Codevz Plus - en to tr_TR translation catalogue (2273 entries)

en: Upload
tr_TR: Yükle

en: Select
tr_TR: Seç

en: Image
tr_TR: Görsel

en: Image on color
tr_TR: Renk üzerine görsel

en: Advanced
tr_TR: Gelişmiş

en: Import a Backup
tr_TR: Yedek İçe Aktar

en: copy-paste your backup string here
tr_TR: yedek dizenizi buraya kopyala-yapıştır

en: Export and Download Backup
tr_TR: Yedek Dışa Aktar ve İndir

en: Reset All Options
tr_TR: Tüm Seçenekleri Sıfırla

en: Please be sure for reset all of framework options, You will lose current theme options and custom sidebars.
tr_TR: Tüm yapılandırma seçeneklerini sıfırlamak istediğinizden emin olun, mevcut tema ayarlarını ve özel kenar çubuklarını kaybedeceksiniz.

en: Preview Mode Disabled
tr_TR: Önizleme Modu Devre Dışı

en: You are in the quick theme options mode without preview for quick access to options
tr_TR: Seçeneklere hızlı erişim için önizleme olmadan hızlı tema seçenekleri modundasınız

en: Close
tr_TR: Kapat

en: Focus
tr_TR: Odaklan

en: Hover
tr_TR: Üzerine Gel

en: Styles
tr_TR: Stiller

en: Desktop
tr_TR: Masaüstü

en: Mobile
tr_TR: Mobil

en: Copy
tr_TR: Kopyala

en: Copied
tr_TR: Kopyalandı

en: Paste
tr_TR: Yapıştır

en: Reset
tr_TR: Sıfırla

en: Are you sure you want reset this StyleKit?
tr_TR: Bu StyleKit'i sıfırlamak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want paste on this StyleKit?
tr_TR: Bu StyleKit üzerine yapıştırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Load more
tr_TR: Daha fazla yükle

en: Activate your theme with purchase code to access this feature.
tr_TR: Bu özelliğe erişmek için temayı satın alma koduyla etkinleştirin.

en: Search
tr_TR: Ara

en: Result
tr_TR: Sonuç

en: Not found any options
tr_TR: Hiçbir seçenek bulunamadı

en: Type a keyword ...
tr_TR: Bir anahtar kelime yazın ...

en: Custom header is ON
tr_TR: Özel başlık açık

en: Custom footer is ON
tr_TR: Özel altbilgi açık

en: Blur
tr_TR: Bulanıklık

en: Spread
tr_TR: Yayılma

en: Color
tr_TR: Renk

en: Outset
tr_TR: Dışa Doğru

en: Inset
tr_TR: İçe Doğru

en: Remove
tr_TR: Kaldır

en: Google Fonts
tr_TR: Google Yazı Tipleri

en: Content
tr_TR: İçerik

en: Any charachters or HTML symbols are allowed
tr_TR: Herhangi bir karakter veya HTML sembolüne izin verilir

en: Indicator
tr_TR: Gösterge

en: Shape
tr_TR: Şekil

en: This option required background color
tr_TR: Bu seçenek arka plan rengini gerektirir

en: ~ Default ~
tr_TR: ~ Varsayılan ~

en: None
tr_TR: Yok

en: Filled left
tr_TR: Sol doldurulmuş

en: Filled right
tr_TR: Sağ doldurulmuş

en: You can customize shape by changing settings background, width, height, left, bottom, etc.
tr_TR: Arka plan, genişlik, yükseklik, sol, alt vb. ayarları değiştirerek şekli özelleştirebilirsiniz.

en: Left To Right
tr_TR: Soldan Sağa

en: Left To Right Long
tr_TR: Soldan Sağa Uzun

en: Right To Left
tr_TR: Sağdan Sola

en: Right To Left Long
tr_TR: Sağdan Sola Uzun

en: Center To Sides
tr_TR: Ortadan Kenarlara

en: Top To Bottom
tr_TR: Yukarıdan Aşağıya

en: Bottom To Top
tr_TR: Aşağıdan Yukarıya

en: FadeIn
tr_TR: Görünerek Gel

en: ZoomIn
tr_TR: Yakınlaştır

en: ZoomOut
tr_TR: Uzaklaştır

en: Unroll Vertical
tr_TR: Dikey Aç

en: Unroll Horizontal
tr_TR: Yatay Aç

en: Typography
tr_TR: Tipografi

en: Font Size
tr_TR: Yazı Boyutu

en: Font Family
tr_TR: Yazı Tipi

en: Left
tr_TR: Sol

en: Right
tr_TR: Sağ

en: Center
tr_TR: Merkez

en: Justify
tr_TR: Hizala

en: 100 | Thin
tr_TR: 100 | İnce

en: 200 | Extra Light
tr_TR: 200 | Ekstra Hafif

en: 300 | Light
tr_TR: 300 | Hafif

en: 500 | Medium
tr_TR: 500 | Orta

en: 600 | Semi Bold
tr_TR: 600 | Yarı Kalın

en: 700 | Bold
tr_TR: 700 | Kalın

en: 800 | Extra Bold
tr_TR: 800 | Ekstra Kalın

en: 900 | High Bold
tr_TR: 900 | Yüksek Kalın

en: Italic
tr_TR: İtalik

en: Oblique
tr_TR: Eğik

en: Uppercase
tr_TR: Büyük Harf

en: Lowercase
tr_TR: Küçük Harf

en: Capitalize
tr_TR: Büyük Harfle Başlat

en: Dots
tr_TR: Noktalar

en: Circle
tr_TR: Daire

en: Lines
tr_TR: Çizgiler

en: Empty
tr_TR: Boş

en: SVG Size
tr_TR: SVG Boyutu

en: Background
tr_TR: Arka Plan

en: Sizes
tr_TR: Boyutlar

en: Width
tr_TR: Genişlik

en: Height
tr_TR: Yükseklik

en: Spaces
tr_TR: Alanlar

en: Padding
tr_TR: İç Boşluk

en: Inner gap
tr_TR: İç boşluk

en: Creating space around an element, INSIDE of any defined margins and borders. Can set using px, %, em, ...
tr_TR: Bir öğenin etrafında, tanımlı kenar boşlukları ve sınırlar içinde alan oluşturma. px, %, em vb. kullanarak ayarlanabilir.

en: Margin
tr_TR: Kenar Boşluğu

en: Outer gap
tr_TR: Dış boşluk

en: Creating space around an element, OUTSIDE of any defined borders. Can set using px, %, em, auto, ...
tr_TR: Tanımlı kenar boşluklarının DIŞINDA bir öğenin etrafında alan oluşturma. px, %, em, auto vb. kullanarak ayarlanabilir.

en: Border
tr_TR: Sınır

en: Solid
tr_TR: Düz

en: Dotted
tr_TR: Noktalı

en: Dashed
tr_TR: Kesik

en: Double
tr_TR: Çift

en: Radius
tr_TR: Yarıçap

en: Generate the arc for lines around element, e.g. 10px or manually set with this four positions respectively: <br />Top Right Bottom Left <br/><br/>e.g. 10px 10px 10px 10px
tr_TR: Öğenin etrafındaki çizgiler için yay oluşturma, örn. 10px veya bu dört pozisyonu şu şekilde manuel olarak ayarlama: <br />Üst Sağ Alt Sol <br/><br/>örn. 10px 10px 10px 10px

en: Around element
tr_TR: Öğenin Etrafında

en: Border size around element.
tr_TR: Öğenin etrafındaki sınır boyutu.

en: Border right color
tr_TR: Sağ Sınır Rengi

en: Shadow
tr_TR: Gölge

en: Box Shadow
tr_TR: Kutu Gölgesi

en: Display & Position
tr_TR: Görüntüleme ve Pozisyon

en: Display
tr_TR: Görüntü

en: Block
tr_TR: Blok

en: Inline
tr_TR: Satır İçi

en: Inline Block
tr_TR: Satır İçi Blok

en: Flex
tr_TR: Esnek

en: Flow root
tr_TR: Akış Kökü

en: List item
tr_TR: Liste Öğesi

en: Table
tr_TR: Tablo

en: Table Cell
tr_TR: Tablo Hücresi

en: Float
tr_TR: Yüzer

en: Position
tr_TR: Pozisyon

en: Static
tr_TR: Statik

en: Relative
tr_TR: Göreceli

en: Absolute
tr_TR: Mutlak

en: Positions
tr_TR: Pozisyonlar

en: Element position
tr_TR: Öğenin pozisyonu

en: The position CSS property sets how an element is positioned in the container. The top, right, bottom, and left properties determine the final location of positioned element
tr_TR: Pozisyon CSS özelliği, bir öğenin konteyner içindeki konumunu belirler. Üst, sağ, alt ve sol özellikleri, konumlandırılmış öğenin son konumunu belirler

en: z-index
tr_TR: z-indeksi

en: Opacity
tr_TR: Şeffaflık

en: Rotate
tr_TR: Döndür

en: Custom CSS
tr_TR: Özel CSS

en: You can add custom css for this element.
tr_TR: Bu öğe için özel CSS ekleyebilirsiniz.

en: RTL mode
tr_TR: RTL modu

en: Preview
tr_TR: Önizleme

en: Add Icon
tr_TR: Simge Ekle

en: Loading...
tr_TR: Yükleniyor...

en: Add Gallery
tr_TR: Galeriyi Ekle

en: Edit Gallery
tr_TR: Galeriyi Düzenle

en: Clear
tr_TR: Temizle

en: Adding
tr_TR: Ekleniyor

en: Pending
tr_TR: Beklemede

en: Clone
tr_TR: Klonla

en: You can not add more than
tr_TR: Daha fazla ekleyemezsiniz

en: Choose
tr_TR: Seç

en: Add Image
tr_TR: Görüntü Ekle

en: Edit
tr_TR: Düzenle

en: on
tr_TR: açık

en: off
tr_TR: kapalı

en: WPBakery Page Builder
tr_TR: WPBakery Sayfa Oluşturucu

en: Contact form 1
tr_TR: İletişim formu 1

en: No Title
tr_TR: Başlık Yok

en: Duplicate
tr_TR: Kopyala

en: Headline
tr_TR: Başlık

en: Subtitle
tr_TR: Altyazı

en: Menu
tr_TR: Menü

en: Menu shape
tr_TR: Menü şekli

en: Icon type
tr_TR: Simge türü

en: Icon
tr_TR: Simge

en: Only icon
tr_TR: Sadece simge

en: Badge
tr_TR: Rozet

en: Visibility
tr_TR: Görünürlük

en: Show only to logged-in users
tr_TR: Sadece giriş yapmış kullanıcılara göster

en: Show only to non-logged-in users
tr_TR: Sadece giriş yapmamış kullanıcılara göster

en: Dropdown
tr_TR: Açılır

en: Mega menu
tr_TR: Mega menü

en: Default with children
tr_TR: Alt öğeleri ile varsayılan

en: Page content as mega menu
tr_TR: Sayfa içeriği mega menü olarak

en: Custom shortcode as mega menu
tr_TR: Özel kısa kod mega menü olarak

en: ~ Select ~
tr_TR: ~ Seç ~

en: Mega menu size
tr_TR: Mega menü boyutu

en: Center position
tr_TR: Merkez pozisyonu

en: Reverse position
tr_TR: Ters pozisyon

en: Fullwide according to header
tr_TR: Başlığa göre tam genişlik

en: Fullwide according to window
tr_TR: Pencereye göre tam genişlik

en: Custom Code
tr_TR: Özel Kod

en: If you fill this field for this column, then title and icon not works for this menu item. This field allows Shortcode and HTML code.
tr_TR: Eğer bu sütun için bu alanı doldurursanız, başlık ve simge bu menü ögesi için çalışmaz. Bu alan Kısa Kod ve HTML kodunu kabul eder.

en: Top
tr_TR: Üst

en: Middle
tr_TR: Orta

en: Bottom
tr_TR: Alt

en: Portfolio
tr_TR: Portföy

en: Title Background
tr_TR: Başlık Arka Planı

en: Brand
tr_TR: Marka

en: Theme Options
tr_TR: Tema Seçenekleri

en: Inherit
tr_TR: Devral

en: Wishlist
tr_TR: İstek Listesi

en: Products Compare
tr_TR: Ürünleri Karşılaştır

en: Primary
tr_TR: Birincil

en: Secondary
tr_TR: İkincil

en: Custom menu
tr_TR: Özel menü

en: To manage menus, visit Dashboard > Appearance > Menus
tr_TR: Menüleri yönetmek için, Dashboard > Görünüm > Menüler'e gidin

en: One Page
tr_TR: Tek Sayfa

en: Footer
tr_TR: Alt Bilgi

en: Custom
tr_TR: Özel

en: Featured image
tr_TR: Öne Çıkan Resim

en: Hide
tr_TR: Gizle

en: Show
tr_TR: Göster

en: Source title
tr_TR: Kaynak başlığı

en: Source link
tr_TR: Kaynak bağlantısı

en: Description
tr_TR: Açıklama

en: Keywords
tr_TR: Anahtar Kelimeler

en: Separate with comma
tr_TR: Virgül ile ayır

en: Unlock SEO options by going to Theme Options > General > SEO
tr_TR: SEO seçeneklerini açmak için Tema Seçenekleri > Genel > SEO'ya gidin

en: SEO Settings
tr_TR: SEO Ayarları

en: Post Format
tr_TR: Gönderi Biçimi

en: Standard
tr_TR: Standart

en: Gallery
tr_TR: Galeri

en: Audio
tr_TR: Ses

en: Quote
tr_TR: Alıntı

en: Images
tr_TR: Resimler

en: Layout
tr_TR: Düzen

en: Columns
tr_TR: Sütunlar

en: Masonry
tr_TR: Tuğla

en: Carousel Slider
tr_TR: Carousel Kaydırıcı

en: Gap
tr_TR: Boşluk

en: Slides
tr_TR: Slaytlar

en: Type
tr_TR: Tip

en: Youtube or Vimeo
tr_TR: Youtube veya Vimeo

en: Self hosted
tr_TR: Kendine ait

en: Embed
tr_TR: Göm

en: Video URL
tr_TR: Video URL'si

en: Insert
tr_TR: Ekle

en: Embed Code
tr_TR: Gömme Kodu

en: MP3 or Stream URL
tr_TR: MP3 veya Akış URL'si

en: Cite
tr_TR: Alıntı

en: Page Settings
tr_TR: Sayfa Ayarları

en: General Settings
tr_TR: Genel Ayarlar

en: Sidebar
tr_TR: Yan Menü

en: The default sidebar position can be adjusted in Theme Options > General > Sidebar position
tr_TR: Varsayılan yan menü konumu Tema Seçenekleri > Genel > Yan Menü pozisyonu altında ayarlanabilir

en: No Sidebar
tr_TR: Yan Menü Yok

en: Fullwidth
tr_TR: Tam Genişlik

en: Center Mode
tr_TR: Merkez Modu

en: Right Sidebar
tr_TR: Sağ Yan Menü

en: Right Sidebar Small
tr_TR: Küçük Sağ Yan Menü

en: Left Sidebar
tr_TR: Sol Yan Menü

en: Left Sidebar Small
tr_TR: Küçük Sol Yan Menü

en: Both Sidebar
tr_TR: Her İki Yan Menü

en: Both Sidebar Small
tr_TR: Her İki Yan Menü Küçük

en: Both Sidebar Right
tr_TR: Her İki Yan Menü Sağ

en: Both Sidebar Left
tr_TR: Her İki Yan Menü Sol

en: Primary Sidebar
tr_TR: Birincil Yan Menü

en: You can create custom sidebar from Appearance > Widgets then select it here.
tr_TR: Özel yan menüyü Görünüm > Widget'lar bölümünden oluşturabilirsiniz, ardından burada seçin.

en: Secondary Sidebar
tr_TR: İkincil Yan Menü

en: Page Content Gap
tr_TR: Sayfa İçerik Boşluğu

en: The gap between header, content and footer
tr_TR: Başlık, içerik ve alt kısım arasındaki boşluk

en: No gap between header and content
tr_TR: Başlık ve içerik arasında boşluk yok

en: No gap between content and footer
tr_TR: İçerik ve alt kısım arasında boşluk yok

en: No gap between header, content and footer
tr_TR: Başlık, içerik ve alt kısım arasında boşluk yok

en: Page Background
tr_TR: Sayfa Arka Planı

en: Color or Image
tr_TR: Renk veya Resim

en: Hide Header
tr_TR: Başlığı Gizle

en: Hide it only on this page
tr_TR: Sadece bu sayfada gizle

en: Hide Footer
tr_TR: Alt Kısmı Gizle

en: Custom header
tr_TR: Özel başlık

en: This option lets you easily set a custom template.
tr_TR: Bu seçenek, özel bir şablon ayarlamanızı kolaylaştırır.

en: Custom logo
tr_TR: Özel logo

en: You can set custom logo for this individual page.
tr_TR: Bu sayfa için özel bir logo ayarlayabilirsiniz.

en: Custom footer
tr_TR: Özel alt kısım

en: Header Settings
tr_TR: Başlık Ayarları

en: Header Position
tr_TR: Başlık Pozisyonu

en: The default option can be adjusted in Theme Options > Header > Title & Breadcrumbs
tr_TR: Varsayılan seçenek, Tema Seçenekleri > Başlık > Başlık & Breadcrumbs bölümünde ayarlanabilir

en: Header before title
tr_TR: Başlıktan önce başlık

en: Header after title
tr_TR: Başlıktan sonra başlık

en: Overlay only on desktop
tr_TR: Sadece masaüstünde örtü

en: Overlay only on desktop & tablet
tr_TR: Sadece masaüstü ve tablet üzerinde örtü

en: Overlay on all devices
tr_TR: Tüm cihazlarda örtü

en: Title Type
tr_TR: Başlık Türü

en: ~ Disable ~
tr_TR: ~ Devre Dışı Bırak ~

en: Title & Breadcrumbs
tr_TR: Başlık & Breadcrumbs

en: Custom Image
tr_TR: Özel Resim

en: Custom Shortcode
tr_TR: Özel Kısa Kod

en: Custom Page Content
tr_TR: Özel Sayfa İçeriği

en: If you want to learn more about how title section works, set this to default then go to Theme Options > Header > Title & Breadcrumbs and change settings.
tr_TR: Başlık bölümünün nasıl çalıştığını daha fazla öğrenmek istiyorsanız, bunu varsayılan olarak ayarlayın, ardından Tema Seçenekleri > Başlık > Başlık & Breadcrumbs bölümüne gidip ayarları değiştirin.

en: Title and breadcrumbs only can be set from Theme Options > Header > Title & Breadcrumbs
tr_TR: Başlık ve breadcrumb'lar yalnızca Tema Seçenekleri > Başlık > Başlık & Breadcrumbs bölümünden ayarlanabilir

en: You can create custom page from Dashboard > Pages and assign it here, This will show instead title section for this page.
tr_TR: Özel bir sayfa oluşturabilir ve bunu buraya atayabilirsiniz, bu sayfanın başlık bölümünün yerine gösterilecektir.

en: Shortcode or custom HTML codes allowed, This will show instead title section.
tr_TR: Kısa kod veya özel HTML kodları izinlidir, bu başlık bölümünün yerine gösterilecektir.

en: Select Slider
tr_TR: Kaydırıcı Seç

en: You can create slider from Dashboard > Revolution Slider then assign it here.
tr_TR: Dashboard > Revolution Slider bölümünden kaydırıcı oluşturabilir ve bunu buraya atayabilirsiniz.

en: Showing title and breadcrumbs section after above option
tr_TR: Yukarıdaki seçenekten sonra başlık ve breadcrumb bölümünü göster

en: Title Color
tr_TR: Başlık Rengi

en: Header Top Bar
tr_TR: Başlık Üst Çubuğu

en: Header
tr_TR: Başlık

en: Header Bottom Bar
tr_TR: Başlık Alt Çubuğu

en: Overall Header
tr_TR: Genel Başlık

en: Fixed Side
tr_TR: Sabit Yan

en: You can activate "Fixed Side" option from Theme Options > Header > Fixed Side
tr_TR: Sabit Yan seçeneğini Tema Seçenekleri > Başlık > Sabit Yan bölümünden etkinleştirebilirsiniz

en: The default option for all pages
tr_TR: Tüm sayfalar için varsayılan seçenek

en: You can create custom page from Dashboard > Pages and assign it here, This will show instead title section.
tr_TR: Özel bir sayfa oluşturabilir ve bunu buraya atayabilirsiniz, bu başlığın yerine gösterilecektir.

