Title Type
ja: タイトルタイプ

en: Title above content
ja: コンテンツの上にタイトル

en: Title and Breadcrumbs
ja: タイトルとパンくずリスト

en: Title and Excerpt on hover
ja: ホバー時のタイトルと抜粋

en: Title and Meta on hover
ja: ホバー時のタイトルとメタ

en: Title and Text
ja: タイトルとテキスト

en: Title and breadcrumbs only can be set from Theme Options > Header > Title & Breadcrumbs
ja: タイトルとパンくずリストは、テーマオプション > ヘッダー > タイトルとパンくずリストからのみ設定できます

en: Title and icon
ja: タイトルとアイコン

en: Title icons
ja: タイトルアイコン

en: Title left and Breadcrumbs right
ja: 左にタイトル、右にパンくずリスト

en: Title length
ja: タイトルの長さ

en: Title meta
ja: タイトルメタ

en: Title on hover
ja: ホバー時にタイトル

en: Title on mouse moves and social below image
ja: マウス移動時のタイトルと画像下のソーシャル

en: Title shape
ja: タイトル形状

en: Title styling
ja: タイトルスタイリング

en: Title type
ja: タイトルタイプ

en: Title, Meta and Excerpt on hover
ja: ホバー時のタイトル、メタ、抜粋

en: Titles
ja: タイトル

en: To access all the premium presets of this element
ja: この要素のすべてのプレミアムプリセットにアクセスするには

en: To create or modify menus, visit Dashboard > Appearance > Menus
ja: メニューを作成または変更するには、ダッシュボード > 外観 > メニューにアクセスしてください

en: To ensure the fixed footer's visibility, set the body background color. Navigate to General > Colors > Body
ja: 固定フッターの視認性を確保するために、ボディの背景色を設定してください。一般 > 色 > ボディに移動します

en: To maintain the desktop layout across all smaller devices
ja: すべての小さいデバイスでデスクトップレイアウトを維持します

en: To manage menus, visit Dashboard > Appearance > Menus
ja: メニューを管理するには、ダッシュボード > 外観 > メニューを訪れてください

en: Toggle
ja: トグル

en: Toggle Mode
ja: トグルモード

en: Toggle mode?
ja: トグルモードですか？

en: Tooltip
ja: ツールチップ

en: Tooltip?
ja: ツールチップ？

en: Tooltips
ja: ツールチップ

en: Top
ja: 上

en: Top Center
ja: 中央上

en: Top Flip Horizontal
ja: 上フリップ横

en: Top Left
ja: 左上

en: Top Rated
ja: 評価の高い

en: Top Rated Products
ja: 最高評価の商品

en: Top Right
ja: 右上

en: Top To Bottom
ja: 上から下

en: Top banner
ja: トップ・バナー

en: Top center
ja: 上中央

en: Top left
ja: 左上

en: Top left + Bottom right
ja: 左上 + 右下

en: Top left / right
ja: 上左/右

en: Top offset
ja: 上部オフセット

en: Top right
ja: 右上

en: Top to Bottom
ja: 上から下

en: Top to bottom ( │ )
ja: 上から下へ（ │ ）

en: Top to left ( ┘ )
ja: 上から左へ（ ┘ ）

en: Top to right ( └ )
ja: 上から右へ（ └ ）

en: Topics Title
ja: トピックタイトル

en: Topline
ja: トップライン

en: Topline Dashed
ja: トップライン（破線）

en: Total amount
ja: 合計金額

en: Track order
ja: 注文を追跡

en: Tracking info of order #
ja: 注文#の追跡情報

en: Tracking order
ja: 注文追跡

en: Tracking orders
ja: 注文追跡

en: Transform
ja: 変形

en: Translated Name
ja: 翻訳された名前

en: Translated name
ja: 翻訳名

en: Translation
ja: 翻訳

en: Trending
ja: トレンド

en: Trending items
ja: トレンドアイテム

en: Trending title
ja: トレンド・タイトル

en: Triangle
ja: 三角形

en: Two
ja: 2つ

en: Two Columns?
ja: 二つのカラム？

en: Two columns on mobile?
ja: モバイルで二つのカラムを表示しますか？

en: Type
ja: タイプ

en: Type a keyword ...
ja: キーワードを入力してください...