en: Shortcode and custom HTML code allowed.
tr_TR: Kısa kod ve özel HTML koduna izin verilir.

en: Container Background
tr_TR: Konteyner Arka Planı

en: Header position
tr_TR: Başlık pozisyonu

en: The header position adjusts based on the page title and breadcrumbs
tr_TR: Başlık pozisyonu, sayfa başlığı ve breadcrumb'lara göre ayarlanır

en: Overlay on desktop
tr_TR: Masaüstünde örtü

en: Overlay on desktop & tablet
tr_TR: Masaüstü ve tablet üzerinde örtü

en: Title type
tr_TR: Başlık türü

en: This option applies to all internal pages of your website as default.
tr_TR: Bu seçenek, web sitenizin tüm iç sayfalarına varsayılan olarak uygulanır.

en: Only Title
tr_TR: Sadece Başlık

en: Title above content
tr_TR: İçeriğin üzerindeki başlık

en: Title and Breadcrumbs
tr_TR: Başlık ve Breadcrumbs

en: Breadcrumbs and Title
tr_TR: Breadcrumbs ve Başlık

en: Title left and Breadcrumbs right
tr_TR: Başlık solda ve Breadcrumbs sağda

en: Breadcrumbs right
tr_TR: Breadcrumbs sağda

en: Breadcrumbs and title above content
tr_TR: Breadcrumbs ve içeriğin üzerindeki başlık

en: Breadcrumbs + title above content
tr_TR: Breadcrumbs + içeriğin üzerindeki başlık

en: Post views count
tr_TR: Gönderi görüntü sayısı

en: Showing post view count under the post title in single post
tr_TR: Tek gönderide gönderi başlığının altında görüntü sayısını göster

en: Hide Breadcrumbs
tr_TR: Breadcrumbs'ı Gizle

en: Hide breadcrumbs if they are fewer than 3 levels
tr_TR: 3 seviyeden daha azsa breadcrumbs'ı gizle

en: Hide current item
tr_TR: Geçerli öğeyi gizle

en: This option only works on single posts and products
tr_TR: Bu seçenek yalnızca tek gönderilerde ve ürünlerde çalışır

en: Home type
tr_TR: Ana sayfa türü

en: Title
tr_TR: Başlık

en: Delimiter
tr_TR: Sınır İşareti

en: Container
tr_TR: Konteyner

en: Inner Row
tr_TR: İç Satır

en: Inner Title
tr_TR: İç Başlık

en: BR Container
tr_TR: BR Konteyner

en: BR Inner Row
tr_TR: BR İç Satır

en: Particles
tr_TR: Parçacıklar

en: Particles?
tr_TR: Partiküller?

en: Overflow visible?
tr_TR: Taşma görünür mü?

en: Minimum Height
tr_TR: Minimum Yükseklik

en: Shapes
tr_TR: Şekiller

en: Edge
tr_TR: Kenar

en: Triangle
tr_TR: Üçgen

en: Polygon
tr_TR: Çokgen

en: Star
tr_TR: Yıldız

en: Number of shapes
tr_TR: Şekil Sayısı

en: Lines Distance
tr_TR: Çizgiler Arası Mesafe

en: Move Direction
tr_TR: Hareket Yönü

en: Move Speed
tr_TR: Hareket Hızı

en: Move Out Mode
tr_TR: Dışa Hareket Modu

en: Out
tr_TR: Dış

en: Bounce
tr_TR: Sıçrama

en: On hover
tr_TR: Üzerine gelince

en: Grab
tr_TR: Tut

en: Bubble
tr_TR: Kabarcık

en: Repulse
tr_TR: İtme

en: On Click
tr_TR: Tıklayınca

en: Push
tr_TR: İtme

en: Custom StyleKits
tr_TR: Özel Stil Kitleri

en: Add Custom StyleKit
tr_TR: Özel Stil Kit Ekle

en: You can add custom StyleKit for any CSS selectors
tr_TR: Herhangi bir CSS seçicisi için özel Stil Kit ekleyebilirsiniz

en: Save and refresh is required
tr_TR: Kaydetme ve yenileme gereklidir

en: Add
tr_TR: Ekle

en: Selector
tr_TR: Seçici

en: General
tr_TR: Genel

en: This option applies to overal website layout.
tr_TR: Bu seçenek genel web sitesi düzenine uygulanır.

en: Boxed
tr_TR: Kutu

en: Boxed Margin
tr_TR: Kutu Kenar Boşluğu

en: The site width is flexible, supporting units like px, %, and em
tr_TR: Site genişliği esnektir ve px, %, em gibi birimleri destekler

en: Site Width
tr_TR: Site Genişliği

en: Tablet breakpoint
tr_TR: Tablet kesim noktası

en: Mobile breakpoint
tr_TR: Mobil kesim noktası

en: Disable Responsive
tr_TR: Duyarlılığı Devre Dışı Bırak

en: To maintain the desktop layout across all smaller devices
tr_TR: Tüm daha küçük cihazlarda masaüstü düzenini korumak için

en: Sticky Sidebar
tr_TR: Yapışkan Kenar Çubuğu

en: Sticky sidebar is a sidebar that remains fixed in place, ensuring it doesn't disappear when a user scrolls down the page
tr_TR: Yapışkan kenar çubuğu, kullanıcı sayfayı aşağı kaydırdığında kaybolmamasını sağlayarak yerinde sabit kalan bir kenar çubuğudur

en: RTL Mode
tr_TR: RTL Modu

en: Change website direction from right to left by loading RTL styles.
tr_TR: RTL stillerini yükleyerek web sitesi yönünü sağdan sola değiştirin.

en: Colors & Styling
tr_TR: Renkler ve Stil

en: Accent Color
tr_TR: Vurgu Rengi

en: All primary website colors will replace.
tr_TR: Tüm birincil web sitesi renkleri değiştirilecektir.

en: Secondary Color
tr_TR: İkincil Renk

en: All secondary website colors will replace.
tr_TR: Tüm ikincil web sitesi renkleri değiştirilecektir.

en: This color should be different from the accent color.
tr_TR: Bu renk vurgu renginden farklı olmalıdır.

en: Dark Mode
tr_TR: Karanlık Mod

en: Some sections feature dynamic colors, which may still appear in light mode. You'll need to locate and manually edit each setting
tr_TR: Bazı bölümler dinamik renkler içerir; bu nedenle hala aydınlık modda görünebilir. Her ayarı bulup manuel olarak düzenlemeniz gerekecek

en: Body
tr_TR: Gövde

en: Buttons
tr_TR: Düğmeler

en: Tooltips
tr_TR: Araç İpuçları

en: Inputs
tr_TR: Girdiler

en: Sidebar & Widgets
tr_TR: Kenar Çubuğu ve Widget'lar

en: Widgets
tr_TR: Widget'lar

en: Titles
tr_TR: Başlıklar

en: Links
tr_TR: Bağlantılar

en: Title shape
tr_TR: Başlık şekli

en: Share Icons
tr_TR: Paylaşım İkonları

en: Post type
tr_TR: Gönderi türü

en: In which post type would you like to display social share icons?
tr_TR: Sosyal paylaşım ikonlarını hangi gönderi türünde görüntülemek istersiniz?

en: Share icons
tr_TR: Paylaşım ikonları

en: Which social share icons would you like to display?
tr_TR: Hangi sosyal paylaşım ikonlarını görüntülemek istersiniz?

en: Email
tr_TR: E-posta

en: Print
tr_TR: Yazdır

en: Shortlink
tr_TR: Kısa bağlantı

en: Color mode
tr_TR: Renk modu

en: Original colors of social media icons
tr_TR: Sosyal medya ikonlarının orijinal renkleri

en: Brand Colors
tr_TR: Marka Renkleri

en: Brand Colors on Hover
tr_TR: Üzerine Gelindiğinde Marka Renkleri

en: Brand Background
tr_TR: Marka Arka Planı

en: Brand Background on Hover
tr_TR: Üzerine Gelindiğinde Marka Arka Planı

en: Tooltip
tr_TR: Araç İpucu

en: StyleKit located in Theme Options > General > Colors & Styling
tr_TR: Stil Kiti, Tema Seçenekleri > Genel > Renkler ve Stil altında bulunmaktadır

en: Inline title
tr_TR: Satır İçi Başlık

en: Styling
tr_TR: Stil

en: Icons
tr_TR: İkonlar

en: SEO & Title tags
tr_TR: SEO ve Başlık Etiketleri

en: Pages title tag
tr_TR: Sayfa başlık etiketi

en: Pages title tag in the Title and Breadcrumbs section, and above content.
tr_TR: Sayfa başlık etiketi, Başlık ve Breadcrumbs bölümünde ve içeriğin üstünde.

en: Widgets title tag
tr_TR: Widget'lar başlık etiketi

en: Applies to any pages where you've set a sidebar containing widgets with titles.
tr_TR: Başlık içeren widget'larla bir kenar çubuğu ayarladığınız sayfalara uygulanır.

en: SEO meta tags
tr_TR: SEO meta etiketleri

en: If you are not using any SEO plugin, So turn this option ON, This will automatically add meta tags to all pages according to page title, content and kewords.
tr_TR: Eğer herhangi bir SEO eklentisi kullanmıyorsanız, bu seçeneği AÇIN, bu otomatik olarak sayfa başlığı, içeriği ve anahtar kelimelere göre tüm sayfalara meta etiketleri ekleyecektir.

en: Short description
tr_TR: Kısa açıklama

en: Separate words with comma
tr_TR: Kelimeleri virgülle ayırın

en: Loading
tr_TR: Yükleniyor

en: First load fade
tr_TR: İlk yükleme kaybolması

en: After the page content loads, we'll smoothly animate the preloading screen out of view using a nice transition
tr_TR: Sayfa içeriği yüklendikten sonra, güzel bir geçişle yükleme ekranını görünümden kaydırarak animasyonlu bir şekilde kaybolmasını sağlayacağız

en: Effect
tr_TR: Efekt

en: Animate the preloading screen away from the viewport.
tr_TR: Ön yükleme ekranını görünüm alanından kaydırarak animasyonlu hale getirin.

en: Fade
tr_TR: Kaybol

en: Down
tr_TR: Aşağı

en: Up
tr_TR: Yukarı

en: Center horizontal
tr_TR: Yatay merkez

en: Center vertical
tr_TR: Dikey merkez

en: Choose between image, percentage and or custom HTML code.
tr_TR: Görüntü, yüzde veya özel HTML kodu arasında seçim yapın.

en: Percentage
tr_TR: Yüzde

en: Custom code
tr_TR: Özel kod

en: Page 404
tr_TR: 404 Sayfası

en: How did you get here?! It’s cool. We’ll help you out.
tr_TR: B buraya nasıl geldiniz?! Sorun değil. Size yardımcı olacağız.

en: Button
tr_TR: Buton

en: Back to homepage
tr_TR: Anasayfaya dön

en: If you want to have custom page 404, Create a new page from Dashboard > Pages > Add New, set title to 404 and change slug to page-404 or not-found then save it as draft
tr_TR: Eğer özel bir 404 sayfasına sahip olmak istiyorsanız, Kontrol Paneli > Sayfalar > Yeni Ekle bölümünden yeni bir sayfa oluşturun, başlığı 404 olarak ayarlayın ve slug'ı page-404 veya not-found olarak değiştirip taslak olarak kaydedin

en: Custom Codes
tr_TR: Özel Kodlar

en: Insert codes without style tag
tr_TR: Stil etiketi olmadan kod ekleyin

en: Custom JS
tr_TR: Özel JS

en: Insert codes without script tag
tr_TR: Script etiketi olmadan kod ekleyin

en: Before closing &lt;/head&gt;
tr_TR: Kapanmadan önce &lt;/head&gt;

en: Add your custom codes here such as google analytics.
tr_TR: Google Analytics gibi özel kodlarınızı buraya ekleyin.

en: Before closing &lt;/body&gt;
tr_TR: Kapanmadan önce &lt;/body&gt;

en: White Label
tr_TR: Beyaz Etiket

en: Disable features
tr_TR: Özellikleri devre dışı bırak

en: You can hide XTRA theme dashboard menus.
tr_TR: XTRA tema kontrol paneli menülerini gizleyebilirsiniz.

en: Hide XTRA menu
tr_TR: XTRA menüsünü gizle

en: Hide Activation menu
tr_TR: Aktivasyon menüsünü gizle

en: Hide Elements videos
tr_TR: Ögelerin videolarını gizle

en: Hide Demo importer menu
tr_TR: Demo içe aktarma menüsünü gizle

en: Hide Documentation
tr_TR: Belgeleri gizle

en: Hide Video Tutorials
tr_TR: Video Eğitimleri gizle

en: Hide Change Log
tr_TR: Değişiklik Günlüğünü gizle

en: Hide Support
tr_TR: Destek bölümünü gizle

en: Hide F.A.Q
tr_TR: SSS bölümünü gizle

en: Hide Dashboard Envato logo
tr_TR: Kontrol Paneli Envato logosunu gizle

en: Hide Page builder templates
tr_TR: Sayfa oluşturucu şablonlarını gizle

en: Exclude admin
tr_TR: Yönetimi hariç tut

en: Menu Icon
tr_TR: Menü İkonu

en: Welcome Page Logo
tr_TR: Hoş Geldiniz Sayfası Logosu

en: Warning: If you change below options, your style.css for both parent and child theme will reset and override.
tr_TR: Uyarı: Aşağıdaki seçenekleri değiştirirseniz, hem ana hem de çocuk tema için style.css dosyanız sıfırlanacak ve üzerine yazılacaktır.

en: Theme Name
tr_TR: Tema Adı

en: Screenshot
tr_TR: Ekran Görüntüsü

en: Name
tr_TR: İsim

en: Author and link
tr_TR: Yazar ve bağlantı

en: Link
tr_TR: Bağlantı

en: Cookie Notice
tr_TR: Çerez Bildirimi

en: A cookie notice is a banner that pops up as the first thing, when visitors arrive on your website and tell your visitor that the site is using cookies and then asks visitors to accept this.
tr_TR: Bir çerez bildirimi, ziyaretçiler web sitenize geldiğinde ilk olarak çıkan bir banner'dır ve ziyaretçiye sitenin çerez kullandığını belirtir, ardından ziyaretçiden bunu kabul etmesini ister.

en: Bottom left
tr_TR: Aşağı sol

en: Bottom right
tr_TR: Aşağı sağ

en: Top left
tr_TR: Üst sol

en: Top right
tr_TR: Üst sağ

en: Magic Mouse
tr_TR: Sihirli Fare

en: Magic mouse
tr_TR: Sihirli fare

en: Invert color
tr_TR: Rengi tersine çevir

en: Magnet on
tr_TR: Mıknatıs açık

en: If you want enable magnet on any elements you can use custom class ".cz_magnet"
tr_TR: Herhangi bir öğede mıknatısı etkinleştirmek istiyorsanız, özel sınıf ".cz_magnet" kullanabilirsiniz.

en: All links
tr_TR: Tüm bağlantılar

en: Social icons
tr_TR: Sosyal ikonlar

en: Header buttons
tr_TR: Başlık butonları

en: Menu items
tr_TR: Menü öğeleri

en: Menu icon
tr_TR: Menü ikonu

en: Search icon
tr_TR: Arama ikonu

en: Shop cart icon
tr_TR: Alışveriş sepeti ikonu

en: Wishlist icon
tr_TR: İstek listesi ikonu

en: Compare icon
tr_TR: Karşılaştırma ikonu

en: Backtotop icon
tr_TR: Üstte geri ikonu

en: Quick contact
tr_TR: Hızlı iletişim

en: Carousel arrows
tr_TR: Karuselin okları

en: Custom class
tr_TR: Özel sınıf

en: Inner circle
tr_TR: İç daire

en: Outer circle
tr_TR: Dış daire

en: Progressive Web App
tr_TR: İlerici Web Uygulaması

en: Enable this option to convert your website into the web application. A progressive web app (PWA) is an app that's built using web platform technologies, but that provides a user experience like that of a platform-specific app
tr_TR: Web sitenizi web uygulamasına dönüştürmek için bu seçeneği etkinleştirin. İlerici web uygulaması (PWA), web platformu teknolojileri kullanılarak oluşturulan, ancak platforma özgü bir uygulama gibi bir kullanıcı deneyimi sunan bir uygulamadır

en: App icon
tr_TR: Uygulama ikonu

en: The application icon should be in PNG format, 512x512 pixels, and high quality
tr_TR: Uygulama ikonu PNG formatında, 512x512 piksel boyutunda ve yüksek kalitede olmalıdır

en: App name
tr_TR: Uygulama adı

en: App short name
tr_TR: Uygulama kısa adı

en: App description
tr_TR: Uygulama açıklaması

en: App theme color
tr_TR: Uygulama tema rengi

en: App background color
tr_TR: Uygulama arka plan rengi

en: Custom cookie
tr_TR: Özel çerez

en: Useful if you want to reset and display the PWA popup again to old users
tr_TR: Eski kullanıcılara PWA pop-up'ını tekrar göstermek ve sıfırlamak istiyorsanız yararlıdır

en: Overlay
tr_TR: Kaplama

en: Popup
tr_TR: Pop-up

en: Close icon
tr_TR: Kapatma ikonu

en: Overlay color
tr_TR: Kaplama rengi

en: Advanced Settings
tr_TR: Gelişmiş Ayarlar

en: Maintenance
tr_TR: Bakım

en: You can create a coming soon or maintenance mode page and assign it here, This will redirect all your website visitors to that designated page
tr_TR: Burada bir 'yakında' veya bakım mod sayfası oluşturabilir ve atayabilirsiniz. Bu, tüm web sitesi ziyaretçilerinizi belirlenen sayfaya yönlendirecektir

en: ~ Simple ~
tr_TR: ~ Basit ~

en: Maintenance message
tr_TR: Bakım mesajı

en: We are currently in maintenance mode. We will be back soon
tr_TR: Şu anda bakım modundayız. Yakında geri döneceğiz

en: Disable comments
tr_TR: Yorumları devre dışı bırak

en: Disable lightbox
tr_TR: Işık kutusunu devre dışı bırak

en: Disable RTL numbers
tr_TR: RTL sayıları devre dışı bırak

en: Headlines
tr_TR: Başlıklar

en: Paragraphs
tr_TR: Paragraflar

en: You can add custom google fonts and use them inside WP Editor in posts or page builder elements
tr_TR: Özel Google yazı tipleri ekleyebilir ve bunları WP Editörü'nde yazılarda veya sayfa oluşturucu öğelerinde kullanabilirsiniz

en: Font family
tr_TR: Yazı tipi ailesi

en: Custom Header Template
tr_TR: Özel Başlık Şablonu

en: Select header
tr_TR: Başlığı seç

en: Create a template or page and assign it as custom template here.
tr_TR: Burada bir şablon veya sayfa oluşturabilir ve onu özel şablon olarak atayabilirsiniz.

en: Tablet & mobile
tr_TR: Tablet & mobil

en: Sticky header?
tr_TR: Yapışkan başlık mı?

en: Smart sticky?
tr_TR: Akıllı yapışkan mı?

en: Custom sticky
tr_TR: Özel yapışkan

en: Useful for sticky header or footer
tr_TR: Yapışkan başlık veya altbilgi için yararlıdır

en: Social Icons
tr_TR: Sosyal İkonlar

en: Icons Hover
tr_TR: İkonlar Üzerine Gelince

en: Bottom to Top
tr_TR: Aşağıdan Yukarı

en: Top to Bottom
tr_TR: Yukarıdan Aşağı

en: Left to Right
tr_TR: Soldan Sağa

en: Right to Left
tr_TR: Sağdan Sola

en: Infinite Shake
tr_TR: Sonsuz Sarsıntı

en: Infinite Wink
tr_TR: Sonsuz Göz Kırpma

en: Quick Bob
tr_TR: Hızlı Bob

en: Flip Horizontal
tr_TR: Yatay Çevir

en: Flip Vertical
tr_TR: Dikey Çevir

en: Color Mode
tr_TR: Renk Modu

en: Header top bar
tr_TR: Başlık üst çubuğu

en: Header bottom bar
tr_TR: Başlık alt çubuğu

en: Sticky Header
tr_TR: Yapışkan Başlık

en: Mobile Header
tr_TR: Mobil Başlık

en: Mobile Fixed Navigation
tr_TR: Mobil Sabit Navigasyon

en: Mobile Fixed Nav
tr_TR: Mobil Sabit Navigasyon

en: Fixed navigation bars allow visitors to quickly access the main site links, remaining constantly visible at the bottom of the website
tr_TR: Sabit navigasyon çubukları, ziyaretçilerin ana site bağlantılarına hızlıca erişmelerini sağlar, web sitesinin altında sürekli görünür durumda kalır

en: Items
tr_TR: Öğeler

en: Size
tr_TR: Boyut

en: Hover effect
tr_TR: Üzerine Gelme Etkisi

en: More
tr_TR: Daha Fazla

en: Header container
tr_TR: Başlık Paneli

en: Extra Panel
tr_TR: Ekstra Panel

en: Expand/collapse panel designed to optimize the display of content in limited spaces by means of an “expand/collapse” system.
tr_TR: Sınırlı alanlarda içeriğin görüntülenmesini optimize etmek için tasarlanmış genişletme/küçültme paneli.

en: Header banner
tr_TR: Başlık afişi

en: Top banner
tr_TR: En iyi afiş

en: You can create a template and assign it here to show the template content
tr_TR: Bir şablon oluşturabilir ve şablon içeriğini göstermek için buraya atayabilirsiniz

en: Show always?
tr_TR: Her zaman gösteri mi?

en: Custom Footer Template
tr_TR: Özel Altbilgi Şablonu

en: Select Footer
tr_TR: Altbilgiyi Seç

en: Separator
tr_TR: Ayrıcı

en: Transform
tr_TR: Dönüştür

en: Top Flip Horizontal
tr_TR: Üst Yatay Çevir

en: Bottom Flip Horizontal
tr_TR: Alt Yatay Çevir

en: With gap?
tr_TR: Boşluk ile mi?

en: High priority?
tr_TR: Yüksek öncelik mi?

en: Footer Top Bar
tr_TR: Altbilgi Üst Çubuğu

en: Footer Widgets
tr_TR: Altbilgi Widget'ları

en: Manage footer widgets from Theme Options > Widgets
tr_TR: Altbilgi widget'larını Tema Seçenekleri > Widget'lardan yönetin

en: Row Inner
tr_TR: Satır İçi

en: Shape 1
tr_TR: Şekil 1

en: Shape 2
tr_TR: Şekil 2

en: Footer Bottom Bar
tr_TR: Altbilgi Alt Çubuğu

en: Fixed footer
tr_TR: Sabit altbilgi

en: To ensure the fixed footer's visibility, set the body background color. Navigate to General > Colors > Body
tr_TR: Sabit altbilginin görünürlüğünü sağlamak için gövde arka plan rengini ayarlayın. Ayrıca Genel > Renkler > Gövde'ye gidin

en: Back to top
tr_TR: Yukarı Dön

en: The sticky back to top button is a helpful navigation element that helps users get back to the top of the web page they’re viewing.
tr_TR: Yapışkan yukarı dön düğmesi, kullanıcıların görüntüledikleri web sayfasının üstüne geri dönmelerine yardımcı olan yararlı bir navigasyon öğesidir.

en: Select the page that contains contact form element.
tr_TR: İletişim formu öğesini içeren sayfayı seçin.

en: ~ Direct Link ~
tr_TR: ~ Doğrudan Bağlantı ~

en: Direct Link
tr_TR: Doğrudan Bağlantı

en: Contact Icon
tr_TR: İletişim İkonu

en: Contact
tr_TR: İletişim

en: Blog Settings
tr_TR: Blog Ayarları

en: Sidebar position for archive and single posts
tr_TR: Arşiv ve tekil yazılar için kenar çubuğu konumu

en: Template
tr_TR: Şablon

en: Archive, tag and category pages.
tr_TR: Arşiv, etiket ve kategori sayfaları.

en: Custom Template
tr_TR: Özel Şablon

en: Custom Page
tr_TR: Özel Sayfa

en: Posts per page
tr_TR: Sayfa başına gönderi

en: Image size
tr_TR: Resim boyutu

en: 2x Height Image
tr_TR: 2 Kat Yükseklikte Görsel

en: Enlarge the post thumbnails to a size larger than their current dimensions
tr_TR: Yazı küçük resimlerini mevcut boyutlarından daha büyük bir boyuta genişletin

en: Hover Icon
tr_TR: Üzerine Gelince Görünen İkon

en: Placeholder
tr_TR: Yer Tutucu

en: Displaying an SVG cover for posts lacking a featured image
tr_TR: Öne çıkan görseli olmayan yazılar için bir SVG kapak gösterimi

en: Excerpt
tr_TR: Alıntı

en: If you want show full content set -1
tr_TR: Tam içeriği göstermek istiyorsanız -1 ayarlayın

en: Excerpt by
tr_TR: Alıntı Türü

en: Excerpt by post words or characters.
tr_TR: Alıntı, yazı kelimeleri veya karakterleriyle yapılır.

en: Words
tr_TR: Kelimeler

en: Characters
tr_TR: Karakterler

en: Excerpt Dots
tr_TR: Alıntı Noktaları

en: Read More
tr_TR: Devamını Oku

en: Not found
tr_TR: Bulunamadı

en: Not found!
tr_TR: Bulunamadı!

en: Blog Styling
tr_TR: Blog Stil Ayarları

en: Sticky Post
tr_TR: Yapışkan Yazı

en: Posts
tr_TR: Gönderiler

en: Read more
tr_TR: Daha Fazla Oku

en: Read more icon
tr_TR: Daha Fazla Oku ikonu

en: Pagination
tr_TR: Sayfalandırma

en: Author
tr_TR: Yazar

en: Date
tr_TR: Tarih

en: Single Settings
tr_TR: Tekil Ayarlar

en: Single Posts
tr_TR: Tekil Gönderiler

en: Features
tr_TR: Özellikler

en: Post Image
tr_TR: Gönderi Görseli

en: Source
tr_TR: Kaynak

en: Categories
tr_TR: Kategoriler

en: Tags
tr_TR: Etiketler

en: Next Prev Posts
tr_TR: Sonraki Önceki Gönderiler

en: Post views
tr_TR: Gönderi Görüntüleme

en: Post meta display
tr_TR: Gönderi meta görüntüleme

en: Post meta title
tr_TR: Gönderi meta başlığı

en: Prev Surtitle
tr_TR: Önceki Alt Başlık

en: Next Surtitle
tr_TR: Sonraki Alt Başlık

en: No comment
tr_TR: Yorum Yok

en: Comment
tr_TR: Yorum

en: Comments
tr_TR: Yorumlar

en: Comments are disabled.
tr_TR: Yorumlar devre dışı bırakılmıştır.

en: Single Styling
tr_TR: Tekil Stil Ayarları

en: Title meta
tr_TR: Başlık meta

en: Meta Icon
tr_TR: Meta İkonu

en: Next & Previous Posts
tr_TR: Sonraki & Önceki Gönderiler

en: Sur Titles
tr_TR: Alt Başlıklar

en: Related Posts & Comments
tr_TR: İlgili Gönderiler & Yorumlar

en: Meta Links
tr_TR: Meta Bağlantılar

en: Search Page
tr_TR: Arama Sayfası

en: The default sidebar setting can be adjusted in General > Layout
tr_TR: Varsayılan kenar çubuğu ayarı Genel > Düzen bölümünde ayarlanabilir

en: Title Prefix
tr_TR: Başlık Ön Ek

en: Search result for:
tr_TR: Arama sonucu için:

en: Post Type(s)
tr_TR: Gönderi Türü(leri)

en: Count
tr_TR: Sayı

en: Posts Order
tr_TR: Gönderi Sıralaması

en: ASC
tr_TR: Artan

en: DESC
tr_TR: Azalan

en: Order By
tr_TR: Sırala

en: Random
tr_TR: Rastgele

en: Menu order
tr_TR: Menü sırası

en: Slug and Title
tr_TR: Slug ve Başlık

en: Disable?
tr_TR: Devre Dışı Bırakmak İstiyor musunuz?

en: Archive title
tr_TR: Arşiv başlığı

en: Category slug
tr_TR: Kategori slug

en: Category title
tr_TR: Kategori başlığı

en: Tags slug
tr_TR: Etiket slug

en: Tags title
tr_TR: Etiket başlığı

en: After changing slug, you should save options then go to Dashboard > Settings > Permalinks and save your permalinks.
tr_TR: Slug'u değiştirdikten sonra, ayarları kaydetmeli ve ardından Kontrol Paneli > Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar bölümüne gidip kalıcı bağlantılarınızı kaydetmelisiniz.

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: archive and single pages
tr_TR: arşiv ve tek sayfalar

en: archive page, category page, tags page, etc.
tr_TR: arşiv sayfası, kategori sayfası, etiket sayfası vb.

en: Archive Description
tr_TR: Arşiv Açıklaması

en: Order
tr_TR: Sıra

en: Order by
tr_TR: Sırala

en: Reviews count
tr_TR: Yorum sayısı

en: -1 means full content without readmore button
tr_TR: -1 tam içeriği, 'daha fazla oku' butonu olmadan ifade eder

en: Excerpt By
tr_TR: Alıntı Türü

en: General styling for all post types single posts located in the
tr_TR: Tüm yazı türleri için genel stil ayarları, tekil yazılar

en: Blog > Single Styling
tr_TR: Blog > Tekil Stil

en: Custom Single Styles?
tr_TR: Özel Tekil Stil?

en: Enable this option you will be able to override single posts styling for this post type.
tr_TR: Bu seçeneği etkinleştirirseniz, bu yazı türü için tekil yazıların stilini geçersiz kılabileceksiniz.

en: On all bbpress pages
tr_TR: Tüm bbpress sayfalarında

en: Search Input
tr_TR: Arama Girişi

en: Search Button
tr_TR: Arama Butonu

en: Forums
tr_TR: Forumlar

en: Table header, footer
tr_TR: Tablo başlığı, altbilgi

en: Topics Title
tr_TR: Konu Başlığı

en: Products Settings
tr_TR: Ürün Ayarları

en: On all product pages
tr_TR: Tüm ürün sayfalarında

en: Widgets toggle
tr_TR: Widget geçişi

en: Hide all widgets
tr_TR: Tüm widget'ları gizle

en: Open first widget
tr_TR: İlk widget'ı aç

en: Shop Columns
tr_TR: Mağaza Sütunları

en: 2 Columns on mobile
tr_TR: Mobilde 2 Sütun

en: Showing grid icons columns selector above shop page
tr_TR: Mağaza sayfasının üstünde ızgara simgeleri sütun seçici gösteriliyor

en: Description below
tr_TR: Açıklama altında

en: Showing archive description below products
tr_TR: Ürünlerin altında arşiv açıklaması gösteriliyor

en: Products count
tr_TR: Ürün sayısı

en: Count dropdown
tr_TR: Sayım açılır menüsü

en: Showing products count dropdown above products in archive pages.
tr_TR: Arşiv sayfalarında ürünlerin üzerinde ürün sayım açılır menüsü gösteriliyor.

en: Add to cart title
tr_TR: Sepete ekle başlığı

en: Hover Effect
tr_TR: Üzerine Gelme Efekti

en: Image hover effects are effects that are applied to an image, activated when someone hovers the mouse over product.
tr_TR: Görüntü üzerine gelme efektleri, birinin farenin ürünün üzerinde durması durumunda uygulanan etkileridir.

en: No effect
tr_TR: Etki yok

en: Slow Fade
tr_TR: Yavaş Solma

en: Fast Fade
tr_TR: Hızlı Solma

en: Fade To Top
tr_TR: Üste Solma

en: Fade To Bottom
tr_TR: Altta Solma

en: Fade To Left
tr_TR: Sola Solma

en: Fade To Right
tr_TR: Sağa Solma

en: Zoom In
tr_TR: Yakınlaştır

en: Zoom Out
tr_TR: Uzaklaştır

en: Blurred
tr_TR: Bulanık

en: Sale badge?
tr_TR: İndirim rozeti?

en: Display the sale percentage as "-50%" instead of a sale badge
tr_TR: "-50%" olarak indirim yüzdesini indirim rozeti yerine göster

en: Text + Percentage
tr_TR: Metin + Yüzde

en: Cart notification?
tr_TR: Sepet bildirimi?

en: Displaying a notification message when a product has been successfully added to the cart
tr_TR: Bir ürün sepete başarıyla eklendiğinde bir bildirim mesajı gösterme

en: New badge?
tr_TR: Yeni rozeti?

en: Adding a new badge to the product image, similar to a sale badge
tr_TR: Ürün resmine, indirim rozeti gibi yeni bir rozet ekleme

en: New badge days
tr_TR: Yeni rozet günleri

en: How many days should the 'NEW' badge remain visible?
tr_TR: 'YENİ' rozeti kaç gün görünür kalmalı?

en: Category
tr_TR: Kategori

en: Short products title?
tr_TR: Kısa ürün başlığı?

en: Shortening product titles to maintain consistent product heights.
tr_TR: Ürün yüksekliklerini tutarlı hale getirmek için ürün başlıklarını kısaltma.

en: Short description?
tr_TR: Kısa açıklama?

en: Displaying the short description of products under the title and category
tr_TR: Ürünlerin kısa açıklamasını başlığın ve kategorinin altında gösterme

en: WooCommerce Wishlists allows guests and customers to create and add products to an unlimited number of Wishlists.
tr_TR: WooCommerce İstek Listeleri, misafirlerin ve müşterilerin sınırsız sayıda İstek Listesi oluşturmasına ve ürün eklemesine olanak tanır.

en: Compare
tr_TR: Karşılaştır

en: WooCommerce compare allows guests and customers to compare products between each others.
tr_TR: WooCommerce karşılaştırma, misafirlerin ve müşterilerin ürünleri birbirleriyle karşılaştırmasına olanak tanır.

en: Quick View
tr_TR: Hızlı Görünüm

en: The quick view is a button to show product details in a lightbox when clicked.
tr_TR: Hızlı görünüm, tıklandığında ürün detaylarını bir ışık kutusunda gösteren bir düğmedir.

en: Move wishlist, compare and quick view icons to the center of products.
tr_TR: İstek listesi, karşılaştırma ve hızlı görünüm simgelerini ürünlerin ortasına taşı.

en: Sold out badge
tr_TR: Tükendi rozeti

en: Sold out grayscale
tr_TR: Tükendi gri tonlama

en: Header cart zero number
tr_TR: Başlık sepet sıfır numara

en: Show related products on the cart page based on items in the cart and random products when the cart is empty.
tr_TR: Sepet sayfasında, sepetteki ürünlere ve sepet boşken rastgele ürünlere göre ilgili ürünleri göster.

en: Checkout steps
tr_TR: Ödeme adımları

en: Show 3 steps above on cart, checkout and order completion pages.
tr_TR: Sepet, ödeme ve sipariş tamamlama sayfalarında yukarıda 3 adım göster.

en: Horizontal
tr_TR: Yatay

en: Vertical
tr_TR: Dikey

en: Sold out
tr_TR: Tükendi

en: Cart
tr_TR: Sepet

en: Cart checkout
tr_TR: Sepet ödeme

en: Mini cart footer
tr_TR: Mini sepet alt kısmı

en: Continue shop
tr_TR: Alışverişe devam et

en: Continue shopping
tr_TR: Alışverişe devam et

en: Cart no prodcuts
tr_TR: Sepet ürün yok

en: Cart's empty! Let's fill it up!
tr_TR: Sepet boş! Hadi dolduralım!

en: Products Styling
tr_TR: Ürün Stili

en: Products
tr_TR: Ürünler

en: Sale Badge
tr_TR: İndirim Rozeti

en: New Badge
tr_TR: Yeni Rozet

en: Rating Stars
tr_TR: Derecelendirme Yıldızları

en: Out of stock
tr_TR: Stokta yok

en: Price
tr_TR: Fiyat

en: Sale Price
tr_TR: İndirimli Fiyat

en: Add to cart
tr_TR: Sepete ekle

en: View Cart
tr_TR: Sepeti Görüntüle

en: Result Count
tr_TR: Sonuç Sayısı

en: Cart notification
tr_TR: Sepet bildirimi

en: Product Settings
tr_TR: Ürün Ayarları

en: On all single product pages
tr_TR: Tüm tekil ürün sayfalarında

en: Inverted
tr_TR: Ters

en: You can disable default built-in woocommerce features for single product.
tr_TR: Tekil ürünler için varsayılan yerleşik WooCommerce özelliklerini devre dışı bırakabilirsiniz.

en: Disable
tr_TR: Devre Dışı Bırak

en: Hover zoom
tr_TR: Üzerine gelince yakınlaştır

en: Lightbox
tr_TR: Işık Kutusu

en: Slider
tr_TR: Kaydırıcı

en: Product title tag
tr_TR: Ürün başlık etiketi

en: Live visitors
tr_TR: Canlı ziyaretçiler

en: Display number of product viewers
tr_TR: Ürün izleyici sayısını göster

en: Display number of how many people added product to their cart
tr_TR: Kaç kişinin ürünü sepetine eklediğini göster

en: Content after product meta
tr_TR: Ürün meta verisinden sonraki içerik

en: You can add text, content, HTML, or a shortcode, which will be displayed after the product meta on all product pages.
tr_TR: Ürün meta verisinden sonra gösterilecek metin, içerik, HTML veya kısa kod ekleyebilirsiniz.

en: Sticky add to cart?
tr_TR: Yapışkan sepete ekle?

en: Showing fixed add to cart section on scroll in the product single page.
tr_TR: Ürün tek sayfasında kaydırma sırasında sabit sepete ekleme bölümünü gösterme.

en: Product tabs
tr_TR: Ürün sekmeleri

en: Choose tabs type between default, center and vertical mode.
tr_TR: Varsayılan, merkezi ve dikey mod arasında sekme türünü seçin.

en: Sticky tabs?
tr_TR: Yapışkan sekmeler?

en: Make the product tabs row sticky at the top of the screen on page scrolls
tr_TR: Ürün sekmeleri satırını sayfa kaydırmalarında ekranın üstünde yapışkan hale getirin

en: Brand tab?
tr_TR: Marka sekmesi?

en: Showing brand info tab in the product page if product have a brand.
tr_TR: Ürünün bir markası varsa, ürün sayfasında marka bilgisi sekmesinin gösterilmesi.

en: Size guide tab?
tr_TR: Bedene göre rehber sekmesi?

en: Showing default size guide tab in the product page for all products, also you can add separate size guide for each product from Dashboard > Products > Size Guide.
tr_TR: Tüm ürünler için ürün sayfasında varsayılan beden rehberi sekmesini gösterir, ayrıca her ürün için ayrı bir beden rehberi ekleyebilirsiniz. Kontrol Paneli > Ürünler > Beden Rehberi.

en: Tab title
tr_TR: Sekme başlığı

en: If you want only show on some products, then leave this empty and from your dashboard add size guide and select it in edit product page.
tr_TR: Yalnızca bazı ürünlerde göstermek istiyorsanız, bunu boş bırakın ve kontrol panelinizden beden rehberi ekleyin ve ürün düzenleme sayfasında seçin.

en: Tab content
tr_TR: Sekme içeriği

en: FAQ tab?
tr_TR: SSS sekmesi?