en: Type attribute
ja: タイプ属性

en: Type attributes
ja: タイプ属性

en: Typography
ja: タイポグラフィ

en: USE ONLY ONE OPTION BELOW
ja: 以下のオプションは一つのみ使用

en: Unboxed
ja: アンボックス

en: Underline
ja: 下線

en: Underline Dashed
ja: 下線（破線）

en: Unique ID
ja: ユニークID

en: Unlimited gallery styles
ja: 無制限のギャラリースタイル

en: Unlimited tabbed content
ja: 無制限のタブ式コンテンツ

en: Unlock SEO options by going to Theme Options > General > SEO
ja: テーマオプション > 一般 > SEO に移動してSEOオプションをアンロックします

en: Unroll Horizontal
ja: 横に展開

en: Unroll Vertical
ja: 縦に展開

en: Up
ja: 上

en: Update cache
ja: キャッシュを更新

en: Upload
ja: アップロード

en: Uppercase
ja: 大文字

en: Useful for sticky header or footer
ja: 固定ヘッダーまたはフッターに便利です

en: Useful if you want to reset and display the PWA popup again to old users
ja: 古いユーザーに対してPWAポップアップをリセットして再表示したい場合に便利です

en: User
ja: ユーザー

en: Username
ja: ユーザー名

en: Username and password can not be same
ja: ユーザー名とパスワードは同じにできません

en: Username or Hashtag
ja: ユーザー名またはハッシュタグ

en: Username or password is wrong
ja: ユーザー名またはパスワードが間違っています

en: Value
ja: 値

en: Variation option
ja: バリエーションオプション

en: Vertical
ja: 縦

en: Vertical & Left ( ┤ )
ja: 縦 & 左（ ┤ ）

en: Vertical & Right ( ├ )
ja: 縦 & 右（ ├ ）

en: Vertical + Mouse Parallax
ja: 垂直 + マウスパララックス

en: Vertical + Mouse parallax
ja: 垂直 + マウスパララックス

en: Vertical Left
ja: 垂直左

en: Vertical Offset
ja: 垂直オフセット

en: Vertical Outside
ja: 垂直の外側

en: Vertical Right
ja: 垂直右

en: Vertical bottom left
ja: 縦の下左

en: Vertical bottom right
ja: 縦の下右

en: Vertical dots left
ja: 縦のドット左

en: Vertical dots right
ja: 縦のドット右

en: Vertical middle left
ja: 縦の中央左

en: Vertical middle right
ja: 縦の中央右

en: Vertical middle rigth
ja: 縦中指

en: Vertical mode?
ja: 垂直モード？

en: Vertical outside
ja: 垂直外部

en: Vertical timeline blocks
ja: 垂直タイムラインブロック

en: Vertical top left
ja: 縦の上左

en: Vertical top right
ja: 縦の上右

en: Vertical?
ja: 縦向き?

en: Video
ja: ビデオ

en: Video Player
ja: ビデオプレーヤー

en: Video Type
ja: ビデオタイプ

en: Video URL
ja: ビデオURL

en: View Cart
ja: カートを見る

en: View cart
ja: カートを見る

en: Visibility
ja: 表示

en: Visibility mode?
ja: 表示モード？

en: Visible area and it’s elements all the time and while scrolling the page.
ja: 常に可視のエリアとその要素、ページをスクロール中も表示されます。

en: WP Query
ja: WPクエリ

en: WPBakery Page Builder
ja: WPBakery ページビルダー

en: WPML Selector
ja: WPML セレクター

en: Warning: If you change below options, your style.css for both parent and child theme will reset and override.
ja: 警告: 以下のオプションを変更すると、親テーマと子テーマの両方のstyle.cssがリセットされ上書きされます。

en: Wave
ja: 波

en: Waves
ja: 波

en: Way
ja: 進む道

en: We are currently in maintenance mode. We will be back soon
ja: 現在、メンテナンスモードです。すぐに戻ります

en: We are under maintenance mode, We will back soon.
ja: 現在メンテナンス中です。すぐに戻ります。

en: Weight
ja: 重量

en: Welcome Page Logo
ja: ウェルカムページロゴ

en: Whatsapp
ja: ワッツアップ

en: When accordion is in close mode
ja: アコーディオンが閉じているとき

en: When accordion is in open mode
ja: アコーディオンが開いているとき

en: Which social share icons would you like to display?
ja: どのソーシャルシェアアイコンを表示しますか？

en: White Label
ja: ホワイトラベル

en: Widgets
ja: ウィジェット

en: Widgets title tag
ja: ウィジェットタイトルタグ

en: Widgets toggle
ja: ウィジェット切り替え

en: Width
ja: 幅

en: Wink
ja: ウインク

en: Wink Infinite
ja: 無限ウインク

en: Winkle
ja: ウィンクル

en: Wishlist
ja: ウィッシュリスト

en: Wishlist icon
ja: ウィッシュリストアイコン

en: With gap?
ja: 隙間あり？

en: Wobble
ja: 揺れ

en: Wobble skew
ja: 揺れながら傾く

en: WooCommerce Wishlists allows guests and customers to create and add products to an unlimited number of Wishlists.
ja: WooCommerceウィッシュリストは、ゲストや顧客が無制限の数のウィッシュリストを作成し、製品を追加できるようにします。

en: WooCommerce compare
ja: WooCommerce 比較

en: WooCommerce compare allows guests and customers to compare products between each others.
ja: WooCommerce比較機能は、ゲストや顧客が製品を互いに比較できるようにします。

en: WooCommerce wishlist
ja: WooCommerce ウィッシュリスト

en: Woocommerce
ja: WooCommerce

en: Word or text after number
ja: 数の後の単語またはテキスト

en: Word or text before number
ja: 数の前の単語またはテキスト

en: Words
ja: 単語

en: Work
ja: 作業

en: Working Hours
ja: 営業時間

en: Working preset time list
ja: 作業のプリセット時間リスト

en: Wrap
ja: ラップ

en: Wrap Style
ja: ラップスタイル

en: Wrong email, Please try again !
ja: メールアドレスが間違っています。もう一度お試しください！

en: X (Twitter)
ja: X (ツイッター)

en: XLarge
ja: 特大

en: XLarge Rotated
ja: 特大回転

en: XLarge Rotated Radius
ja: 特大回転半径

en: XLarge Squar
ja: 特大正方形

en: Year
ja: 年

en: Year title
ja: 年タイトル

en: Yes
ja: はい

en: Yes, please
ja: はい、お願いします

en: You are in the quick theme options mode without preview for quick access to options
ja: プレビューなしでオプションにすばやくアクセスするクイックテーマオプションモードです

en: You can activate "Fixed Side" option from Theme Options > Header > Fixed Side
ja: テーマオプション > ヘッダー > 固定サイドから「固定サイド」オプションを有効にできます

en: You can add custom StyleKit for any CSS selectors
ja: 任意のCSSセレクタに対してカスタムスタイルキットを追加できます

en: You can add custom css for this element.
ja: この要素にカスタム CSS を追加できます。

en: You can add custom google fonts and use them inside WP Editor in posts or page builder elements
ja: カスタムGoogleフォントを追加し、WPエディタ内で投稿やページビルダー要素で使用できます

en: You can add text, content, HTML, or a shortcode, which will be displayed after the product meta on all product pages.
ja: 商品ページのすべての商品メタの後に表示されるテキスト、コンテンツ、HTML、またはショートコードを追加できます。

en: You can call this popup with this ID, Example if ID is cz_popup_1, anywhere in page you can add #cz_popup_1 instead button URL
ja: このIDでポップアップを呼び出すことができます。IDがcz_popup_1の場合、ページのどこでもボタンのURLの代わりに#cz_popup_1を追加できます

en: You can create a coming soon or maintenance mode page and assign it here, This will redirect all your website visitors to that designated page
ja: 間もなく公開予定またはメンテナンスモードページを作成し、ここに割り当てることができます。これにより、すべてのウェブサイト訪問者がその指定されたページにリダイレクトされます

en: You can create a new page from Dashboard > Page and assign it here
ja: ダッシュボード > ページから新しいページを作成し、ここに割り当てることができます

en: You can create a template and assign it here to show the template content
ja: テンプレートを作成し、ここに割り当てることで、テンプレートの内容を表示することができます

en: You can create custom page from Dashboard > Pages and assign it here, This will show instead title section for this page.
ja: ダッシュボード > ページからカスタムページを作成し、ここに割り当てることができます。これにより、このページのタイトルセクションの代わりに表示されます。