en: Showing default FAQ tab in the product page for all products, also you can add separate FAQ for each product from Dashboard > Products > FAQ.
tr_TR: Tüm ürünler için ürün sayfasında varsayılan SSS sekmesini gösterir, ayrıca her ürün için ayrı bir SSS ekleyebilirsiniz. Kontrol Paneli > Ürünler > SSS.

en: If you want only show on some products, then leave this empty and from your dashboard add FAQ and select it in edit product page.
tr_TR: Yalnızca bazı ürünlerde göstermek istiyorsanız, bunu boş bırakın ve kontrol panelinizden SSS ekleyin ve ürün düzenleme sayfasında seçin.

en: Shipping & Returns?
tr_TR: Kargo ve İade?

en: Showing shipping and return tab in the product page.
tr_TR: Ürün sayfasında kargo ve iade sekmesini gösterir.

en: More settings
tr_TR: Daha fazla ayar

en: Off
tr_TR: Kapalı

en: Recently viewed products
tr_TR: Son görüntülenen ürünler

en: Product Styling
tr_TR: Ürün Stili

en: Inner column
tr_TR: İç sütun

en: Zoom Icon
tr_TR: Yakınlaştırma İkonu

en: Variation option
tr_TR: Varyasyon seçeneği

en: Meta text
tr_TR: Meta metni

en: Meta links
tr_TR: Meta bağlantıları

en: Qty Down
tr_TR: Miktar Aşağı

en: Qty Up
tr_TR: Miktar Yukarı

en: Qty Input
tr_TR: Miktar Girişi

en: Tabs
tr_TR: Sekmeler

en: Active Tab
tr_TR: Aktif Sekme

en: Tab Content
tr_TR: Sekme İçeriği

en: Sticky add to cart
tr_TR: Yapışkan sepete ekle

en: Others Styling
tr_TR: Diğer Stil

en: Message Wrapper
tr_TR: Mesaj Kapsayıcı

en: Message SVG icon
tr_TR: Mesaj SVG ikonu

en: Checkout Coupon
tr_TR: Ödeme Kuponu

en: Cart Remove
tr_TR: Sepetten Çıkarma

en: Cart Thumbnail
tr_TR: Sepet Küçük Resmi

en: Easy Digital Download
tr_TR: Kolay Dijital İndirme

en: EDD Settings
tr_TR: EDD Ayarları

en: EDD Styling
tr_TR: EDD Stili

en: Product
tr_TR: Ürün

en: Options
tr_TR: Seçenekler

en: Backup / Reset
tr_TR: Yedekle / Sıfırla

en: Space around an element, INSIDE of any defined margins and borders. Can set using px, %, em, ...
tr_TR: Bir öğenin etrafındaki alan, tanımlı kenar boşlukları ve sınırların İÇİNDE. px, %, em gibi birimlerle ayarlanabilir...

en: Space around an element, OUTSIDE of any defined borders. Can set using px, %, em, auto, ...
tr_TR: Bir öğenin etrafındaki alan, tanımlı sınırların DIŞINDA. px, %, em, auto gibi birimlerle ayarlanabilir...

en: Lines around element, e.g. 2px or manually set with this four positions respectively: <br />Top Right Bottom Left <br/><br/>e.g. 2px 2px 2px 2px
tr_TR: Bir öğenin etrafındaki çizgiler, örneğin 2px veya bu dört konumla manuel olarak ayarlanabilir: <br />Üst Sağ Alt Sol <br/><br/>örneğin 2px 2px 2px 2px

en: Default option
tr_TR: Varsayılan seçenek

en: Element
tr_TR: Öğe

en: Logo alternative
tr_TR: Logo alternatifi

en: Icon and text
tr_TR: İkon ve metin

en: Icon and text 2
tr_TR: İkon ve metin 2

en: Line
tr_TR: Çizgi

en: Shopping cart
tr_TR: Alışveriş sepeti

en: WooCommerce wishlist
tr_TR: WooCommerce istekliste

en: WooCommerce compare
tr_TR: WooCommerce karşılaştırma

en: WPML Selector
tr_TR: WPML Seçici

en: Offcanvas sidebar
tr_TR: Offcanvas yan panel

en: Dropdown content
tr_TR: Açılır içerik

en: Logged-in user avatar
tr_TR: Giriş yapmış kullanıcı avatarı

en: Custom shortcode
tr_TR: Özel kısayol

en: Custom page
tr_TR: Özel sayfa

en: Available only on PRO version.
tr_TR: Yalnızca PRO sürümünde mevcut.

en: Sticky Size
tr_TR: Yapışkan Boyut

en: Logo slogan
tr_TR: Logo sloganı

en: Slogan style
tr_TR: Slogan stili

en: To create or modify menus, visit Dashboard > Appearance > Menus
tr_TR: Menü oluşturmak veya değiştirmek için Kontrol Paneli > Görünüm > Menüler bölümüne gidin

en: Custom 1
tr_TR: Özel 1

en: Custom 2
tr_TR: Özel 2

en: Custom 3
tr_TR: Özel 3

en: Custom 4
tr_TR: Özel 4

en: Custom 5
tr_TR: Özel 5

en: Custom 6
tr_TR: Özel 6

en: Custom 7
tr_TR: Özel 7

en: Custom 8
tr_TR: Özel 8

en: Offcanvas left
tr_TR: Offcanvas sol

en: Offcanvas right
tr_TR: Offcanvas sağ

en: Full screen
tr_TR: Tam ekran

en: Sliding menu left
tr_TR: Kayar menü sol

en: Sliding menu right
tr_TR: Kayar menü sağ

en: Vertical dots left
tr_TR: Dikey noktalar sol

en: Vertical dots right
tr_TR: Dikey noktalar sağ

en: Icon Style
tr_TR: İkon Stili

en: Title Style
tr_TR: Başlık Stili

en: Disable Dots
tr_TR: Noktaları Devre Dışı Bırak

en: Columnar
tr_TR: Sütunlu

en: New Tab?
tr_TR: Yeni Sekme?

en: Image style
tr_TR: Görüntü stili

en: Text
tr_TR: Metin

en: I am a text
tr_TR: Ben bir metinim

en: Instead of the current year, you can use [codevz_year]
tr_TR: Mevcut yıl yerine [codevz_year] kullanabilirsiniz.

en: Text 2
tr_TR: Metin 2

en: I am text 2
tr_TR: Ben metin 2'yim

en: Wrap Style
tr_TR: Kapatma Stili

en: Text Style
tr_TR: Metin Stili

en: Text 2 Style
tr_TR: Metin 2 Stili

en: Trending title
tr_TR: Trend başlık

en: Trending
tr_TR: Trendler

en: Trending items
tr_TR: Trend ürünler

en: Search Icon
tr_TR: Arama İkonu

en: Input Icon
tr_TR: Girdi İkonu

en: Only products?
tr_TR: Sadece ürünler mi?

en: Category selection?
tr_TR: Kategori seçimi?

en: Category selection
tr_TR: Kategori seçimi

en: Categories list
tr_TR: Kategoriler listesi

en: Ajax search?
tr_TR: Ajax arama?

en: Navigate to Blog > Search Settings to configure the search query
tr_TR: Arama sorgusunu yapılandırmak için Blog > Arama Ayarları'na gidin

en: No Image
tr_TR: Resim Yok

en: Icon for posts without image
tr_TR: Resimsiz gönderiler için ikon

en: Posts Icon
tr_TR: Gönderiler İkonu

en: For adding or changing widgets in offcanvas area, go to Appearance > Widgets > Offcanvas
tr_TR: Offcanvas alanına widget eklemek veya değiştirmek için Görünüm > Widget'lar > Offcanvas bölümüne gidin

en: Button title
tr_TR: Buton başlığı

en: Button Style
tr_TR: Buton Stili

en: You can create a new page from Dashboard > Page and assign it here
tr_TR: Kontrol Paneli > Sayfa'dan yeni bir sayfa oluşturabilir ve buraya atayabilirsiniz

en: Login form?
tr_TR: Giriş formu?

en: Registration form?
tr_TR: Kayıt formu?

en: Banner
tr_TR: Afiş

en: Redirect URL
tr_TR: Yönlendirme URL'si

en: Icon position
tr_TR: Simge konumu

en: Before Title
tr_TR: Başlıktan Önce

en: After Title
tr_TR: Başlıktan Sonra

en: Icon style
tr_TR: Simge stili

en: Messages
tr_TR: Mesajlar

en: Plugin
tr_TR: Eklenti

en: Count Style
tr_TR: Sayı Stili

en: Cart Style
tr_TR: Sepet Stili

en: Background color for line is important that you can change it from line stysle button.
tr_TR: Çizgi için arka plan rengi önemlidir, bunu çizgi stysle düğmesinden değiştirebilirsiniz.

en: Full height
tr_TR: Tam yükseklik

en: Slash
tr_TR: Kırmızı

en: Line Style
tr_TR: Hat Stili

en: Translated Name
tr_TR: Çevrilmiş İsim

en: Language code
tr_TR: Dil kodu

en: Native name
tr_TR: Yerel isim

en: Translated name
tr_TR: Çevrilmiş isim

en: No title
tr_TR: Başlık yok

en: Flag
tr_TR: Bayrak

en: Current Language
tr_TR: Mevcut Dil

en: Inner Color
tr_TR: İç Renk

en: Toggle Mode
tr_TR: Geçiş Modu

en: You can show or hide this element for logged in or non-logged in users
tr_TR: Bu öğeyi giriş yapmış veya yapmamış kullanıcılara gösterebilir veya gizleyebilirsiniz

en: On Sticky
tr_TR: Yapışkan Olarak

en: You can enable sticky mode from Theme Options > Header > Sticky Header
tr_TR: Yapışkan modu Tema Seçenekleri > Üstbilgi > Yapışkan Üstbilgiden etkinleştirebilirsiniz

en: Hide on Mobile
tr_TR: Mobilde Gizle

en: Hide on Tablet
tr_TR: Tablette Gizle

en: Keeping the header of your website in the same place on the screen while the user scrolls down the page.
tr_TR: Kullanıcı sayfayı aşağı kaydırırken web sitenizin üst bilgisini ekranda sabit tutma.

en: Sticky top bar
tr_TR: Yapışkan üst çubuk

en: Sticky header
tr_TR: Yapışkan üstbilgi

en: Sticky bottom bar
tr_TR: Yapışkan alt çubuk

en: All Headers Sticky
tr_TR: Tüm Üstbilgiler Yapışkan

en: Header top bar + Header
tr_TR: Üstbilgi üst çubuğu + Üstbilgi

en: Header + Header bottom bar
tr_TR: Üstbilgi + Üstbilgi alt çubuğu

en: Header top bar + Header bottom bar
tr_TR: Üstbilgi üst çubuğu + Üstbilgi alt çubuğu

en: Create custom sticky
tr_TR: Özel yapışkan oluştur

en: Smart Sticky
tr_TR: Akıllı Yapışkan

en: It will Hide the header when user scroll down but show the header when user scroll up.
tr_TR: Kullanıcı aşağı kaydığında üst bilgiyi gizler, yukarı kaydığında ise üst bilgiyi gösterir.

en: Mobile Sticky
tr_TR: Mobil Yapışkan

en: Sticky
tr_TR: Yapışkan

en: Visible area and it’s elements all the time and while scrolling the page.
tr_TR: Sayfayı kaydırırken görünür alan ve öğeleri her zaman görünür.

en: Before header
tr_TR: Üstbilgiden Önce

en: Assign the custom template section before the mobile header.
tr_TR: Mobil üstbilgiden önce özel şablon bölümünü atayın.

en: After header
tr_TR: Üstbilgiden Sonra

en: Assign the custom template section after the mobile header.
tr_TR: Mobil üstbilgiden sonra özel şablon bölümünü atayın.

en: Row Styling
tr_TR: Satır Stili

en: Row inner
tr_TR: Satır içi

en: Mobile container
tr_TR: Mobil konteyner

en: Mobile row inner
tr_TR: Mobil sıra içi

en: Menus
tr_TR: Menüler

en: Menu Styling
tr_TR: Menü Stili

en: Menus li
tr_TR: Menüler li

en: Inner Menus
tr_TR: İç Menü

en: Inner Idicator
tr_TR: İç Kimlik Göstergesi

en: 3rd Level
tr_TR: 3. Seviye

en: Megamenu
tr_TR: Megamenü

en: Search input
tr_TR: Arama Girişi

en: Go to Theme Options > Header > Social Icons for add or remove social icons
tr_TR: Sosyal simgeleri eklemek veya kaldırmak için Tema Seçenekleri > Üstbilgi > Sosyal Simgeler'e gidin

en: Custom Text
tr_TR: Özel Metin

en: Instead current year you can use [codevz_year]
tr_TR: Mevcut yıl yerine [codevz_year] kullanabilirsiniz.

en: Text style
tr_TR: Metin stili

en: Social
tr_TR: Sosyal

en: Could not be found. Please create a new one from the Revolution Slider menu
tr_TR: Bulunamadı. Lütfen Revolution Slider menüsünden yenisini oluşturun

en: Sorry, the Revolution Slider hasn't been installed or activated
tr_TR: Üzgünüz, Revolution Slider yüklenmedi veya etkinleştirilmedi

en: Presets
tr_TR: Ön Ayarlar

en: Install XTRA PWA
tr_TR: XTRA PWA'yı Yükle

en: Install our website's web application on your home screen for quick and easy access every time you are on the go
tr_TR: Web sitemizin web uygulamasını ana ekranınıza yükleyin, her zaman hareket halindeyken hızlı ve kolay erişim için

en: Just tap %s then 'Add to home screen'
tr_TR: Sadece %s'ye dokunun ve 'Ana ekrana ekle'yi seçin.

en: Premium Templates
tr_TR: Premium Şablonlar

en: All Templates
tr_TR: Tüm Şablonlar

en: About
tr_TR: Hakkında

en: Accordion
tr_TR: Akordeon

en: Call to Action
tr_TR: Eylem Çağrısı

en: Clients
tr_TR: Müşteriler

en: Counter
tr_TR: Sayaç

en: Countdown
tr_TR: Geri Sayım

en: Google Map
tr_TR: Google Haritası

en: Hero Section
tr_TR: Kahraman Bölümü

en: Pricing
tr_TR: Fiyatlandırma

en: Services
tr_TR: Hizmetler

en: Skill
tr_TR: Yetenek

en: Shop
tr_TR: Mağaza

en: Team
tr_TR: Ekip

en: Testimonial
tr_TR: Referans

en: Misc
tr_TR: Çeşitli

en: Center on mobile?
tr_TR: Mobilde ortala?

en: Hide title?
tr_TR: Başlığı gizle?

en: Remove container?
tr_TR: Konteyneri kaldır?

en: Hide on Mobile?
tr_TR: Mobilde gizle?

en: Working Hours
tr_TR: Çalışma Saatleri

en: Add item
tr_TR: Öğe ekle

en: Line Between
tr_TR: Çizgi Arasında

en: Stylish List
tr_TR: Şık Liste

en: Open in new page?
tr_TR: Yeni sayfada aç?

en: Default Icon
tr_TR: Varsayılan İkon

en: Zoom in
tr_TR: Yakınlaştır

en: Zoom out
tr_TR: Uzaklaştır

en: Flash
tr_TR: Flaş

en: Absorber
tr_TR: Emici

en: Wobble
tr_TR: Titreme

en: Zoom in fade
tr_TR: Zoom ile solma

en: Zoom out fade
tr_TR: Zoom ile açılma

en: Push in
tr_TR: İçeri it

en: Open in same page?
tr_TR: Aynı sayfada aç?

en: StyleKit located in Theme Options > General > Colors & Styles
tr_TR: Tema Seçenekleri > Genel > Renkler & Stiller'de bulunan Stil Kiti

en: Inner Icons
tr_TR: İç İkonlar

en: Login / Register
tr_TR: Giriş / Kayıt

en: Login
tr_TR: Giriş

en: Registeration form?
tr_TR: Kayıt formu?

en: Password reset?
tr_TR: Şifre sıfırlama?

en: Show form for admin?
tr_TR: Yönetici için form göster?

en: GDPR Confirmation
tr_TR: GDPR Onayı

en: GDPR Error
tr_TR: GDPR Hatası

en: Username
tr_TR: Kullanıcı Adı

en: Password
tr_TR: Şifre

en: Your email
tr_TR: E-posta adresiniz

en: Login button
tr_TR: Giriş butonu

en: Register button
tr_TR: Kayıt butonu

en: Password recovery button
tr_TR: Şifre kurtarma butonu

en: Custom login link
tr_TR: Özel giriş bağlantısı

en: Forgot password link
tr_TR: Şifremi unuttum bağlantısı

en: Regisration link
tr_TR: Kayıt bağlantısı

en: Logout
tr_TR: Çıkış

en: Newsletter
tr_TR: Bülten

en: Style
tr_TR: Stil

en: Square
tr_TR: Kare

en: Round
tr_TR: Yuvarlak

en: Square, Button next line
tr_TR: Kare, Buton bir sonraki satırda

en: Round, Button next line
tr_TR: Yuvarlak, Buton bir sonraki satırda

en: Button Position
tr_TR: Buton Konumu

en: Action URL
tr_TR: Eylem URL'si

en: Mailchimp action or Google feedburner url
tr_TR: Mailchimp eylemi veya Google feedburner url'si

en: Enter your email ...
tr_TR: E-postanızı girin ...

en: Name Attribute
tr_TR: Ad Özelliği

en: This is useful for mailchip, You can get your form input name from mailchip
tr_TR: Bu mailchimp için faydalıdır, form giriş adınızı mailchimp'ten alabilirsiniz

en: Button Title
tr_TR: Buton Başlığı

en: Join Now
tr_TR: Şimdi Katıl

en: Button Icon
tr_TR: Buton İkonu

en: Input
tr_TR: Giriş

en: Please insert correct facebook url page.
tr_TR: Lütfen geçerli bir Facebook URL'si girin.

en: Like us on Facebook
tr_TR: Bizi Facebook'ta beğenin

en: Facebook Page URL
tr_TR: Facebook Sayfa URL'si

en: Show Header?
tr_TR: Başlığı Göster?

en: Show Posts?
tr_TR: Gönderileri Göster?

en: Show Faces?
tr_TR: Yüzleri Göster?

en: Hide Cover?
tr_TR: Kapağı Gizle?

en: Custom Nav Menu
tr_TR: Özel Navigasyon Menüsü

en: Custom Menu
tr_TR: Özel Menü

en: Disable Default Styles?
tr_TR: Varsayılan Stilleri Devre Dışı Bırak?

en: Custom menu list
tr_TR: Özel menü listesi

en: Custom Menu List
tr_TR: Özel Menü Listesi

en: Menu Item
tr_TR: Menü Öğesi

en: Column
tr_TR: Sütun

en: Two columns on mobile?
tr_TR: Mobilde iki sütun mu?

en: Custom Menu [Deprecated]
tr_TR: Özel Menü [Kullanımdan Kaldırıldı]

en: Two Columns?
tr_TR: İki Sütun?

en: Unboxed
tr_TR: Kutu Dışı

en: Photo Gallery
tr_TR: Fotoğraf Galerisi

en: Linkable Gallery
tr_TR: Bağlantılı Galeri

en: [Deprecated]
tr_TR: [Kaldırıldı]

en: Username or Hashtag
tr_TR: Kullanıcı Adı veya Hashtag

en: For hashtag # is required before word
tr_TR: Hashtag için # kelimeden önce gereklidir

en: Update cache
tr_TR: Önbelleği Güncelle

en: Hours
tr_TR: Saatler

en: Store data once
tr_TR: Veriyi bir kez depola

en: Thumbnail
tr_TR: Küçük Resim

en: Medium
tr_TR: Orta

en: Large
tr_TR: Büyük

en: No hover details
tr_TR: Üzerine gelindiğinde detay yok

en: Only icon on hover
tr_TR: Sadece simge üzerine gelindiğinde

en: Slides to show
tr_TR: Gösterilecek slaytlar

en: Images Gap
tr_TR: Görseller Arası Boşluk

en: Posts & Carousel
tr_TR: Gönderiler & Karusel

en: Latest posts
tr_TR: Son gönderiler

en: Images size
tr_TR: Görsellerin boyutu

en: Posts count
tr_TR: Gönderi sayısı

en: Posts Gap
tr_TR: Gönderiler Arası Boşluk

en: Post type(s)
tr_TR: Gönderi türü(leri)

en: Category ID
tr_TR: Kategori ID'si

en: Single line title
tr_TR: Tek satır başlık

en: Posts details
tr_TR: Gönderi detayları

en: Icon & Title on hover
tr_TR: Simgesi & Başlığı üzerine gelindiğinde

en: Icon & Title & Meta on hover
tr_TR: Simgesi & Başlığı & Meta üzerine gelindiğinde

en: Title on hover
tr_TR: Başlık üzerine gelindiğinde

en: Title & Meta on hover
tr_TR: Başlık & Meta üzerine gelindiğinde

en: Title & Excerpt on hover
tr_TR: Başlık & Alıntı üzerine gelindiğinde

en: Title & Meta & Excerpt on hover
tr_TR: Başlık & Meta & Alıntı üzerine gelindiğinde

en: No hover details, Title & Meta after Image
tr_TR: Üzerine gelindiğinde detay yok, Başlık & Meta Görselden sonra

en: Icon on hover, Title & Meta after Image
tr_TR: Üzerine gelindiğinde simge, Başlık & Meta Görselden sonra

en: Icon on hover, Title & Meta & Excerpt after Image
tr_TR: Üzerine gelindiğinde simge, Başlık & Meta & Alıntı Görselden sonra

en: No Icon, Title & Meta & Excerpt after Image
tr_TR: Simge yok, Başlık & Meta & Alıntı Görselden sonra

en: Meta on image, Title after image
tr_TR: Görselde Meta, Görselden sonra Başlık

en: Meta on image, Title & Excerpt after image
tr_TR: Görselde Meta, Görselden sonra Başlık & Alıntı

en: No image, Title & Meta
tr_TR: Görsel yok, Başlık & Meta

en: No image, Title & Meta & Excerpt
tr_TR: Görsel yok, Başlık & Meta & Alıntı

en: Hover visibility?
tr_TR: Üzerine gelme görünürlüğü?

en: Show overlay on hover
tr_TR: Üzerine gelindiğinde kaplama göster

en: Hide overlay on hover
tr_TR: Üzerine gelindiğinde kaplamayı gizle

en: Always show overlay
tr_TR: Her zaman kaplamayı göster

en: Carousel Dots
tr_TR: Karusel Noktaları

en: Carousel Prev Icon
tr_TR: Karusel Önceki İkonu

en: Carousel Next Icon
tr_TR: Karusel Sonraki İkonu

en: About Us
tr_TR: Hakkımızda

en: Logo Size
tr_TR: Logo Boyutu

en: Inline Title
tr_TR: Satır İçi Başlık

en: Social Title
tr_TR: Sosyal Başlık

en: User
tr_TR: Kullanıcı

en: Group
tr_TR: Grup

en: Latest Photos
tr_TR: Son Fotoğraflar

en: Sorting
tr_TR: Sıralama

en: Autoplay
tr_TR: Otomatik Oynatma

en: Feedburner ID or Name
tr_TR: Feedburner ID'si veya Adı

en: Simple Ads
tr_TR: Basit Reklamlar

en: Custom Ads
tr_TR: Özel Reklamlar

en: Page Content
tr_TR: Sayfa İçeriği

en: Page
tr_TR: Sayfa

en: Post Type
tr_TR: Gönderi Türü

en: Exclusive Ads
tr_TR: Özel Reklamlar

en: Advertisement
tr_TR: Reklam

en: Big ads image
tr_TR: Büyük reklam resmi

en: Big ads link
tr_TR: Büyük reklam bağlantısı

en: Small ads image
tr_TR: Küçük reklam resmi

en: Small ads link
tr_TR: Küçük reklam bağlantısı

en: Taxonomy menus
tr_TR: Taksonomi menüleri

en: Taxonomy
tr_TR: Taksonomi

en: Show post counts
tr_TR: Gönderi sayılarını göster

en: Posts list
tr_TR: Gönderi listesi

en: General Posts
tr_TR: Genel Gönderiler

en: Class
tr_TR: Sınıf

en: Number of posts
tr_TR: Gönderi sayısı

en: Posts to show at once
tr_TR: Aynı anda gösterilecek gönderiler

en: Ascending
tr_TR: Artan

en: Descending
tr_TR: Azalan

en: USE ONLY ONE OPTION BELOW
tr_TR: AŞAĞIDAKİ YALNIZCA BİR SEÇENEĞİ KULLANIN

en: Category ID include
tr_TR: Kategori ID'sini dahil et

en: Category ID exclude
tr_TR: Kategori ID'sini hariç tut

en: Enter the term slug
tr_TR: Terim slug'ını girin

en: Meta key
tr_TR: Meta anahtarı

en: Meta value
tr_TR: Meta değeri

en: Meta compare
tr_TR: Meta karşılaştır

en: Read more link
tr_TR: Devamını oku bağlantısı

en: Size Guide
tr_TR: Beden Rehberi

en: FAQ
tr_TR: SSS

en: Brands
tr_TR: Markalar

en: NEW
tr_TR: YENİ

en: Looks like your cart is empty!
tr_TR: Sepetiniz boş görünüyor!

en: Time to start your shopping
tr_TR: Alışverişinize başlama zamanı

en: Remove from cart
tr_TR: Sepetten çıkar

en: %d Products
tr_TR: %d Ürün

en: Your wishlist list is empty.
tr_TR: Favoriler listeniz boş.

en: Your products compare list is empty.
tr_TR: Karşılaştırma listeniz boş.

en: Server error, Please reload page ...
tr_TR: Sunucu hatası, Lütfen sayfayı yenileyin ...

en: Product SKU
tr_TR: Ürün SKU

en: Availablity
tr_TR: Mevcutluk

en: Individual sale
tr_TR: Bireysel satış

en: Tax status
tr_TR: Vergi durumu

en: Weight
tr_TR: Ağırlık

en: Length
tr_TR: Uzunluk

en: Average rating
tr_TR: Ortalama puan

en: Review count
tr_TR: Yorum sayısı

en: Instock
tr_TR: Stokta

en: Taxable
tr_TR: Vergiye tabi

en: Shipping only
tr_TR: Sadece gönderim

en: Add to wishlist
tr_TR: Favorilere ekle

en: Add to compare
tr_TR: Karşılaştırmaya ekle

en: Shipping & Returns
tr_TR: Gönderim ve İade

en: Quick view
tr_TR: Hızlı görüntüle

en: Product has been added to your list.
tr_TR: Ürün listenize eklendi.

en: has been added to your cart.
tr_TR: sepetinize eklendi.

en: View cart
tr_TR: Sepeti görüntüle

en: Custom button title
tr_TR: Özel buton başlığı

en: Custom button link
tr_TR: Özel buton bağlantısı

en: Custom product meta
tr_TR: Özel ürün meta bilgisi

en: Value
tr_TR: Değer

en: Size guide tab
tr_TR: Beden rehberi sekmesi

en: FAQ tab
tr_TR: SSS sekmesi

en: Status
tr_TR: Durum

en: Attribute swatch type
tr_TR: Öznitelik örnek türü

en: Default output for product attributes' variations in HTML: dropdowns or swatches.
tr_TR: HTML'deki ürün özelliklerinin varyasyonları için varsayılan çıktı: açılır menüler veya örnekler.

en: Attribute Color
tr_TR: Öznitelik Rengi

en: Select a color for this attribute.
tr_TR: Bu özellik için bir renk seçin.

en: You may be interested in ...
tr_TR: İlginizi çekebilir ...

en: Shopping Cart
tr_TR: Alışveriş Sepeti

en: Checkout Details
tr_TR: Ödeme Ayrıntıları

en: Order Complete
tr_TR: Sipariş Tamamlandı

en: Tracking orders
tr_TR: Siparişleri takip et

en: Recently Viewed
tr_TR: Son Görüntülenenler

en: Reviews
tr_TR: Yorumlar

en: Your rating and reviews
tr_TR: Derecelendirmeniz ve yorumlarınız

en: You haven't submitted any reviews yet, Please visit the product pages of your orders to share your feedback.
tr_TR: Henüz yorum göndermediniz, Lütfen geri bildirimlerinizi paylaşmak için siparişlerinizin ürün sayfalarını ziyaret edin.

en: Tracking order
tr_TR: Sipariş takibi

en: Order ID
tr_TR: Sipariş ID'si

en: Track order
tr_TR: Siparişi takip et

en: Tracking info of order #
tr_TR: Sipariş # için takip bilgisi

en: Order number
tr_TR: Sipariş numarası

en: Order date
tr_TR: Sipariş tarihi

en: Order status
tr_TR: Sipariş durumu

en: Last update
tr_TR: Son güncelleme

en: Product(s)
tr_TR: Ürün(ler)

en: Total amount
tr_TR: Toplam tutar

en: Phone
tr_TR: Telefon

en: Address
tr_TR: Adres

en: Order note
tr_TR: Sipariş notu

en: Delivery method
tr_TR: Teslimat yöntemi

en: Payment method
tr_TR: Ödeme yöntemi

en: Invalid Order ID or Email. Please try again.
tr_TR: Geçersiz Sipariş ID'si veya E-posta. Lütfen tekrar deneyin.

en: %s person has added this product to their cart
tr_TR: %s kişi bu ürünü sepetine ekledi

en: %s people have added this product to their cart
tr_TR: %s kişi bu ürünü sepetine ekledi

en: %s person is viewing this product right now
tr_TR: %s kişi şu anda bu ürünü görüntülüyor

en: %s people are viewing this product right now
tr_TR: %s kişi şu anda bu ürünü görüntülüyor

en: Default
tr_TR: Varsayılan

en: Popular
tr_TR: Popüler

en: Featured
tr_TR: Öne Çıkan

en: Top Rated
tr_TR: En Yüksek Puanlı

en: Sort by latest
tr_TR: Son eklenenler

en: Sort by oldest
tr_TR: En eski

en: Price low to high
tr_TR: Fiyata göre, düşükten yükseğe

en: Price high to low
tr_TR: Fiyata göre, yükseklikten düşüğe

en: Highest Discount
tr_TR: En Yüksek İndirim

en: Lowest Discount
tr_TR: En Düşük İndirim

en: Alphabetically, A-Z
tr_TR: Alfabetik, A-Z

en: Alphabetically, Z-A
tr_TR: Alfabetik, Z-A

en: Menu item skipped due to missing menu slug
tr_TR: Eksik menü slug'ı nedeniyle menü öğesi atlandı

en: Activate your theme to access all PRO features.
tr_TR: Tüm PRO özelliklerine erişmek için temanızın etkinleştirilmesi gerekir.

en: Share by
tr_TR: Paylaşan

en: Share on
tr_TR: Paylaş

en: Link copied
tr_TR: Bağlantı kopyalandı

en: Demo Importer
tr_TR: Demo İçe Aktarıcı

en: Site Favicon
tr_TR: Site Favicon'u

en: Theme Colors
tr_TR: Tema Renkleri

en: Site Logo
tr_TR: Site Logosu

en: Back to top icon
tr_TR: En üste dön simgesi

en: Copyright text
tr_TR: Telif hakkı metni

en: Portfolio Settings
tr_TR: Portföy Ayarları

en: Additional CSS
tr_TR: Ek CSS

en: Maintenance mode is ON
tr_TR: Bakım modu AÇIK

en: Accept and close
tr_TR: Kabul et ve kapat

en: Notice:
tr_TR: Duyuru:

en: Both Elementor and WPBakery Page Builder are active. For better site speed and performance, it's recommended to keep only one page builder activate at a time.
tr_TR: Elementor ve WPBakery Sayfa Oluşturucu ikisi de aktif. Daha iyi site hızı ve performansı için yalnızca bir sayfa oluşturucunun etkin tutulması önerilir.

en: Codevz plus elements
tr_TR: Codevz artı öğeleri

en: StyleKit, custom post types, options and page builder elements.
tr_TR: StyleKit, özel gönderi türleri, seçenekler ve sayfa oluşturucu öğeleri.

en: To access all the premium presets of this element
tr_TR: Bu öğenin tüm premium ön ayarlarına erişmek için

en: Line height
tr_TR: Satır yüksekliği

en: Letter Spacing
tr_TR: Harf Aralığı

en: Margin 0px
tr_TR: Kenar boşluğu 0px

en: Margin top 10px
tr_TR: Üst kenar boşluğu 10px

en: Margin top 20px
tr_TR: Üst kenar boşluğu 20px

en: Margin top 30px
tr_TR: Üst kenar boşluğu 30px

en: Margin bottom 10px
tr_TR: Alt kenar boşluğu 10px

en: Margin bottom 20px
tr_TR: Alt kenar boşluğu 20px

en: Margin bottom 30px
tr_TR: Alt kenar boşluğu 30px

en: Highlight
tr_TR: Vurgu

en: Half Highlight
tr_TR: Yarım Vurgu

en: Border solid
tr_TR: Sert Kenar

en: Border dotted
tr_TR: Noktalı Kenar

en: Border dashed
tr_TR: Kesikli Kenar

en: Underline
tr_TR: Altını Çiz

en: Underline Dashed
tr_TR: Kesikli Alt Çizgi

en: Topline
tr_TR: Üst Çizgi

en: Topline Dashed
tr_TR: Kesikli Üst Çizgi

en: Blockquote
tr_TR: Alıntı

en: Dropcap
tr_TR: İlk Harf

en: Dropcap Border
tr_TR: İlk Harf Kenarı

en: Sup
tr_TR: Üst

en: Sub
tr_TR: Alt

en: Small
tr_TR: Küçük

en: Loop Animations
tr_TR: Döngü Animasyonları

en: Fast Spinner
tr_TR: Hızlı Dönen

en: Normal Spinner
tr_TR: Normal Dönen

en: Slow Spinner
tr_TR: Yavaş Dönen

en: Pulse
tr_TR: Nabız

en: Swing
tr_TR: Sallanma

en: Animation 1
tr_TR: Animasyon 1

en: Animation 2
tr_TR: Animasyon 2

en: Animation 3
tr_TR: Animasyon 3

en: Animation 4
tr_TR: Animasyon 4

en: Animation 5
tr_TR: Animasyon 5

en: Block Reveal
tr_TR: Blok Açılma

en: is a PRO element
tr_TR: PRO elementi

en: We are under maintenance mode, We will back soon.
tr_TR: Bakım modundayız, yakında geri döneceğiz.

en: Zoom
tr_TR: Yakınlaştır

en: Move up
tr_TR: Yukarı Taşı

en: Move right
tr_TR: Sağa Taşı

en: Move down
tr_TR: Aşağı Taşı

en: Move left
tr_TR: Sola Taşı

en: Border inner
tr_TR: İç Kenar

en: Grayscale
tr_TR: Gri tonlama

en: Remove Grayscale
tr_TR: Gri Tonları Kaldır

en: Skew left
tr_TR: Sola Eğik

en: Skew right
tr_TR: Sağa Eğik

en: Bob loop
tr_TR: Bob Döngüsü

en: Low opacity
tr_TR: Düşük opaklık

en: Full opacity
tr_TR: Tam opaklık

en: Shine
tr_TR: Parıldama

en: Grow rotate right
tr_TR: Sağa dönerken büyü

en: Grow rotate left
tr_TR: Sola dönerken büyü

en: Wobble skew
tr_TR: Sarsılma ve eğilme

en: Custom theme icons
tr_TR: Özel tema simgeleri

en: Block Reveal Effect
tr_TR: Blok Açılma Efekti

en: Background particles
tr_TR: Arka Plan Partikülleri

en: Shapes Color
tr_TR: Şekil Rengi

en: Shapes Size
tr_TR: Şekil Boyutu

en: Lines Color
tr_TR: Çizgiler Rengi

en: Lines Width
tr_TR: Çizgiler Genişliği

en: StyleKits
tr_TR: Stil Kitleri

en: Background stretch
tr_TR: Arka Plan Germe

en: Background color for container is required.
tr_TR: Konteyner için arka plan rengi gereklidir.

en: Stretch to left
tr_TR: Sola Ger

en: Stretch to right
tr_TR: Sağa Ger

en: Background layer
tr_TR: Arka Plan Katmanı

en: More advanced
tr_TR: Daha gelişmiş

en: Normal effect
tr_TR: Normal etki

en: Sticky column?
tr_TR: Yapışkan sütun mu?

en: Yes
tr_TR: Evet

en: No
tr_TR: Hayır

en: Tilt effect
tr_TR: Eğilme etkisi

en: Glare
tr_TR: Parlama

en: Scale
tr_TR: Ölçek

en: Stretch row
tr_TR: Satırı Ger

en: On
tr_TR: Açık

en: This is a premium feature and it's only available on PRO version of this theme, Activate your theme with purchase code to access this feature.
tr_TR: Bu, bir premium özelliktir ve yalnızca bu temanın PRO versiyonunda mevcuttur. Bu özelliğe erişmek için temayı satın alma kodu ile etkinleştirin.

en: GO PRO
tr_TR: PRO'ya Geç

en: Parallax effect
tr_TR: Paralaks etkisi

en: Vertical + Mouse Parallax
tr_TR: Dikey + Fare Paralaksı

en: Horizontal + Mouse Parallax
tr_TR: Yatay + Fare Paralaksı

en: Mouse Parallax
tr_TR: Fare Paralaksı

en: Parallax Speed
tr_TR: Paralaks Hızı

en: Stop when done
tr_TR: Tamamlandığında dur

en: Mouse Speed
tr_TR: Fare Hızı

en: Invalid security answer, Please try again
tr_TR: Geçersiz güvenlik yanıtı, lütfen tekrar deneyin

en: Can't find user with this information
tr_TR: Bu bilgilere sahip kullanıcı bulunamadı

en: Email sent, Please check your email
tr_TR: E-posta gönderildi, lütfen e-postanızı kontrol edin

en: Server unable to send email
tr_TR: Sunucu e-posta gönderemiyor

en: Registration was completed, You can log in now
tr_TR: Kayıt tamamlandı, şimdi giriş yapabilirsiniz

en: Please try again ...
tr_TR: Lütfen tekrar deneyin ...

en: Username or password is wrong
tr_TR: Kullanıcı adı veya şifre yanlış

en: Wrong email, Please try again !
tr_TR: Yanlış e-posta, lütfen tekrar deneyin!

en: Username and password can not be same
tr_TR: Kullanıcı adı ve şifre aynı olamaz

en: Password should be atleast 8 charachters
tr_TR: Şifre en az 8 karakter olmalıdır

en: Your new password
tr_TR: Yeni şifreniz

en: Thank you for resigtration
tr_TR: Kaydınız için teşekkürler

en: 2 Buttons
tr_TR: 2 Buton

en: Two
tr_TR: İki

en: (Center in mobile)
tr_TR: (Mobilde Ortala)

en: OR
tr_TR: VEYA

en: Button 1
tr_TR: Buton 1

en: Button 2
tr_TR: Buton 2

en: Separator container
tr_TR: Ayrıcı konteyner

en: 360 Degree
tr_TR: 360 Derece

en: Placeholder (loading image)
tr_TR: Yer Tutucu (yükleniyor resmi)

en: Stripe image
tr_TR: Çizgi resmi

en: Frames count
tr_TR: Kare sayısı

en: Rotate by
tr_TR: Dönme açısı

en: Mouse Dragging
tr_TR: Fare ile Sürükleme

en: Mouse Hover
tr_TR: Fare ile Üzerine Gelme

en: Show handle
tr_TR: Kolu Göster

en: Handle
tr_TR: Kolu

en: Bar
tr_TR: Çubuk

en: Accordion, Toggle
tr_TR: Akkordeon, Değiştir

en: Toggle
tr_TR: Değiştir

en: Number
tr_TR: Numara

en: Content type
tr_TR: İçerik türü

en: Saved template
tr_TR: Kaydedilmiş şablon

en: Select template
tr_TR: Şablon Seç

en: Item(s)
tr_TR: Öğe(ler)

en: Toggle mode?
tr_TR: Değiştirme modu?