en: You can create custom page from Dashboard > Pages and assign it here, This will show instead title section.
ja: ダッシュボード > ページからカスタムページを作成し、ここに割り当てることができます。これにより、このページのタイトルセクションの代わりに表示されます。

en: You can create custom sidebar from Appearance > Widgets then select it here.
ja: 外観 > ウィジェットからカスタムサイドバーを作成し、ここで選択できます。

en: You can create slider from Dashboard > Revolution Slider then assign it here.
ja: ダッシュボード > Revolution Sliderからスライダーを作成し、ここに割り当てることができます。

en: You can customize shape by changing settings background, width, height, left, bottom, etc.
ja: 背景、幅、高さ、左、下などの設定を変更することで形状をカスタマイズできます。

en: You can disable default built-in woocommerce features for single product.
ja: 単一商品に対するWooCommerceのデフォルトの組み込み機能を無効にできます。

en: You can enable sticky mode from Theme Options > Header > Sticky Header
ja: テーマオプション > ヘッダー > スティッキーヘッダーからスティッキーモードを有効にできます

en: You can enable this option for auto load popup on page
ja: このオプションを有効にすると、ページに自動でポップアップを読み込むことができます

en: You can hide XTRA theme dashboard menus.
ja: XTRAテーマのダッシュボードメニューを非表示にできます。

en: You can not add more than
ja: これ以上追加することはできません

en: You can set custom logo for this individual page.
ja: この個別のページにカスタムロゴを設定できます。

en: You can show or hide this element for logged in or non-logged in users
ja: ログインユーザーまたは非ログインユーザーのためにこの要素を表示または非表示にできます

en: You haven't submitted any reviews yet, Please visit the product pages of your orders to share your feedback.
ja: まだレビューは投稿されていません。ご注文の商品ページでご意見をお聞かせください。

en: You may be interested in ...
ja: あなたが興味を持つかもしれない ...

en: Your Title
ja: あなたのタイトル

en: Your email
ja: あなたのメール

en: Your new password
ja: あなたの新しいパスワード

en: Your products compare list is empty.
ja: あなたの比較リストは空です。

en: Your rating and reviews
ja: あなたの評価とレビュー

en: Your wishlist list is empty.
ja: あなたのウィッシュリストは空です。

en: Youtube
ja: ユーチューブ

en: Youtube or Vimeo
ja: YoutubeまたはVimeo

en: Youtube or Vimeo video URL
ja: YoutubeまたはVimeoの動画URL

en: Zoom
ja: ズーム

en: Zoom Icon
ja: ズームアイコン

en: Zoom In
ja: ズームイン

en: Zoom Mask
ja: ズームマスク

en: Zoom Out
ja: ズームアウト

en: Zoom Out In
ja: ズームアウトイン

en: Zoom Rotate
ja: ズーム回転

en: Zoom in
ja: ズームイン

en: Zoom in fade
ja: ズームインフェード

en: Zoom out
ja: ズームアウト

en: Zoom out fade
ja: ズームアウトフェード

en: ZoomIn
ja: ズームイン

en: ZoomOut
ja: ズームアウト

en: [Deprecated]
ja: [非推奨]

en: archive and single pages
ja: アーカイブとシングルページ

en: archive page, category page, tags page, etc.
ja: アーカイブページ、カテゴリーページ、タグページなど.

en: categories
ja: カテゴリ

en: category
ja: カテゴリ

en: copy-paste your backup string here
ja: バックアップ文字列をここにコピー＆ペーストしてください

en: e.g. 200px or 60% according to parent width
ja: 例：親の幅に応じた200pxまたは60％

en: has been added to your cart.
ja: カートに追加されました。

en: is a PRO element
ja: はPRO要素です

en: join now
ja: 今すぐ参加

en: off
ja: オフ

en: on
ja: オン

en: url
ja: URL

en: wishlist
ja: ウィッシュリスト

en: wpml
ja: WPML

en: ~ Default ~
ja: 〜 デフォルト 〜

en: ~ Direct Link ~
ja: ~ 直接リンク ~

en: ~ Disable ~
ja: ~ 無効にする ~

en: ~ Select ~
ja: ~ 選択 ~

en: ~ Simple ~
ja: ~ シンプル ~