en: 1st open?
tr_TR: İlk açılış?

en: Icons before title?
tr_TR: Başlıktan önce ikonlar?

en: Inline subtitle?
tr_TR: Satır içi alt başlık?

en: Default icon
tr_TR: Varsayılan ikon

en: Activated icon
tr_TR: Aktif edilmiş ikon

en: Activated Icon
tr_TR: Aktif İkon

en: Active title
tr_TR: Aktif başlık

en: Title icons
tr_TR: Başlık ikonları

en: Grid
tr_TR: Izgara

en: Store
tr_TR: Mağaza

en: Select Product
tr_TR: Ürün Seç

en: Animated Text
tr_TR: Animasyonlu Metin

en: Animated
tr_TR: Animasyonlu

en: Animation
tr_TR: Animasyon

en: Slide
tr_TR: Kaydır

en: Prefix
tr_TR: Önek

en: Suffix
tr_TR: Sonek

en: Clip
tr_TR: Klip

en: Html tag
tr_TR: Html etiketi

en: Animation Delay
tr_TR: Animasyon Gecikmesi

en: Animated Words
tr_TR: Animasyonlu Kelimeler

en: Attribute Box
tr_TR: Öznitelik Kutusu

en: Attribute
tr_TR: Öznitelik

en: Box
tr_TR: Kutu

en: Info
tr_TR: Bilgi

en: Attribute(s)
tr_TR: Öznitelik(ler)

en: Box width
tr_TR: Kutu genişliği

en: Alignment
tr_TR: Hizalama

en: Banner title
tr_TR: Afiş başlığı

en: Image opacity
tr_TR: Görüntü opaklığı

en: Image hover opacity
tr_TR: Görüntü üzerine gelinceki opaklık

en: Caption
tr_TR: Başlık

en: Banner description
tr_TR: Afiş açıklaması

en: Banner Group
tr_TR: Afiş Grubu

en: Minimum height
tr_TR: Minimum yükseklik

en: Border size
tr_TR: Kenar boyutu

en: Before After
tr_TR: Önce Sonra

en: Before
tr_TR: Önce

en: After
tr_TR: Sonra

en: Comparision
tr_TR: Karşılaştırma

en: Before image
tr_TR: Önceki görüntü

en: Before title
tr_TR: Önceki başlık

en: After image
tr_TR: Sonraki görüntü

en: After title
tr_TR: Sonraki başlık

en: Btn
tr_TR: Buton

en: Call to action
tr_TR: Eylem Çağrısı

en: (Block in mobile)
tr_TR: (Mobilde blokla)

en: Icon Type
tr_TR: İkon Türü

en: Icon Position
tr_TR: İkon Pozisyonu

en: Hover Image
tr_TR: Üzerine gelinceki görüntü

en: Effects
tr_TR: Efektler

en: Button Effect
tr_TR: Buton Efekti

en: Move Up
tr_TR: Yukarı Taşı

en: Winkle
tr_TR: Kırışma

en: Low to Fill
tr_TR: Doldurmak için düşük

en: Low to Fill Vertical
tr_TR: Dikey Doldurmak için düşük

en: Fill Up
tr_TR: Doldur

en: Fill Down
tr_TR: Aşağı Doldur

en: Fill Left
tr_TR: Sola Doldur

en: Fill Right
tr_TR: Sağa Doldur

en: Single Hard Beat
tr_TR: Tek Sert Vuruş

en: Circle Fade
tr_TR: Daire Solması

en: Text Effect
tr_TR: Metin Efekti

en: Simple Fade
tr_TR: Basit Solma

en: Text Move Up
tr_TR: Metni Yukarı Taşı

en: Text Move Down
tr_TR: Metni Aşağı Taşı

en: Text Move Right
tr_TR: Metni Sağa Taşı

en: Text Move Left
tr_TR: Metni Sola Taşı

en: Icon Move Up
tr_TR: İkonu Yukarı Taşı

en: Icon Move Down
tr_TR: İkonu Aşağı Taşı

en: Icon Move Right
tr_TR: İkonu Sağa Taşı

en: Icon Move Left
tr_TR: İkonu Sola Taşı

en: Move Up Show Icon
tr_TR: Yukarı Taşı İkonu Göster

en: Show Hidden Icon
tr_TR: Gizli İkonu Göster

en: Ghost Icon
tr_TR: Hayalet İkon

en: Zoom Out In
tr_TR: Zoom Dışarı İçeri

en: Alternative title
tr_TR: Alternatif başlık

en: Alternative subtitle
tr_TR: Alternatif alt başlık

en: Carousel
tr_TR: Karete

en: Slide Style
tr_TR: Kaydırma Stili

en: Add Slide(s)
tr_TR: Kaydırma Ekle

en: Slides to scroll
tr_TR: Kaydırılacak Kaydırmalar

en: Slides gap
tr_TR: Kaydırma Boşluğu

en: Infinite?
tr_TR: Sonsuz mu?

en: Auto play?
tr_TR: Otomatik oynatma?

en: Autoplay delay (ms)
tr_TR: Otomatik oynatma gecikmesi (ms)

en: Center mode?
tr_TR: Merkez modu mu?

en: Center padding
tr_TR: Merkez dolgu

en: Arrows
tr_TR: Oklar

en: Arrows position
tr_TR: Okların konumu

en: Both top left
tr_TR: Her ikisi üst sol

en: Both top center
tr_TR: Her ikisi üst merkez

en: Both top right
tr_TR: Her ikisi üst sağ

en: Top left / right
tr_TR: Üst sol / sağ

en: Middle left / right
tr_TR: Orta sol / sağ

en: Bottom left / right
tr_TR: Alt sol / sağ

en: Both bottom left
tr_TR: Her ikisi alt sol

en: Both bottom center
tr_TR: Her ikisi alt merkez

en: Both bottom right
tr_TR: Her ikisi alt sağ

en: Arrows inside carousel?
tr_TR: Oklar karete içinde mi?

en: Show on hover?
tr_TR: Üzerine gelindiğinde göster?

en: Previous icon
tr_TR: Önceki ikon

en: Next icon
tr_TR: Sonraki ikon

en: Counts
tr_TR: Sayılar

en: Dots position
tr_TR: Noktaların konumu

en: Top center
tr_TR: Üst merkez

en: Bottom center
tr_TR: Alt merkez

en: Vertical top left
tr_TR: Dikey üst sol

en: Vertical middle left
tr_TR: Dikey orta sol

en: Vertical bottom left
tr_TR: Dikey alt sol

en: Vertical top right
tr_TR: Dikey üst sağ

en: Vertical middle rigth
tr_TR: Dikey orta sertlik

en: Vertical bottom right
tr_TR: Dikey alt sağ

en: Predefined style
tr_TR: Ön tanımlı stil

en: Circle 2
tr_TR: Daire 2

en: Circle outline
tr_TR: Daire konturu

en: Lozenge
tr_TR: Dörtlü

en: Tiny line
tr_TR: Küçük çizgi

en: Drop
tr_TR: Damla

en: Dots inside carousel?
tr_TR: Noktalar karete içinde mi?

en: Fade mode?
tr_TR: Solma modu?

en: Only works when slide to show is 1
tr_TR: Sadece gösterilecek kaydırma 1 olduğunda çalışır

en: MouseWheel?
tr_TR: Fare tekerleği?

en: Disable slides links?
tr_TR: Kaydırma bağlantılarını devre dışı bırak?

en: Auto width detection?
tr_TR: Otomatik genişlik algılama?

en: Vertical?
tr_TR: Dikey mi?

en: Number of rows
tr_TR: Satır sayısı

en: Custom position
tr_TR: Özel konum

en: Even / Odd
tr_TR: Çift / Tek

en: Odd / Even
tr_TR: Tek / Çift

en: Sync class
tr_TR: Senkron sınıf

en: Sync to
tr_TR: Senkronize et

en: Center slide
tr_TR: Orta kaydırma

en: Dots container
tr_TR: Noktalar konteyneri

en: Counts numbers
tr_TR: Sayıları say

en: Counts seperator
tr_TR: Ayırıcı sayar

en: Contact Form 7
tr_TR: İletişim Formu 7

en: Select Contact Form
tr_TR: İletişim Formunu Seç

en: No contact forms found
tr_TR: Hiç iletişim formu bulunamadı

en: Contact Form
tr_TR: İletişim Formu

en: Labels
tr_TR: Etiketler

en: All rows
tr_TR: Tüm satırlar

en: Feild
tr_TR: Alan

en: Field
tr_TR: Alan

en: Plugin "Contact Form 7" not installed or activated
tr_TR: "İletişim Formu 7" eklentisi yüklenmedi veya etkinleştirilmedi

en: Content Box
tr_TR: İçerik Kutusu

en: Stretch full
tr_TR: Tam geril

en: Box type
tr_TR: Kutu türü

en: Split box with image
tr_TR: Resimle bölünmüş kutu

en: Clickable box?
tr_TR: Tıklanabilir kutu mu?

en: Image position
tr_TR: Resim konumu

en: Right one third
tr_TR: Sağ üçte bir

en: Left one third
tr_TR: Sol üçte bir

en: Hide box arrow?
tr_TR: Kutu okunu gizle?

en: Flip
tr_TR: Dön

en: Back box?
tr_TR: Arka kutu mu?

en: Button Link
tr_TR: Buton Bağlantısı

en: Content position
tr_TR: İçerik konumu

en: Top Left
tr_TR: Üst Sol

en: Top Center
tr_TR: Üst Merkez

en: Top Right
tr_TR: Üst Sağ

en: Middle Left
tr_TR: Orta Sol

en: Middle Center
tr_TR: Orta Merkez

en: Middle Right
tr_TR: Orta Sağ

en: Buttom Left
tr_TR: Buttom Sol

en: Buttom Center
tr_TR: Buttom Merkezi

en: Buttom Right
tr_TR: Buttom Sağ

en: Fade Out/In
tr_TR: Solma Giriş/Çıkış

en: Bend In
tr_TR: Kıvrılma

en: Wrap
tr_TR: Sarma

en: Back
tr_TR: Geri

en: Back Content
tr_TR: Arka İçerik

en: Back Title
tr_TR: Arka Başlık

en: Back Button
tr_TR: Arka Buton

en: Loop
tr_TR: Döngü

en: Time
tr_TR: Zaman

en: Count down
tr_TR: Geri Sayım

en: Count up
tr_TR: İleri Sayım

en: Loop count down
tr_TR: Döngü geri sayım

en: Minutes
tr_TR: Dakikalar

en: Left vertical
tr_TR: Sol dikey

en: Right vertical
tr_TR: Sağ dikey

en: Inline view
tr_TR: Satır içi görünüm

en: Translation
tr_TR: Çeviri

en: Year
tr_TR: Yıl

en: Day
tr_TR: Gün

en: Hour
tr_TR: Saat

en: Minute
tr_TR: Dakika

en: Second
tr_TR: Saniye

en: Apostrophe s
tr_TR: Apostrof s

en: Expire message
tr_TR: Son kullanma mesajı

en: This event has been expired
tr_TR: Bu etkinlik süresi dolmuştur

en: Numbers
tr_TR: Sayılar

en: Expired message
tr_TR: Süresi dolmuş mesaj

en: Countup
tr_TR: Artış

en: Currency
tr_TR: Para Birimi

en: Symbol
tr_TR: Sembol

en: Projects
tr_TR: Projeler

en: Inline | Left
tr_TR: Satır içi | Sol

en: Inline | Center
tr_TR: Satır içi | Merkez

en: Inline | Right
tr_TR: Satır içi | Sağ

en: Block | Left
tr_TR: Blok | Sol

en: Block | Center
tr_TR: Blok | Merkez

en: Block | Right
tr_TR: Blok | Sağ

en: Duration
tr_TR: Süre

en: Delay Seconds
tr_TR: Gecikme Saniyeleri

en: Disable comma?
tr_TR: Virgülü devre dışı bırak?

en: Cover
tr_TR: Kapak

en: Free Line
tr_TR: Serbest Çizgi

en: Circles Type
tr_TR: Daireler Tipi

en: Both Sides
tr_TR: Her İki Taraf

en: Left (Center in Small Devices)
tr_TR: Sol (Küçük Cihazlarda Merkez)

en: Right (Center in Small Devices)
tr_TR: Sağ (Küçük Cihazlarda Merkez)

en: Circles
tr_TR: Daireler

en: Free Position Element
tr_TR: Serbest Pozisyon Elemanı

en: Place
tr_TR: Yer

en: Location
tr_TR: Konum

en: Top offset
tr_TR: Üst kaydırma

en: Left offset
tr_TR: Sol kaydırma

en: Custom Width
tr_TR: Özel Genişlik

en: Custom Rotate
tr_TR: Özel Döndürme

en: Layer Priority
tr_TR: Katman Önceliği

en: Hide on parent hover
tr_TR: Ana öğe üzerine gelindiğinde gizle

en: Show on parent hover FadeIn
tr_TR: Ana öğe üzerine gelindiğinde FadeIn göster

en: Show on parent hover FadeUp
tr_TR: Ana öğe üzerine gelindiğinde FadeUp göster

en: Show on parent hover FadeDown
tr_TR: Ana öğe üzerine gelindiğinde FadeDown göster

en: Show on parent hover FadeLeft
tr_TR: Ana öğe üzerine gelindiğinde FadeLeft göster

en: Show on parent hover FadeRight
tr_TR: Ana öğe üzerine gelindiğinde FadeRight göster

en: Show on parent hover ZoomIn
tr_TR: Ana öğe üzerine gelindiğinde ZoomIn göster

en: Show on parent hover ZoomOut
tr_TR: Ana öğe üzerine gelindiğinde ZoomOut göster

en: Loop animation
tr_TR: Döngü animasyonu

en: Photos
tr_TR: Fotoğraflar

en: Isotope
tr_TR: İzotop

en: Gallery type
tr_TR: Galeri tipi

en: For opening in lightbox use #
tr_TR: Işık kutusunda açmak için # kullanın

en: Filter(s)
tr_TR: Filtre(ler)

en: Add images
tr_TR: Görüntü ekle

en: Click mode
tr_TR: Tıklama modu

en: Open in new tab
tr_TR: Yeni sekmede aç

en: Open in same tab
tr_TR: Aynı sekmede aç

en: Justified
tr_TR: Hakkaniyetli

en: Rows
tr_TR: Satırlar

en: Custom item(s)
tr_TR: Özel öğe(ler)

en: Ideal height
tr_TR: İdeal yükseklik

en: Images gap
tr_TR: Görüntüler arası boşluk

en: Hover Style
tr_TR: Fare Üzerinde Stil

en: No hover
tr_TR: Fare üzerinde yok

en: Overlay only icon
tr_TR: Sadece simge örtüsü

en: Overlay icon and title
tr_TR: Simge ve başlık örtüsü

en: Overlay icon, title and description
tr_TR: Simge, başlık ve açıklama örtüsü

en: Overlay icon and description
tr_TR: Simge ve açıklama örtüsü

en: Overlay title
tr_TR: Başlık örtüsü

en: Overlay description
tr_TR: Açıklama örtüsü

en: Overlay title and description
tr_TR: Başlık ve açıklama örtüsü

en: No hover, title and description after image
tr_TR: Fare üzerinde yok, başlık ve açıklama görüntüden sonra

en: Overlay icon - title and description after image
tr_TR: Simge örtüsü - başlık ve açıklama görüntüden sonra

en: Disable links?
tr_TR: Bağlantıları devre dışı bırak?

en: Title Tag
tr_TR: Başlık Etiketi

en: Intro animation
tr_TR: Giriş animasyonu

en: Fade In
tr_TR: Yavaşça Görün

en: Move Down
tr_TR: Aşağı Hareket Et

en: Move Right
tr_TR: Sağa Hareket Et

en: Move Left
tr_TR: Sola Hareket Et

en: Slant
tr_TR: Eğim

en: Helix
tr_TR: Helis

en: Fall Perspective
tr_TR: Düşüş Perspektifi

en: Block reveal right
tr_TR: Blok sağdan açılma

en: Block reveal left
tr_TR: Blok soldan açılma

en: Block reveal up
tr_TR: Blok yukarıdan açılma

en: Block reveal down
tr_TR: Blok aşağıdan açılma

en: Description position?
tr_TR: Açıklama pozisyonu?

en: Description after title
tr_TR: Başlıktan sonra açıklama

en: Description before title
tr_TR: Başlıktan önce açıklama

en: Details align
tr_TR: Detaylar hizası

en: Bottom Left
tr_TR: Aşağı Sol

en: Bottom Center
tr_TR: Alt Merkez

en: Bottom Right
tr_TR: Alt Sağ

en: Hover visibility
tr_TR: Fare Üzerinde Görünürlük

en: Always show overlay details
tr_TR: Her zaman örtü detaylarını göster

en: Fade In Top
tr_TR: Yukarıdan Yavaşça Görün

en: Fade In Bottom
tr_TR: Aşağıdan Yavaşça Görün

en: Fade In Left
tr_TR: Soldan Yavaşça Görün

en: Fade In Right
tr_TR: Sağdan Yavaşça Görün

en: Opening Vertical
tr_TR: Dikey Açılış

en: Opening Horizontal
tr_TR: Yatay Açılış

en: Slide in Left
tr_TR: Soldan Kayarak Gel

en: Slide in Right
tr_TR: Sağdan Kayarak Gel

en: Hover image effect
tr_TR: Fare Üzerinde Görüntü Etkisi

en: Inset Mask 1x
tr_TR: İçeride Maske 1x

en: Inset Mask 2x
tr_TR: İçeride Maske 2x

en: Inset Mask 3x
tr_TR: İçeride Maske 3x

en: Zoom Mask
tr_TR: Büyütme Maskesi

en: Rhombus
tr_TR: Eşkenar Dörtgen

en: Rhombus on hover
tr_TR: Fare Üzerinde Eşkenar Dörtgen

en: Grayscale on hover
tr_TR: Fare Üzerinde Gri Ton

en: Blur others
tr_TR: Diğerlerini Bulandır

en: Zoom Rotate
tr_TR: Büyütme Döndür

en: Limit title words
tr_TR: Başlık Kelimelerini Sınırla

en: Overlay scale
tr_TR: Örtü Ölçeği

en: Slides on Tablet
tr_TR: Tabletteki Kaydırmalar

en: Slides on Mobile
tr_TR: Mobildeki Kaydırmalar

en: Carousel dots
tr_TR: Kare Dots

en: More carousel settings
tr_TR: Daha Fazla Kaydırıcı Ayar

en: Cursor
tr_TR: İmleç

en: Filter & Search
tr_TR: Filtre ve Ara

en: Show all
tr_TR: Hepsini Göster

en: Filters items count?
tr_TR: Filtre öğeleri sayısı?

en: Above filters
tr_TR: Filtrelerin Üstünde

en: Above filters on hover
tr_TR: Fare Üzerinde Filtrelerin Üstünde

en: Inline beside filters
tr_TR: Filtrelerin Yanında Satır İçi

en: Search placeholder
tr_TR: Arama Yer Tutucu

en: Gallery items
tr_TR: Galeri Öğeleri

en: All badges
tr_TR: Tüm Rozetler

en: Filters & Search
tr_TR: Filtreler ve Ara

en: Filters
tr_TR: Filtreler

en: Active filter
tr_TR: Aktif filtre

en: Filters delimiter
tr_TR: Filtre ayırıcı

en: Dots Container
tr_TR: Nokta Kabı

en: Space
tr_TR: Boşluk

en: Saved Template
tr_TR: Kaydedilmiş Şablon

en: Saved
tr_TR: Kaydedildi

en: Hook
tr_TR: Kanca

en: Section
tr_TR: Bölüm

en: Map
tr_TR: Harita

en: Google API Key
tr_TR: Google API Anahtarı

en: Get your API Key from
tr_TR: API Anahtarınızı şuradan alın

en: Here
tr_TR: Burada

en: Lat
tr_TR: Enlem

en: Find your location Lat and Long from
tr_TR: Konumunuzun enlem ve boylamını şuradan bulun

en: Long
tr_TR: Boylam

en: Map size
tr_TR: Harita boyutu

en: Marker Offset X
tr_TR: İşaretçi Offset X

en: Marker Offset Y
tr_TR: İşaretçi Offset Y

en: Color scheme
tr_TR: Renk şeması

en: Light (Silver)
tr_TR: Açık (Gümüş)

en: Dark
tr_TR: Koyu

en: Custom Color
tr_TR: Özel Renk

en: Custom color
tr_TR: Özel renk

en: Grayscale Effect?
tr_TR: Gri Ton Etkisi?

en: Marker
tr_TR: İşaretçi

en: Default Marker
tr_TR: Varsayılan İşaretçi

en: Marker image
tr_TR: İşaretçi resmi

en: Info text
tr_TR: Bilgi metni

en: Show info by default?
tr_TR: Varsayılan olarak bilgiyi göster?

en: Enable mouse wheel?
tr_TR: Fare tekerleğini etkinleştir?

en: Hide map controls?
tr_TR: Harita kontrollerini gizle?

en: Gradient Title
tr_TR: Gradyan Başlık

en: Gradient
tr_TR: Gradyan

en: History Line
tr_TR: Tarih Çizgisi

en: History
tr_TR: Tarih

en: Timeline
tr_TR: Zaman Çizelgesi

en: Hotspot
tr_TR: Sıcak Nokta

en: Content Type
tr_TR: İçerik Türü

en: Right Center
tr_TR: Sağ Merkez

en: Left Center
tr_TR: Sol Merkez

en: Always open?
tr_TR: Her zaman açık mı?

en: Standard Square
tr_TR: Standart Kare

en: Medium Square
tr_TR: Orta Kare

en: Large Square
tr_TR: Büyük Kare

en: XLarge Squar
tr_TR: XLarge Kare

en: Standard Rotated
tr_TR: Standart Dönmüş

en: Medium Rotated
tr_TR: Orta Dönmüş

en: Large Rotated
tr_TR: Büyük Dönmüş

en: XLarge Rotated
tr_TR: XLarge Dönmüş

en: Standard Rotated Radius
tr_TR: Standart Dönmüş Yarıçap

en: Medium Rotated Radius
tr_TR: Orta Dönmüş Yarıçap

en: Large Rotated Radius
tr_TR: Büyük Dönmüş Yarıçap

en: XLarge Rotated Radius
tr_TR: XLarge Dönmüş Yarıçap

en: Icon effect
tr_TR: Simge efekti

en: Waves
tr_TR: Dalgalar

en: Ripple
tr_TR: Dalgalanma

en: Bob
tr_TR: Sallantı

en: Effect duration
tr_TR: Etkileşim süresi

en: Contnet
tr_TR: İçerik

en: Photo
tr_TR: Fotoğraf

en: Shot
tr_TR: Çekim

en: Image Position
tr_TR: Görüntü Pozisyonu

en: Left (center_in_mobile)
tr_TR: Sol (mobilde merkezle)

en: Right (center_in_mobile)
tr_TR: Sağ (mobilde merkezle)

en: Link Type
tr_TR: Bağlantı Türü

en: Link to large image (Lightbox)
tr_TR: Büyük resme bağlantı (Lightbox)

en: Sticky on mouse hover?
tr_TR: Fare ile üzerine gelindiğinde yapışkan mı?

en: Image Hover Zoom
tr_TR: Görüntü Üzerine Gelince Zoom

en: Img
tr_TR: Resim

en: Login, Register
tr_TR: Giriş, Kayıt

en: Already registered? Sign In
tr_TR: Zaten kayıtlı mısınız? Giriş Yap

en: Not registered? Create an account
tr_TR: Kayıtlı değil misiniz? Bir hesap oluşturun

en: Forgot your password? Get help
tr_TR: Şifrenizi mi unuttunuz? Yardım alın

en: Login now
tr_TR: Şimdi Giriş Yap

en: Signup
tr_TR: Kaydol

en: Send my password
tr_TR: Şifremi gönder

en: Header - Logo
tr_TR: Başlık - Logo

en: Custom link
tr_TR: Özel bağlantı

en: Header - Menu
tr_TR: Başlık - Menü

en: Navigation
tr_TR: Navigasyon

en: Indicator Inner
tr_TR: Göstergeler İç

en: Megamenu Title
tr_TR: Megamenü Başlığı

en: Menu Background
tr_TR: Menü Arka Planı

en: Activate first item
tr_TR: İlk öğeyi etkinleştir

en: Music Player
tr_TR: Müzik Çalar

en: Music
tr_TR: Müzik

en: Play
tr_TR: Oynat

en: Player
tr_TR: Çalar

en: Song
tr_TR: Şarkı

en: Enter your MP3 URL
tr_TR: MP3 URL'nizi girin

en: Icon Title
tr_TR: Simge Başlığı

en: Icon Link
tr_TR: Simge Bağlantısı

en: Add track(s)
tr_TR: Parça(ları) ekle

en: Player Width
tr_TR: Çalar Genişliği

en: Playlist Height
tr_TR: Çalma Listesi Yüksekliği

en: Only play button?
tr_TR: Sadece oynatma butonu mu?

en: Playlist open?
tr_TR: Çalma listesi açık mı?

en: Fixed bottom?
tr_TR: Alt kısım sabit mi?

en: Dark text?
tr_TR: Koyu metin mi?

en: Flat?
tr_TR: Düz mü?

en: News Ticker
tr_TR: Haber Penceresi

en: News
tr_TR: Haber

en: TRENDING
tr_TR: GÜNDEM

en: Auto play seconds
tr_TR: Otomatik oynatma süresi

en: Query
tr_TR: Sorgu

en: Orderby
tr_TR: Sıralama

en: Modified
tr_TR: Değiştirilmiş

en: Parent ID
tr_TR: Üst ID

en: Comment Count
tr_TR: Yorum Sayısı

en: Category Taxonomy
tr_TR: Kategori Taksonomisi

en: Category(s)
tr_TR: Kategori(ler)

en: Exclude Category(s)
tr_TR: Kategori(ler) hariç tut

en: Tags Taxonomy
tr_TR: Etiket Taksonomisi

en: Tag(s)
tr_TR: Etiket(ler)

en: Exclude Tags
tr_TR: Etiketleri hariç tut

en: Post(s) ID
tr_TR: Gönderi(ler) ID

en: Author(s) ID
tr_TR: Yazar(lar) ID

en: Search keyword
tr_TR: Arama anahtar kelimesi

en: Header - Offcanvas
tr_TR: Başlık - Offcanvas

en: Slide in
tr_TR: Kaydırarak gir

en: Parallax Layers
tr_TR: Paralaks Katmanları

en: Parallax
tr_TR: Paralaks

en: Layers
tr_TR: Katmanlar

en: Position top
tr_TR: Üst konum

en: Position left
tr_TR: Sol konum

en: Position right
tr_TR: Sağ konum

en: Position bottom
tr_TR: Alt konum

en: Hide on mobile?
tr_TR: Mobilde gizle?

en: Container height
tr_TR: Konteyner yüksekliği

en: Row
tr_TR: Satır

en: Wave
tr_TR: Dalga

en: Stars
tr_TR: Yıldızlar

en: Content in Grid?
tr_TR: Konteyner içinde içerik var mı?

en: Dialog
tr_TR: Diyalog

en: Unique ID
tr_TR: Benzersiz ID

en: You can call this popup with this ID, Example if ID is cz_popup_1, anywhere in page you can add #cz_popup_1 instead button URL
tr_TR: Bu açılır pencereyi bu ID ile çağırabilirsiniz. Örneğin ID cz_popup_1 ise, sayfada herhangi bir yerde buton URL'si yerine #cz_popup_1 ekleyebilirsiniz

en: Visibility mode?
tr_TR: Görünürlük modu?

en: Once open on page start loading
tr_TR: Sayfa yüklenmeye başladığında bir kez aç

en: Everytime open on page start loading
tr_TR: Sayfa yüklenmeye başladığında her seferinde aç

en: Once open when page fully loaded
tr_TR: Sayfa tamamen yüklendiğinde bir kez aç

en: Everytime open when page fully loaded
tr_TR: Sayfa tamamen yüklendiğinde her seferinde aç

en: Overlay background
tr_TR: Üst katman arka planı

en: Posts Grid
tr_TR: Gönderi Izgarası

en: Post
tr_TR: Gönderi

en: Magazine
tr_TR: Dergi

en: Posts details style
tr_TR: Gönderi detay stili

en: Icon and Title on hover
tr_TR: Üzerine gelindiğinde simge ve başlık

en: Icon, Title and Meta on hover
tr_TR: Üzerine gelindiğinde simge, başlık ve meta

en: Title and Meta on hover
tr_TR: Üzerine gelindiğinde başlık ve meta

en: Title and Excerpt on hover
tr_TR: Üzerine gelindiğinde başlık ve alıntı

en: Title, Meta and Excerpt on hover
tr_TR: Üzerine gelindiğinde başlık, meta ve alıntı

en: No hover details, Title and Meta after Image
tr_TR: Üzerine gelindiğinde detay yok, görüntüden sonra başlık ve meta

en: Icon on hover, Title and Meta after Image
tr_TR: Üzerine gelindiğinde simge, görüntüden sonra başlık ve meta

en: Icon on hover, Title, Meta and Excerpt after Image
tr_TR: Üzerine gelindiğinde simge, görüntüden sonra başlık, meta ve alıntı

en: No Icon, Title, Meta and Excerpt after Image
tr_TR: Simge yok, görüntüden sonra başlık, meta ve alıntı

en: Meta on image, Title and Excerpt after image
tr_TR: Görüntüde meta, görüntüden sonra başlık ve alıntı

en: No image, Title and Meta
tr_TR: Görüntü yok, başlık ve meta

en: No image, Title, Meta and Excerpt
tr_TR: Görüntü yok, başlık, meta ve alıntı

en: Meta position?
tr_TR: Meta konumu?

en: After Excerpt
tr_TR: Alıntıdan sonra

en: Hover effect?
tr_TR: Üzerine gelme efekti?

en: Fade in Top
tr_TR: Üstten Solma

en: Fade in Bottom
tr_TR: Alttan Solma

en: Fade in Left
tr_TR: Soldan Solma

en: Fade in Right
tr_TR: Sağdan Solma

en: Hover image effect?
tr_TR: Üzerine gelme görüntü efekti?

en: Inset mask
tr_TR: İçte maske

en: Outer content
tr_TR: Dış içerik

en: Meta icons
tr_TR: Meta simgeleri

en: Load more active
tr_TR: Daha fazlasını yükle aktif

en: Active Filter
tr_TR: Aktif Filtre

en: Filter items count
tr_TR: Filtre öğe sayısı

en: Author Avatar
tr_TR: Yazar Avatarı

en: Avatar, Author and Date
tr_TR: Avatar, Yazar ve Tarih

en: Icon, Author and Date
tr_TR: Simge, Yazar ve Tarih

en: Product Price
tr_TR: Ürün Fiyatı

en: Product add to cart
tr_TR: Ürünü sepete ekle

en: Custom Meta
tr_TR: Özel Meta

en: Custom text
tr_TR: Özel metin

en: Custom meta name
tr_TR: Özel meta adı

en: Posts meta
tr_TR: Gönderi meta

en: Title length
tr_TR: Başlık uzunluğu

en: Excerpt lenght
tr_TR: Alıntı uzunluğu

en: Load More
tr_TR: Daha Fazla Yükle

en: Infinite Scroll
tr_TR: Sonsuz Kaydırma

en: Older / Newer
tr_TR: Eski / Yeni

en: End
tr_TR: Son

en: Not found more posts
tr_TR: Daha fazla gönderi bulunamadı

en: Filter and Search
tr_TR: Filtrele ve Ara

en: Choose Filter
tr_TR: Filtre Seç

en: Show All
tr_TR: Hepsini Göster

en: WP Query
tr_TR: WP Sorgusu

en: Tag ID
tr_TR: Etiket ID

en: Exclude Tag ID
tr_TR: Etiket ID'sini Hariç Tut

en: Filter by posts
tr_TR: Gönderilere göre filtrele

en: Filter by authors
tr_TR: Yazarlara göre filtrele

en: Smart details?
tr_TR: Akıllı detaylar mı?

en: Not found any posts in this category.
tr_TR: Bu kategoride hiçbir gönderi bulunamadı.

en: Process Line Vertical
tr_TR: Dikey İşlem Çizgisi

en: Process
tr_TR: İşlem

en: Steps
tr_TR: Adımlar

en: Height of line
tr_TR: Çizgi yüksekliği

en: Process Road
tr_TR: İşlem Yolu

en: Road
tr_TR: Yol

en: Way
tr_TR: Yol

en: Direction
tr_TR: Yön

en: Center to Right
tr_TR: Merkezden Sağa

en: Center to Bottom
tr_TR: Merkezden Aşağı

en: Center to Left
tr_TR: Merkezden Sola

en: Center to Top
tr_TR: Merkezden Yukarı

en: Right to bottom ( ┌ )
tr_TR: Sağdan aşağı ( ┌ )

en: Top to bottom ( │ )
tr_TR: Üstten aşağı ( │ )

en: Top to right ( └ )
tr_TR: Üstten sağa ( └ )

en: Top to left ( ┘ )
tr_TR: Üstten sola ( ┘ )

en: Left to right ( ─ )
tr_TR: Soldan sağa ( ─ )

en: Left to bottom ( ┐ )
tr_TR: Soldan aşağı ( ┐ )

en: Vertical & Right ( ├ )
tr_TR: Dikey & Sağ ( ├ )

en: Vertical & Left ( ┤ )
tr_TR: Dikey & Sol ( ┤ )

en: Horizontal & Up ( ┴ )
tr_TR: Yatay & Yukarı ( ┴ )

en: Horizontal & Down ( ┬ )
tr_TR: Yatay & Aşağı ( ┬ )

en: Cross ( ┼ )
tr_TR: Kesişme ( ┼ )

en: Lines style
tr_TR: Çizgi stili

en: Line size
tr_TR: Çizgi boyutu

en: Rhombus Radius
tr_TR: Eşkenar Dörtgen Yarıçapı

en: Pin
tr_TR: İğne

en: Line Color
tr_TR: Çizgi Rengi

en: Meta Text
tr_TR: Meta Metni

en: Meta Link
tr_TR: Meta Bağlantısı

en: Limit
tr_TR: Sınır

en: Popularity
tr_TR: Popülerlik

en: Rand
tr_TR: Rastgele

en: Rating
tr_TR: Değerlendirme

en: category
tr_TR: kategori

en: categories
tr_TR: kategoriler

en: Parent
tr_TR: Üst

en: Hide Empty
tr_TR: Boşları Gizle

en: Products type
tr_TR: Ürün türü

en: Featured Products
tr_TR: Öne Çıkan Ürünler

en: Sale Products
tr_TR: İndirimli Ürünler

en: Best Selling Products
tr_TR: En Çok Satan Ürünler

en: Recent Products
tr_TR: Son Ürünler

en: Product Attribute
tr_TR: Ürün Özelliği

en: Top Rated Products
tr_TR: En Yüksek Puanlı Ürünler

en: Paginate
tr_TR: Sayfalandır

en: On sale
tr_TR: İndirimde

en: Best Selling
tr_TR: En Çok Satan

en: Progress Bar
tr_TR: İlerleme Çubuğu

en: Growth
tr_TR: Büyüme

en: Progress
tr_TR: İlerleme

en: My Skill
tr_TR: Benim Yeteneğim

en: Animated stripes?
tr_TR: Animasyonlu şeritler mi?

en: Testimonials
tr_TR: Referanslar

en: Default center
tr_TR: Varsayılan merkez

en: Arrow bottom
tr_TR: Aşağı ok

en: Arrow bottom center
tr_TR: Aşağı merkez ok

en: Arrow top
tr_TR: Yukarı ok

en: Arrow top center
tr_TR: Yukarı merkez ok

en: Sub name
tr_TR: Alt isim

en: Businessman
tr_TR: İş Adamı

en: Stars rating?
tr_TR: Yıldız derecelendirmesi mi?

en: Quote shape
tr_TR: Alıntı şekli

en: Center center
tr_TR: Merkez merkez

en: Left relative
tr_TR: Sola göre

en: Center relative
tr_TR: Merkeze göre

en: Right relative
tr_TR: Sağa göre

en: Top left + Bottom right
tr_TR: Üst sol + Alt sağ

en: Stars color
tr_TR: Yıldız rengi

en: Quote color
tr_TR: Alıntı rengi

en: Header - Search
tr_TR: Başlık - Arama

en: Fullscreen
tr_TR: Tam ekran

en: Ajax Search
tr_TR: Ajax Arama

en: AJAX Container
tr_TR: AJAX Konteyner

en: Divider
tr_TR: Ayırıcı

en: Service Box
tr_TR: Hizmet Kutusu

en: Service
tr_TR: Hizmet

en: Item
tr_TR: Öğe

en: Your Title
tr_TR: Başlığınız

en: Button position
tr_TR: Buton konumu

en: Link only button
tr_TR: Sadece bağlantı butonu

en: Hexagon Icon
tr_TR: Altıgen İkon

en: Shake
tr_TR: Sallama

en: Shake Infinite
tr_TR: Sonsuz Sallama

en: Wink
tr_TR: Göz Kırpma

en: Wink Infinite
tr_TR: Sonsuz Göz Kırpma

en: Quick Bob Infinite
tr_TR: Hızlı Bob Sonsuz

en: Image Hover
tr_TR: Görüntü Üzerine Gelince

en: Icon container
tr_TR: İkon konteyneri

en: Separator Icon
tr_TR: Ayırıcı İkon

en: Header - Shopping Cart
tr_TR: Başlık - Alışveriş Sepeti

en: Shopping
tr_TR: Alışveriş

en: Show More,Less
tr_TR: Daha Fazla Göster, Daha Az

en: Less
tr_TR: Daha Az

en: Collapse
tr_TR: Küçült

en: Show more
tr_TR: Daha Fazla Göster

en: Show less
tr_TR: Daha Az Göster

en: Button styling
tr_TR: Buton stillendirme

en: Share
tr_TR: Paylaş

en: Add icon(s)
tr_TR: İkon ekle

en: Tooltip?
tr_TR: Açıklama balonu?

en: Inline title?
tr_TR: Satır içi başlık mı?

en: Original colors
tr_TR: Orijinal renkler

en: Original colors on hover
tr_TR: Üzerine gelindiğinde orijinal renkler

en: Original background
tr_TR: Orijinal arka plan

en: Original background on hover
tr_TR: Üzerine gelindiğinde orijinal arka plan

en: Center on mobile
tr_TR: Mobilde merkezle

en: Inner icons
tr_TR: İç ikonlar

en: List
tr_TR: Liste

en: This is list item
tr_TR: Bu bir liste öğesidir

en: Icon color
tr_TR: İkon rengi

en: Lists
tr_TR: Listeler

en: Icons hover
tr_TR: İkonlar üzerine gelince

en: List items
tr_TR: Liste öğeleri

en: Subscribe
tr_TR: Abone Ol

en: Feed
tr_TR: Besleme

en: According to form width
tr_TR: Form genişliğine göre

en: join now
tr_TR: şimdi katıl

en: Method
tr_TR: Yöntem

en: Type attributes
tr_TR: Tip özellikleri

en: Get
tr_TR: Al

en: Target
tr_TR: Hedef

en: Svg Cover
tr_TR: Svg Kapak

en: Mask
tr_TR: Maske

en: Select Mask
tr_TR: Maske Seç

en: Vertical Offset
tr_TR: Dikey Ofset

en: Horizontal Top Left
tr_TR: Yatay Üst Sol

en: Horizontal Top Center
tr_TR: Yatay Üst Merkez

en: Horizontal Top Right
tr_TR: Yatay Üst Sağ

en: Horizontal Bottom Left
tr_TR: Yatay Alt Sol

en: Horizontal Bottom Center
tr_TR: Yatay Alt Merkez

en: Horizontal Bottom Right
tr_TR: Yatay Alt Sağ

en: Vertical Left
tr_TR: Dikey Sol

en: Vertical Right
tr_TR: Dikey Sağ

en: From Down
tr_TR: Aşağıdan

en: From Up
tr_TR: Yukarıdan

en: From Left
tr_TR: Soldan

en: From Right
tr_TR: Sağdan

en: Right then Left
tr_TR: Önce Sağ Sonra Sol

en: Hover instead click?
tr_TR: Üzerine gelince tıklama mı?

en: Tabs Row
tr_TR: Sekmeler Satırı

en: Tabs title
tr_TR: Sekme başlığı

en: Tabs subtitle
tr_TR: Sekme alt başlığı

en: Active Tab subtitle
tr_TR: Aktif Sekme alt başlığı

en: Team Member
tr_TR: Ekip Üyesi

en: Member
tr_TR: Üye

en: Social icons on image
tr_TR: Resimde sosyal ikonlar

en: Social and title on image
tr_TR: Resimde sosyal ve başlık

en: Only title on mouse moves
tr_TR: Sadece fare hareketlerinde başlık

en: Title on mouse moves and social below image
tr_TR: Fare hareketlerinde başlık ve resmin altında sosyal

en: Hover mode?
tr_TR: Üzerine gelme modu mu?

en: Reverse hover mode
tr_TR: Ters üzerine gelme modu

en: Always show details
tr_TR: Her zaman detayları göster

en: Name and job title
tr_TR: İsim ve iş unvanı

en: Color mode?
tr_TR: Renk modu mu?

en: Position?
tr_TR: Pozisyon mu?

en: Vertical mode?
tr_TR: Dikey mod mu?

en: Image container
tr_TR: Resim konteyneri

en: Icons container
tr_TR: İkon konteyneri

en: Opinion
tr_TR: Görüş

en: Client
tr_TR: Müşteri

en: Customer
tr_TR: Alıcı

en: Arrow
tr_TR: Ok

en: Arrow color
tr_TR: Ok rengi

en: Text Marquee
tr_TR: Metin Marquee

en: Scroll
tr_TR: Kaydır

en: I am marquee text, you can edit me and insert your text ...
tr_TR: Ben marquee metniyim, beni düzenleyebilir ve kendi metninizi ekleyebilirsiniz ...

en: Stop on hover?
tr_TR: Üzerine gelince durmalı mı?

en: Block Position
tr_TR: Blok Pozisyonu

en: Full Center
tr_TR: Tam Merkez

en: Content Width
tr_TR: İçerik Genişliği

en: Align
tr_TR: Hizala

en: Title & Text
tr_TR: Başlık ve Metin

en: Heading
tr_TR: Başlık

en: Title Line
tr_TR: Başlık Satırı

en: Above title
tr_TR: Başlığın Üstünde

en: Below title
tr_TR: Başlığın Altında

en: Left Side
tr_TR: Sol Taraf

en: Right Side
tr_TR: Sağ Taraf

en: Both Side
tr_TR: Her İki Taraf

en: Horizontal Offset Right Line
tr_TR: Yatay Ofset Sağ Satır

en: Icon Before Title
tr_TR: Başlıktan Önce İkon

en: Icon After Title
tr_TR: Başlıktan Sonra İkon

en: Circle Outline
tr_TR: Daire Kenar Çizgisi

en: Square Outline
tr_TR: Kare Kenar Çizgisi

en: Rhombus Outline
tr_TR: Eşkenar Dörtgen Kenar Çizgisi

en: Rhombus Radius Outline
tr_TR: Eşkenar Dörtgen Kenar Yarıçapı

en: Rectangle
tr_TR: Dikdörtgen

en: Rectangle Outline
tr_TR: Dikdörtgen Kenar Çizgisi

en: Fancy animation
tr_TR: Gösterişli animasyon

en: Fancy words
tr_TR: Gösterişli kelimeler

en: Fancy letters
tr_TR: Gösterişli harfler

en: Fancy line
tr_TR: Gösterişli çizgi

en: Fancy speed
tr_TR: Gösterişli hız

en: Fancy delay
tr_TR: Gösterişli gecikme

en: Vertical outside
tr_TR: Dikey dışarıda

en: Lists li
tr_TR: Listeler li

en: Line(s)
tr_TR: Çizgi(ler)

en: Line(s) container
tr_TR: Çizgi(ler) konteyneri

en: Icon Before
tr_TR: İkon Önce

en: Icon After
tr_TR: İkon Sonra

en: Video Player
tr_TR: Video Oynatıcı

en: Video Type
tr_TR: Video Türü

en: Self-hosted MP4
tr_TR: Kendi sunucuda MP4

en: Enter your URL
tr_TR: URL'nizi girin

en: Image placeholder
tr_TR: Resim yer tutucu

en: Inline video?
tr_TR: Satır içi video mu?

en: Enter your Title
tr_TR: Başlığınızı girin

en: Sub title
tr_TR: Alt başlık

en: Enter your subtitle
tr_TR: Alt başlığınızı girin

en: Header - Wishlist
tr_TR: Başlık - İstek Listesi

en: wishlist
tr_TR: istek listesi

en: Work
tr_TR: Çalışma

en: Job
tr_TR: İş

en: Business
tr_TR: İşletme

en: Left text
tr_TR: Sol metin

en: Right text
tr_TR: Sağ metin

en: 9:00 to 16:30
tr_TR: 9:00 - 16:30

en: Line between texts?
tr_TR: Metinler arasında çizgi?

en: Header - WPML
tr_TR: Başlık - WPML

en: Language
tr_TR: Dil

en: Please install WPML plugin.
tr_TR: Lütfen WPML eklentisini yükleyin.

en: Buttons stick together
tr_TR: Düğmeler birbirine yapışır

en: Hide on Desktop?
tr_TR: Masaüstünde Gizle?

en: Hide on Tablet?
tr_TR: Tablet'te Gizle?

en: Vertical + Mouse parallax
tr_TR: Dikey + Fare paralaksı

en: Horizontal + Mouse parallax
tr_TR: Yatay + Fare paralaksı

en: Mouse parallax
tr_TR: Fare paralaksı

en: Parallax speed
tr_TR: Paralaks hızı

en: Parallax is according to page scrolling
tr_TR: Paralaks sayfa kaydırmasına göre

en: Mouse speed
tr_TR: Fare hızı

en: Mouse parallax is according to mouse move
tr_TR: Fare paralaksı, fare hareketine göre

en: Animation & Class
tr_TR: Animasyon ve Sınıf

en: Extra Class
tr_TR: Ekstra Sınıf

en: 360 degree rotate image
tr_TR: 360 derece dönen resim

en: Stripe Image
tr_TR: Çizgili Resim

en: Frames Count
tr_TR: Kare Sayısı

en: Show Handle?
tr_TR: Tutacak Gösterilsin mi?

en: Handle
tr_TR: Tutacak

en: Show/Hide large content
tr_TR: Büyük içeriği Göster/Gizle

en: Default and activated icons
tr_TR: Varsayılan ve etkinleştirilmiş simgeler

en: When accordion is in close mode
tr_TR: Akordeon kapalı moddayken

en: Icon styling
tr_TR: Simge stili

en: When accordion is in open mode
tr_TR: Akordeon açık moddayken

en: Accordion item
tr_TR: Akordeon öğesi

en: Collapsible content, Accordion & Toggle
tr_TR: Kapatılabilir içerik, Akordeon & Aç/Kapa

en: Enter image size (e.g: "thumbnail", "medium", "large", "full"), Alternatively enter size in pixels (e.g: 200x100 (Width x Height)).
tr_TR: Resim boyutunu girin (örn: "küçük resim", "orta", "büyük", "tam"), Alternatif olarak piksel cinsinden boyut girin (örn: 200x100 (Genişlik x Yükseklik)).

en: Awesome text animation
tr_TR: Harika metin animasyonu

en: HTML tag
tr_TR: HTML etiketi

en: Animation delay (ms)
tr_TR: Animasyon gecikmesi (ms)

en: Animated words
tr_TR: Animasyonlu kelimeler

en: Image box with hover FX
tr_TR: Hover FX ile resim kutusu

en: The image caption
tr_TR: Resim başlığı

en: Tilt effect on hover
tr_TR: Hover'da eğilme efekti

en: Images comparison
tr_TR: Resim karşılaştırması

en: Fully customizable
tr_TR: Tamamen özelleştirilebilir

en: Subtitle styling
tr_TR: Alt başlık stili

en: Select Icon
tr_TR: Simge Seç

en: Alternative Subtitle
tr_TR: Alternatif Alt Başlık

en: Add anything in carousel
tr_TR: Carousel'a herhangi bir şey ekle

en: Container styling
tr_TR: Kapsayıcı stili

en: Gap between slides
tr_TR: Slaytlar arasındaki boşluk

en: Slides styling
tr_TR: Slayt stili

en: Center slide styling
tr_TR: Orta slayt stili

en: Previous icon styling
tr_TR: Önceki simge stili

en: Next icon styling
tr_TR: Sonraki simge stili

en: Vertical middle right
tr_TR: Dikey orta sağ

en: Dots styling
tr_TR: Nokta stili

en: Fill with another carousel class, e.g. my_carousel_2, then add my_carousel_1 to second carousel
tr_TR: Başka bir carousel sınıfı ile doldurun, örn. my_carousel_2, sonra my_carousel_1 ikinci carousel'e ekleyin

en: Responsive
tr_TR: Duyarlı

en: Contact Form 7 Pro
tr_TR: İletişim Formu 7 Pro

en: Stylish contact form 7
tr_TR: Şık iletişim formu 7

en: This element required plugin Contact Form 7, You can install it via Dashboard > Plugins > Add New
tr_TR: Bu öğe Contact Form 7 eklentisini gerektirir, bunu Kontrol Paneli > Eklentiler > Yeni Ekle yoluyla yükleyebilirsiniz

en: Styling each row
tr_TR: Her satırı stillendirme

en: Field 1
tr_TR: Alan 1

en: Field 2
tr_TR: Alan 2

en: Field 3
tr_TR: Alan 3

en: Field 4
tr_TR: Alan 4

en: Field 5
tr_TR: Alan 5

en: Field 6
tr_TR: Alan 6

en: Field 7
tr_TR: Alan 7

en: Field 8
tr_TR: Alan 8

en: Field 9
tr_TR: Alan 9

en: Field 10
tr_TR: Alan 10

en: Field 11
tr_TR: Alan 11

en: Field 12
tr_TR: Alan 12

en: Field 13
tr_TR: Alan 13

en: Field 14
tr_TR: Alan 14

en: Field 15
tr_TR: Alan 15

en: Customizable box
tr_TR: Özelleştirilebilir kutu

en: Back box
tr_TR: Arka kutu

en: This option only works with container background color
tr_TR: Bu seçenek yalnızca konteyner arka plan rengiyle çalışır

en: Time reminder for event
tr_TR: Etkinlik için zaman hatırlatıcısı

en: Count to certain number
tr_TR: Belirli bir sayıya kadar say

en: Word or text before number
tr_TR: Sayının önündeki kelime veya metin

en: Word or text after number
tr_TR: Sayının arkasındaki kelime veya metin

en: Duration seconds
tr_TR: Süre saniyeleri

en: Delay seconds
tr_TR: Gecikme saniyeleri

en: Center on Mobile?
tr_TR: Mobilde Ortala?

en: Rotatable stylish line
tr_TR: Döndürülebilir şık çizgi

en: Draggable container
tr_TR: Sürüklenebilir konteyner

en: Custom width
tr_TR: Özel genişlik

en: Unlimited gallery styles
tr_TR: Sonsuz galeri stilleri

en: Badge styling
tr_TR: Rozet stili

en: Custom size
tr_TR: Özel boyut

en: Only works for gallery layout 1
tr_TR: Yalnızca galeri düzeni 1 için çalışır

en: Hover style
tr_TR: Hover stili

en: Filters styling
tr_TR: Filtreler stili

en: Search styling
tr_TR: Arama stili

en: Space with custom height
tr_TR: Özel yükseklik ile alan

en: On Tablet
tr_TR: Tablet'te

en: On Mobile
tr_TR: Mobilde

en: Show other page content as template
tr_TR: Diğer sayfa içeriğini şablon olarak göster

en: Select Page
tr_TR: Sayfa Seç

en: Show another page content as a section in this page.
tr_TR: Bu sayfada bir bölüm olarak başka bir sayfa içeriğini göster.

en: Customisable google map
tr_TR: Özelleştirilebilir google haritası

en: Map container
tr_TR: Harita konteyneri

en: Yes, please
tr_TR: Evet, lütfen

en: Text with background
tr_TR: Arka planlı metin

en: History Timeline
tr_TR: Tarih Zaman Çizelgesi

en: Events timeline
tr_TR: Olaylar zaman çizelgesi

en: Year title
tr_TR: Yıl başlığı

en: Content on any places
tr_TR: Herhangi bir yerde içerik

en: Drag element or manually set e.g. 10%
tr_TR: Öğeyi sürükleyin veya manuel olarak ayarlayın, örneğin %10

en: Always open ?
tr_TR: Her zaman açık mı?

en: Select page
tr_TR: Sayfa seçin

en: Content styling
tr_TR: İçerik stillendirme

en: Customizable image
tr_TR: Özelleştirilebilir resim

en: Position will affect according to image width
tr_TR: Pozisyon, resim genişliğine göre etkilenecektir

en: e.g. 200px or 60% according to parent width
tr_TR: örneğin 200px veya ana genişliğe göre %60

en: Image styling
tr_TR: Resim stillendirme

en: Mouse hover zoom image
tr_TR: Fareyle üzerine gelince zoom olan resim

en: Buttons loader
tr_TR: Buton yükleyici

en: Login Now
tr_TR: Şimdi Giriş Yap

en: Signup Now
tr_TR: Şimdi Kaydol

en: Send my Password
tr_TR: Şifremi Gönder

en: Single and playlist music
tr_TR: Tekil ve çalma listesi müziği

en: Player width
tr_TR: Oynatıcı genişliği

en: Playlist height
tr_TR: Çalma listesi yüksekliği

en: Player styling
tr_TR: Oynatıcı stillendirme

en: Only play button ?
tr_TR: Sadece oynatma düğmesi mi?

en: News ticker slider
tr_TR: Haber kaydırıcı

en: Tag
tr_TR: Etiket

en: Exclude Tag
tr_TR: Etiketi Hariç Tut

en: Group of layered items
tr_TR: Katmanlı nesneler grubu

en: Item styling
tr_TR: Öğe stillendirme

en: Extra class
tr_TR: Ekstra sınıf

en: Canvas particles container
tr_TR: Kanvas parçacıkları konteyneri

en: Move
tr_TR: Hareket Et

en: Inter Activity
tr_TR: Etkileşim

en: Popup Modal Box
tr_TR: Açılır Modal Kutusu

en: Content medium window
tr_TR: İçerik orta penceresi

en: You can enable this option for auto load popup on page
tr_TR: Bu seçeneği sayfada otomatik yüklenen açılır pencere için etkinleştirebilirsiniz

en: Show popup after specific seconds
tr_TR: Belirli saniyeler sonra açılır

en: Show popup after scrolling page
tr_TR: Sayfa kaydırıldıktan sonra açılır

en: Display post types posts
tr_TR: Gönderi türü gönderilerini görüntüle

en: Posts gap
tr_TR: Gönderi boşluğu

en: Only works on layout 1
tr_TR: Sadece düzen 1'de çalışır

en: All posts
tr_TR: Tüm gönderiler

en: Out content
tr_TR: Dış içerik

en: Active mode
tr_TR: Aktif mod

en: Choose filters
tr_TR: Filtreleri seçin

en: Filter
tr_TR: Filtre

en: Hover cursor
tr_TR: Üzerine gelindiğinde imleç

en: Cursor image
tr_TR: İmleç resmi

en: Size and Position
tr_TR: Boyut ve Pozisyon

en: Add process rows
tr_TR: Süreç satırları ekle

en: Grid regular work process
tr_TR: Ağ düzeni düzenli iş süreci

en: Line color
tr_TR: Çizgi rengi

en: Percentage progress bar
tr_TR: Yüzde ilerleme çubuğu

en: Quotation of someone
tr_TR: Birinin alıntısı

en: Row separator space
tr_TR: Satır ayırıcı boşluğu

en: Color 2
tr_TR: Renk 2

en: Advanced Position
tr_TR: Gelişmiş Pozisyon

en: Layer Position
tr_TR: Katman Pozisyonu

en: Bottom offset
tr_TR: Alt boşluk

en: Row separator, Page divider
tr_TR: Satır ayırıcı, Sayfa bölücü

en: Height on Tablet
tr_TR: Tablet üzerindeki yükseklik

en: Height on Mobile
tr_TR: Mobildeki yükseklik

en: Icon and text box
tr_TR: Simge ve metin kutusu

en: Image hover
tr_TR: Resim üzerine gelince

en: Number styling
tr_TR: Numara stillendirme

en: Other Styling
tr_TR: Diğer Stiller

en: Box container
tr_TR: Kutu konteyneri

en: Title styling
tr_TR: Başlık stillendirme

en: Icon separator
tr_TR: Simge ayırıcı

en: Show More, Less
tr_TR: Daha Fazla, Daha Az Göster

en: Icon(s) or Social icons
tr_TR: Simge(ler) veya Sosyal simgeler

en: Social icons color
tr_TR: Sosyal simgelerin rengi

en: Custom list with icon
tr_TR: Simge ile özel liste

en: Icon Color
tr_TR: Simge Rengi

en: Custom newsletter form
tr_TR: Özel bülten formu

en: Button icon
tr_TR: Buton simgesi

en: Type attribute
tr_TR: Tür niteliği

en: Example for MailChimp: MERGE0
tr_TR: MailChimp için örnek: MERGE0

en: SVG Cover
tr_TR: SVG Kapak

en: SVG cover on the image
tr_TR: Resmin üzerindeki SVG kapak

en: Image offset
tr_TR: Resim boşluğu

en: Unlimited tabbed content
tr_TR: Sonsuz sekmeli içerik

en: All tabs
tr_TR: Tüm sekmeler

en: Active Subtitle
tr_TR: Aktif Alt Başlık

en: Active Icons
tr_TR: Aktif Simgeler

en: Tab item
tr_TR: Sekme öğesi

en: Personal information
tr_TR: Kişisel bilgi

en: Team style
tr_TR: Ekip stili

en: Clients testimonials
tr_TR: Müşteri referansları

en: Automatic scroll the text
tr_TR: Metni otomatik kaydır

en: Vertical timeline blocks
tr_TR: Dikey zaman çizelgesi blokları

en: Line styling
tr_TR: Çizgi stili

en: Timeline Item
tr_TR: Zaman Çizelgesi Öğesi

en: Adding unlimited content as timeline
tr_TR: Sonsuz içeriği zaman çizelgesi olarak ekleme

en: Date styling
tr_TR: Tarih stillendirme

en: Title and Text
tr_TR: Başlık ve Metin

en: Section customizable title
tr_TR: Bölüm özelleştirilebilir başlığı

en: Positon
tr_TR: Pozisyon

en: Both side
tr_TR: Her iki taraf

en: Line(s) styling
tr_TR: Çizgi(ler) stillendirme

en: Icon before title
tr_TR: Başlıktan önce simge

en: Icon after title
tr_TR: Başlıktan sonra simge

en: Vertical Outside
tr_TR: Dikey Dış

en: Text center?
tr_TR: Metin merkezi mi?

en: Popup video player
tr_TR: Açılır video oynatıcı

en: Youtube or Vimeo video URL
tr_TR: Youtube veya Vimeo video URL'si

en: Title and icon
tr_TR: Başlık ve simge

en: Working preset time list
tr_TR: Çalışma önceden ayarlanmış zaman listesi
